105. Rabka Zdrój-Schronisko PTTK na Maciejowej-Schronisko PTTK na Starych Wierchach-Turbacz-Schronisko PTTK na Turbaczu-powrót do Rabki

komentarzy: 0

##### Statystyki trasy:

data wycieczki czas trwania przebyty dystans
03,04,2016 r. 09:45 34,99 km
 
minimalna / maksymalna wysokość przewyższenie łącznie pod górę
474 / 1312 m 838 m 1188 m
   
całkowity dystans po płaskim dystans w górę w dół
4,89 km 14,78 km 14,62 km

 

 

 

1. Rabka-Zdrój Dworzec PKP - Park Zdrojowy

szlak : czerwony (czas przejścia: 20 min ; długość odcinka: 1,28 km ,

dystans w górę: 0,93 km ( 73 %), w dół: 0,35 km ( 27 %)

 

 
2. Park Zdrojowy - Schronisko PTTK na Maciejowej

szlak : czerwony (czas przejścia: 120 min ; długość odcinka: 5,05 km ,

dystans w górę: km ( 0 %), w dół: 5,05 km ( 100 %)

Suma przewyższeń 345 m

 

"Jest to schronisko turystyki kwalifikowanej, przeznaczone wyłącznie do obsługi turystów indywidualnych. Wybudowane zostało w 1977. Należy do ""Klubu Bacówkarza"" wraz z trzema innymi beskidzkimi bacówkami: Bacówką PTTK na Krawcowym Wierchu (Beskid Żywiecki), Bacówką PTTK na Rycerzowej (Beskid Żywiecki) oraz Bacówką PTTK nad Wierchomlą (Beskid Sądecki). Wnętrze schroniska ma oryginalny wystrój; ściany pokryte są rzeźbami wykonanymi przez absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara z Zakopanego, również pozostałe detale wykończenia i sprzęt (krzesła, osłony grzejników i inne) są stylowe.


Schronisko stanowi bazę dla uprawiania górskiej turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Posiada miejsca noclegowe, bufet z ciepłymi posiłkami. Organizuje spotkania literackie, okolicznościowe imprezy, obozy i sylwestra."
3. Schronisko PTTK na Maciejowej - Schronisko PTTK na Starych Wierchach

szlak : czerwony (czas przejścia: 55 min ; długość odcinka: 3,84 km ,

dystans w górę: 2,46 km ( 64 %), w dół: 1,38 km ( 36 %)

Suma przewyższeń 203 m

 

"Schronisko PTTK na Starych Wierchach – Znajduje się na wysokości 968 m n.p.m., na dużej polanie Stare Wierchy. Ze schroniska rozciąga się panorama Tatr, Beskidu Wyspowego i niektórych szczytów Gorców, a przy dobrej widoczności można ujrzeć także Babią Górę. W budynku schroniska znajduje się kuchnia i bufet, gdzie można także zakupić pamiątki. Możliwość palenia ogniska, a w zimie uprawiania w okolicy narciarstwa biegowego i zjazdowego. Schronisko dysponuje miejscami noclegowymi dla 26 osób.


Budowę schroniska zainicjował w roku 1931 rabczański oddział PTT, wykupując teren od hrabiego Wodzickiego, ówczesnego właściciela dóbr wielkoporębskich. Nadano mu imię Czesława Trybowskiego, zasłużonego działacza PTT. Schronisko zostało oddane do użytku w styczniu 1931 roku, jego gospodarzem został gajowy Jana Rapciak z żoną. Mieszkali w pobliskiej gajówce na Starych Izbiskach. Dwuizbowe schronisko miało 23 miejsca noclegowe. Wkraczający Niemcy w 1939 częściowo zniszczyli schronisko, lecz latem 1943 wyremontowali. Schronisko wykorzystywane było głównie przez partyzantów, m.in. w 1941 odbyło się w nim zaprzysiężenie członków Konfederacji Tatrzańskiej, w 1944 służyło za zimowe noclegowisko dla około 60 partyzantów AK. Ponieważ schronisko służyło głównie partyzantom, w styczniu 1945 Niemcy spalili je (po walce z oddziałem porucznika ""Żbika""). Dopiero w latach 70. przedsięwzięto budowę nowego budynku. Początkowo nie posiadał zaplecza gastronomicznego, lecz ten brak został uzupełniony w 1977."
4. Schronisko PTTK na Starych Wierchach - Turbacz

szlak : czerwony (czas przejścia: 85 min ; długość odcinka: 6,3 km ,

dystans w górę: 4,72 km ( 75 %), w dół: 1,58 km ( 25 %)

Suma przewyższeń 405 m

 

"Turbacz – najwyższy szczyt Gorców

Góra już w XIX w. była celem turystycznych wypraw. Seweryn Goszczyński tak opisuje ją w swoim ""Dzienniku Podróży do Tatrów"": Widok z Turbacza na wszystkie strony przecudny, obszarem, który zajmuje i bogactwem rozmaitości. Nie miałem jeszcze w swym życiu podobnego widoku.


Sam szczyt Turbacza niczym nie wyróżnia się w dużej, szczytowej kopule. Otoczony był gęstym lasem świerkowym, przez co był pozbawiony widoków; stoi na nim kamienny obelisk oraz żelazny krzyż z datami 1945–1985. Dawniej wierzchołek był bezleśny i rozciągały się z niego szerokie widoki. W 1832 można było przez lunetę zobaczyć Kraków. Od kilku lat, po zniszczeniu lasu, z wierzchołka znowu rozciąga sie widok w kieruku północnym i zachodnim. Dla większości turystów nazwa Turbacz kojarzy się ze stojącym na rozległej polanie Wolnica (część Hali Długiej) budynkiem schroniska PTTK na Turbaczu.


Stoki Turbacza były w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu świadkiem wielu walk partyzanckich. Tutaj swoje kryjówki miały oddziały, a schronisko było ważnym miejscem kontaktowym i azylem dla ukrywających się patriotów. Najbardziej znana jest, związana ściśle z Turbaczem, postać Józefa Kurasia, ps. Orzeł, a potem ps. Ogień, legendarnego partyzanta i dowódcy walczącego najpierw przeciwko Niemcom, a potem radzieckim komunistom"
5. Turbacz - Schronisko PTTK na Turbaczu

szlak : czerwony (czas przejścia: 15 min ; długość odcinka: 0,6 km ,

dystans w górę: 0,09 km ( 15 %), w dół: 0,51 km ( 85 %)

Suma przewyższeń 10 m

 

"Pierwsze schronisko na Turbaczu wybudowało w 1925 r. Polskie Towarzystwo Tatrzańskie (oddział „Gorce”) na polanie Wisielakówka. Służyło turystom tylko do 17 grudnia 1933 r., kiedy to podpalili go nieznani sprawcy, najprawdopodobniej kłusownicy, uważający, że turystyka szkodzi ich interesom. PTT rozpoczął budowę drugiego schroniska w górnym skraju Hali Długiej, prace przerwał wybuch II wojny światowej. Część budynku oraz tymczasowy barak funkcjonowały jednak – głównymi odwiedzającymi nie byli nieliczni podczas wojny turyści, lecz partyzanci Konfederacji Tatrzańskiej, a później AK, którzy mieli tutaj swój punkt kontaktowy. W lipcu 1943 roku podczas dużej obławy Niemcy zajęli schronisko, zmuszając partyzantów do ewakuacji na polanę Stawieniec pod Kudłoniem. W listopadzie 1943 schronisko spłonęło – zniszczyli je sami partyzanci, chcąc zapobiec rozlokowaniu niemieckich patroli w budynku.


Budowę trzeciego, obecnie istniejącego schroniska ukończono w 1958 r., a w 1990 r. zmodernizowano je.


Opis schroniska Schronisko znajduje się na wysokości 1283 m n.p.m. na skraju polany Wolnica, wchodzącej w skład Hali Długiej. Jest to okazały kamienny budynek o dwóch prostopadłych skrzydłach z arkadowym wejściem i strzelistym dachem z mansardami, kryty gontem.


Oferuje 110 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 3-, 4- i wieloosobowych, a także 3-pokojowy apartament z łazienką, kuchnią i kompletnym wyposażeniem. W schronisku jest świetlica z telewizorem i kominkiem, restauracja oferująca pełne wyżywienie, jadalnia, kawiarnia, stół pingpongowy, przechowalnia nart.


Schronisko nastawione jest nie tylko na obsługę indywidualnych turystów, ale również wycieczek szkolnych i obozów pobytowych dla młodzieży, wczasów rodzinnych, sympozjów, zjazdów i szkoleń oraz imprez sylwestrowych.


Obok schroniska (niewielki, drewniany budynek w lesie) – otwarte w 1980 roku Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej PTTK eksponujące dzieje turystyki w Gorcach, historię schroniska na Turbaczu, opis działalności ruchu oporu podczas II wojny światowej oraz postać Władysława Orkana. W schronisku znajduje się całoroczna stacja ratunkowa Grupy Podhalańskiej GOPR. Na Hali Długiej, na której prowadzony jest kulturowy wypas owiec, funkcjonuje sezonowa bacówka. Obok schroniska pole namiotowe.


Przed schroniskiem największy w Gorcach węzeł szlaków turystycznych (co wiąże się ze zwornikowym charakterem masywu Turbacza). Oprócz szlaków turystyki pieszej istnieją tu szlaki turystyki rowerowej, konnej i ścieżki dydaktyczne.


Z tarasu przed wejściem do schroniska roztacza się piękna panorama Pienin i Tatr nad pagórami Podhala – od Tatr Bielskich z Hawraniem przez Tatry Wysokie z Łomnicą, Gerlachem, Wysoką i Świnicą po Tatry Zachodnie z Kasprowym Wierchem, Bystrą i Banówką.


W zimie na Hali Długiej funkcjonuje wyciąg narciarski o długości 300 m. Wytyczone są też trasy do uprawiania narciarstwa biegowego."
6. Schronisko PTTK na Turbaczu - Rabka-Zdrój powrót na parking

szlak : czerwony (czas przejścia: 270 min ; długość odcinka: 17 km ,

dystans w górę: 4,5 km ( 26 %), w dół: 12,5 km ( 74 %)

 

 
 

#### Mapka podglądowa 

Wiecej MAP:  przekrój, przebieg, wysokosci,

 

 

 

### Galeria trasy (kliknij w zdjęcie) : 

 

 

 

 
 
## Serwis pogodowy: KRAJOWY INSTYTUT METEOROLOGII
  


 

 

 

 

 

 

Kategorie wpisu: pieniny i gorce
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Opisy dla poszczególnych punktów trasy zaczerpnięte z Wikipedii
zdjęcia,wyliczenia tras - własne..

Ja na Facebooku


Instagram


Pogoda

temperatura
ciśnienie

Ostrzeżenia meteo

prognoza ostrzeżeń meteo na najbliższe 24h 
Ostrzeżenia meteo dla Polski i Europy - serwis meteoalarm

Warunki śniegowe