110. Dolina Chochołowska-Siwa Polana-Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej-Grześ-Rakoń-Grześ-Schronisko-Kaplica św Jana Chrzciciela-powrót na parking

komentarzy: 0

##### Statystyki trasy:

data wycieczki czas trwania przebyty dystans
15.05.2016 r. 07:35 29,80 km
 
minimalna maksymalna przewyższenie
914 m 1852 m 938 m
   
8 godzin ruchu i 30 km pozwoliło mi spalić :
4689 kalorii
   
kalkulator / przelicznik - 4689 kalorii stanowi rownowartość : 
16 pączków

przy załozeniu 1 paczek = ok 300kcal

5 burgerów

przy załozeniu 1 burger = ok 800kcal

15 porcji frytek

przy załozeniu 1 porcja 100g= ok 314kcal

 

 

1. Dolina Chochołowska/ parking - Siwa Polana

(czas przejścia: 15 min ; długość odcinka: 1 km ,

dystans w górę: 0,9 km ( 90 %), w dół: 0,1 km ( 10 %)

 

 
2. Siwa Polana - Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej

szlak : zielony (czas przejścia: 115 min ; długość odcinka: 6,5 km ,

dystans w górę: 4,81 km ( 74 %), w dół: 1,69 km ( 26 %)

 

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej - obiekt znajduje się na wysokości 1146 m n.p.m. i jest zarządzany przez PTTK. Jest główną bazą noclegową w rejonie Doliny Chochołowskiej. jest największym schroniskiem w Tatrach Polskich. Jest czynne przez cały rok. Turystom oferuje 121 miejsc noclegowe w pokojach 2-, 3-, 4-, 6-, 8- i 14-osobowych. Posiada także świetlicę, przechowalnię całoroczną nart, kuchnię turystyczną i suszarnię ubrań. Obok schroniska znajduje się dyżurka, w której okresowo dyżurują ratownicy TOPR. W schronisku można bezpłatnie zagotować sobie wodę w czajniku elektrycznym w kuchni turystycznej. Stałe zasilanie elektryczne.


Administracyjnie schronisko znajduje się na terenie wsi Witów.


Pierwsze schronisko wybudowane zostało przez Warszawski Klub Narciarski w latach 1930–32. W styczniu 1945 r. spalone zostało przez Niemców. Obecny budynek został wybudowany w latach 1951–1953. Podczas swojej drugiej pielgrzymki do ojczyzny 23 czerwca 1983 r. przebywał w Dolinie Chochołowskiej papież Jan Paweł II. Pobyt ten został upamiętniony tablicą pamiątkową przy wejściu do schroniska, a także wytyczeniem szlaku papieskiego w Dolinie Jarząbczej. W schronisku znajduje się również rzeźba – podarunek dla papieża od Lecha Wałęsy.


Na potrzeby schroniska w 1958 r. uruchomiono na Chochołowskim Potoku niedużą elektrownię wodną. Wytwarza ona energię elektryczną również do ogrzewania schroniska. Obok schroniska zasadzono limby. Dla upamiętnienia akcji ratunkowej TOPR z 11–12 lutego 1945 r. (przetransportowanie rannych partyzantów ze Skrajnego Salatyna) wmurowano na ścianie schroniska tablicę pamiątkową. Pamiątkową tablicą na ścianie schroniska upamiętniono także próbę startu balonu „Gwiazda Polski” na Polanie Chochołowskiej w październiku 1938 r. 
3. Schronisko - Grześ

szlak : żółty (czas przejścia: 110 min ; długość odcinka: 3 km ,

dystans w górę: 2,59 km ( 86 %), 0,41 km ( 14 %)

 

Grześ (słow. Lúčna, 1653 m) – dwuwierzchołkowy szczyt w Tatrach Zachodnich, znajdujący się w grzbiecie granicznym na zachód od Polany Chochołowskiej.


Według Wielkiej encyklopedii tatrzańskiej polska nazwa szczytu pochodzi od gwarowego, góralskiego słowa grześ oznaczającego grzbiet lub grzędę o stokach stromo opadających na dwie strony[6]. Przez polskich górali dawniej nazywany był Kończystym, przez słowackich Lúčna lub Končistá. Nazwa słowacka pochodzi od niedużej grzędy i polanki Łuczna (Lúčna), na której w 1615 stał szałas. Później na słowackich mapach nazwę polanki przesunięto na szczyt. Na dawnych mapach natomiast opisywany był nazwą Hruby, nazwę Grześ na mapach wprowadzono dopiero w 1934 r


Na szczycie znajduje się drewniany krzyż, ustawiony w roku 1992 na pamiątkę konspiracyjnych spotkań działaczy opozycyjnych z Polski i Słowacji
4. Grześ - Rakoń

szlak : niebieski (czas przejścia: 70 min ; długość odcinka: 3 km ,

dystans w górę: 1,94 km ( 65 %), w dół: 1,06 km ( 35 %)

 

"Rakoń (słow. Rákoň, 1879 m n.p.m.) – słabo wyróżniający się szczyt w Tatrach Zachodnich, znajdujący się w bocznej północnej grani Wołowca. Przez grań tę biegnie granica polsko-słowacka. Rakoń od Wołowca oddzielony jest niewielką przełęczą Zawracie, nad którą wznosi się tylko 19 metrów. Graniczny szlak przez Grzesia, Rakoń, Wołowiec i Kończysty Wierch jest często odwiedzany przez turystów polskich i słowackich. Wzmożony ruch po stronie słowackiej jest efektem doprowadzenia w latach 1968–1970 szosy do stóp szczytu"
5. Rakoń - Grześ

szlak : niebieski (czas przejścia: 60 min ; długość odcinka: 3 km ,

dystans w górę: 0,65 km ( 22 %), w dół: 2,35 km ( 78 %)

 

 
6. Grześ - Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej

szlak : żółty (czas przejścia: 60 min ; długość odcinka: 3 km ,

dystans w górę: 1,69 km ( 56 %), w dół: 1,31 km ( 44 %)

 

 
7. Schronisko - Kaplica św. Jana Chrzciciela

szlak : czarny (czas przejścia: 5 min ; długość odcinka: 0,5 km ,

dystans w górę: 0,25 km ( 50 %), w dół: 0,25 km ( 50 %)

 

"Kaplica na Polanie Chochołowskiej znajduje się na górnym skraju Polany Chochołowskiej. Usytuowana jest pod granicą lasu świerkowego. Tuż obok postawiono drewnianą, zadaszoną wiatę i ławki oraz drewniany krzyż. Konstrukcja została stworzona w stylu góralskim, z niemalowanych desek, pokryta dachem z czarnych, drewnianych gontów. Szczyt kopuły został zwieńczony krzyżem, wykonanym z nieheblowanego drewna.


Budowla została wzniesiona na potrzeby serialu „Janosik”. Ze względu na scenę, w której Harnaś bierze za żonę Marynę, nazywana jest czasem przekornie „Kapliczką Maryny i Janosika”. Po sfinalizowaniu nagrań pozostawiono ją na miejscu jako atrakcję polany. Później kaplica została odpowiednio wyposażona, poświęcona i nadano jej imię św. Jana Chrzciciela. Jest to budynek stosunkowo młody, nieuznany za zabytek. Nie można jednak zaprzeczyć urokowi kaplicy, wynikającemu z umiejscowienia na skraju największej polany w Tatrach polskich, którą wiosną pokrywają morza krokusów. Urzeka również prosty, drewniany styl architektoniczny budowli. Przy okazji swoich górskich wędrówek odwiedzał ją Karol Wojtyła. W tym miejscu wiele par postanawia powiedzieć sobie sakramentalne „tak”.


W latach 90. XX w. utwardzono drogę, która prowadzi do kaplicy. Co roku rzesza górali i turystów udaje się w to miejsce na pasterkę oraz odpust na św. Jana Chrzciciela. Przez cały rok kaplica jest tłumnie odwiedzana, ze względu na bliskość głównej drogi prowadzącej do schroniska na Polanie Chochołowskiej. W sezonie letnim turyści przychodzą tu również na msze święte, odbywające się od czerwca do października, w niedzielę, o godz. 13.


Do kaplicy prowadzi czarny szlak, odbiegający od głównej drogi (zielone znaki) biegnącej przez Polanę Chochołowską. Podejście jest krótkie i niewymagające. Z tego miejsca można powrócić na szlak, prowadzący w stronę schroniska na Polanie Chochołowskiej, gdzie dalej udajemy się za żółtymi znakami, Bobrowieckim Żlebem na Grzesia lub szlakiem czerwonym na Trzydniowiański Wierch. "
8. Kaplica św. Jana Chrzciciela - Polana Chochołowska

szlak : czarny (czas przejścia: 5 min ; długość odcinka: 0,5 km ,

dystans w górę: 0,03 km ( 6 %), w dół: 0,47 km ( 94 %)

 

 
9. Polana Chochołowska - Siwa Polana

szlak : zielony (czas przejścia: 85 min ; długość odcinka: 6 km ,

dystans w górę: 1,73 km ( 29 %), w dół: 4,27 km ( 71 %)

 

 
10. Siwa Polana - parking

(czas przejścia: 15 min ; długość odcinka: 1 km ,

dystans w górę: 0,1 km ( 10 %), w dół: 0,9 km ( 90 %)

 

 
 

#### Mapka podglądowa 

Wiecej MAP:  przekrój, przebieg, wysokość, nachylenie,

 

 

 

### Galeria trasy (kliknij w zdjęcie) : 

 

 

 

 
 
## Serwis pogodowy: KRAJOWY INSTYTUT METEOROLOGII
(szczegółowa prognoza pogody pod obrazkiem - klinkij)
  


 

 

 

 

 

 

Kategorie wpisu: tatry
Tagi wpisu: siwa polana
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Opisy dla poszczególnych punktów trasy zaczerpnięte z Wikipedii
zdjęcia,wyliczenia tras - własne..

Ja na Facebooku


Instagram


Pogoda

temperatura
ciśnienie

Ostrzeżenia meteo

prognoza ostrzeżeń meteo na najbliższe 24h 
Ostrzeżenia meteo dla Polski i Europy - serwis meteoalarm

Warunki śniegowe