88. Siwa Polana-Polana Trzydniówka-Trzydniowiański Wierch-Kończysty Wierch-Jarząbczy Wierch-Raczkowa Czuba-Trzydniowiański Wierch-Polana Chochołowska-Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej

komentarzy: 0

 ### Statystyki trasy :

przebyty dystansczas trwania** kalorii* spalonych...
30,75 10:13 6289 burgerów: 11 / kostek czekolady: 197
przewyższeniełącznie pod górę
1290 m 2106 m

* przy założeniu że 1 burger=ok 560 kcal, kostaka czekolady = ok 32 kcal

** wartość orientacyjna wyliczona aplikacją ENDOMONDO 

 

 

 

 

 • 1. Siwa Polana - Polana Trzydniówka

szlak : zielony (czas przejścia: 105 min ; długość odcinka: 6,09 km , dystans w górę: 4,48 km ( 74 %), w dół: 1,61 m ( 26 %)

 

 
 • 2. Polana Trzydniówka - Trzydniowiański Wierch

szlak : czerwony (czas: 135 min ; długość: 2,62 km , w górę: 2,62 km ( 100 %)

 

 
 • 3. Trzydniowiański Wierch - Kończysty Wierch

szlak : zielony (czas: 60 min ; długość: 1,66 km , w górę: 1,28 km ( 77 %), w dół: 377 m ( 23 %)

 

Kończysty Wierch (słow. Končistá), dawniej nazywany Kończystą nad Jarząbczą – szczyt o wysokości 2002 m n.p.m.
 • 4. Kończysty Wierch - Jarząbczy Wierch

szlak : czerwony (czas: 40 min ; długość: 1,3 km , w górę: 915 m ( 71 %), w dół: 382 km ( 29 %)

 

Jarząbczy Wierch lub po prostu Jarząbczy (słow. Hrubý vrch) – szczyt w potężnej grani Otargańców w słowackich Tatrach Zachodnich, sąsiadujący w tej grani z Raczkową Czubą (2194 m). Po szczytach tych i przełęczach biegnie granica polsko-słowacka. Główny wierzchołek Jarząbczego Wierchu znajduje się na słowackiej stronie, granica państwowa biegnie bowiem granią główną, przez jego przedwierzchołek, na którym niesłusznie znajduje się polska tabliczka z wysokością 2137 m n.p.m. Nazwa pochodzi od góralskiego rodu Jarząbków. Na mapie Baltazara Hacqueta z 1796 r. oznaczony był jako Iarszembina. Pierwszym zdobywcą szczytu był najprawdopodobniej szwedzki przyrodnik Göran Wahlenberg, który w 1813 r. pomierzył jego wysokość. Pierwsze wejście zimowe – narciarze Zakopiańskiego Oddziału Narciarzy w 1910 r. Ze szczytu rozległe widoki, szczególnie dobrze widać stąd pobliskie Rohacze, Starorobociański Wierch, Bystrą z Zadnią Kopą i masyw Barańca.
 • 5. Jarząbczy Wierch - Raczkowa Czuba (Jakubina)

szlak : zielony (czas: 15 min ; długość: 725 m , w górę: 459 m ( 63 %), w dół: 266 m ( 37 %)

 

"Raczkowa Czuba lub Jakubina (słow. Jakubina) – szczyt o wysokości 2194 m n.p.m.Jest to najwyższy szczyt tego masywu i drugi co do wysokości szczyt Tatr Zachodnich.Z jej górującego nad otoczeniem wierzchołka bardzo rozległa panorama widoków, jedna z najładniejszych w Tatrach. Na szczyt od dawna wchodzili pasterze, kłusownicy, turyści, kartografowie. Pierwsze wejście zimowe – grupa narciarzy z Zakopanego w 1910 r. Szlak turystyczny prowadzący przez Jakubinę granią Otargańców nie sprawia trudności technicznych, jest jednak wyczerpujący ze względu na dużą ilość podejść (suma wzniesień 1440 m). Na szlaku istnieją miejsca eksponowane. Zmylenie drogi (np. podczas mgły) może być niebezpieczne."
 • 6. Raczkowa Czuba - Jarząbczy Wierch

szlak : zielony (czas: 10 min ; długość: 725 km , w górę: 266 m ( 37 %), w dół: 459 m ( 63 %)

 

 
 • 7. Jarząbczy Wierch - Kończysty Wierch

szlak : czerwony (czas: 30 min ; długość: 1,3 km , w górę: 382 m ( 29 %), w dół: 915 m ( 71 %)

 

 
 • 8. Kończysty Wierch - Trzydniowiański Wierch

szlak : zielony (czas: 45 min ; długość: 1,66 km , w górę: 377 m ( 23 %), w dół: 1,28 km ( 77 %)

 

 
 • 9. Trzydniowiański Wierch - Polana Chochołowska

szlak : czerwony (czas: 110 min ; długość: 4,71 km , w górę: 529 m ( 11 %), w dół: 4,18 km ( 89 %)

 

"Polana Chochołowska polana w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich. Położona jest na wysokości 1090–1150 m n.p.m. Jest to największa polana w polskich Tatrach i jedna z największych w całych Tatrach. Dawniej była jednym z głównych ośrodków pasterstwa w Tatrach, wchodziła w skład Hali Chochołowskiej. Była koszona i wypasana, pasiono tutaj owce i bydło. W 1930 r. stało na niej 60 różnego rodzaju budynków; szałasów, szop, stodół z sianem. Służyły one nie tylko celom gospodarczym, ale były również bazą noclegową dla kłusowników, przemytników i taterników. Rzędy z dużych kamieni wyznaczały granice działek własnościowych. Jerzy Mieczysław Rytard pisał o tej polanie w 1923: „Rozległa hala z mnóstwem szałasów i szop, rozbrzmiewająca dzwoneczkami owiec i krów, otoczona potężnymi szczytami, piękna w owiewającym ją pastersko-górskim stroju.


Nazwa polany pochodzi od wsi Chochołów, która w XVI w. otrzymała prawa do jej wypasania. W 1821 r. siedem wsi (później dołączyła jeszcze jedna) zebrało pieniądze na wykupienie znacznego obszaru Tatr w rejonie Doliny Chochołowskiej i Lejowej. Niepiśmienni górale zawierzyli je swojemu pełnomocnikowi – księdzu Józefowi Szczurkowskiemu z Czarnego Dunajca, który w czasie podpisywania transakcji w grudniu 1819 roku prowadził parafię w Bóbrce (pow. krośnieński)


Ten jednak zapisał wykupione od zaborców austriackich tereny na siebie, później zostały one sprzedane i przeszły na własność obcych ludzi. Dopiero w wyniku długotrwałych procesów sądowych górale odzyskali swoją własność w 1867 r. Po II wojnie światowej włączono te tereny do TPN i górale utracili prawo do gospodarowania nimi. Znów musieli się procesować; w 1983 r. odzyskali prawo do gospodarowania polaną, ale pod nadzorem TPN. Obecnie polana stanowi własność Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie


Na polanie istnieje jeszcze spora grupka szałasów, bufet góralski i prowadzony jest kulturowy wypas owiec. W sezonie zimowym czynny jest składany wyciąg narciarski. W górnej części polany działa schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej. Schronisko to jest główną bazą wypadową w Tatry Zachodnie, w zimie również ośrodkiem narciarskim (narciarstwo uprawia się nie tylko na samej polanie – wyznakowane są również nartostrady ze szczytów gór ponad polaną). Obok schroniska stacja meteorologiczna i budynek TOPR. Pod lasem stoi drewniana kapliczka w góralskim stylu (kaplica na Polanie Chochołowskiej) pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. W niedzielę odbywają się w niej msze. Polana słynna jest z masowo zakwitających na początku wiosny krokusów.


W 1938 r. na Polanie Chochołowskiej odbyła się nieudana próba pobicia światowego rekordu w locie wysokościowym balonem, który nazwano „Gwiazda Polski”. Planowano wznieść się na wysokość 30 km, niestety w trakcie napełniania powłoki wodór wybuchł. 


Z polany rozlegają się widoki na Grzesia, Wołowiec, Jarząbczy Wierch, Bobrowiec i potężny masyw pobliskiego Kominiarskiego Wierchu. Dobrze widoczne są stąd też ostre turnie Chochołowskich Mnichów."
 • 10. Polana Chochołowska - Kaplica św. Jana Chrzciciela

szlak : czarny (czas: 5 min ; długość: 278 m , w górę: 245 m ( 88 %), w dół: 32 km ( 12 %)

 

Kaplica na Polanie Chochołowskiej – Wybudowana jest w góralskim stylu z niemalowanych desek, kryta czarnymi, drewnianymi gontami. Jej kopuła zwieńczona jest krzyżem z surowego, nieheblowanego drzewa. Została wybudowana specjalnie dla serialu telewizyjnego Janosik. Po nakręceniu filmu pozostawiono ją. Później została poświęcona, wyposażona, a przed kaplicą wyrównano teren i postawiono ławki. Kaplicy nadano imię św. Jana Chrzciciela. W sezonie turystycznym od czerwca do października odbywają się w niej msze święte o godzinie 13. Obok kaplicy niewielka zadaszona wiata i drewniany krzyż. W 1996 r. została utwardzona droga prowadząca do kaplicy. Planowana jest dalsza rozbudowa kaplicy.
 • 11. Kaplica św. Jana Chrzciciela - Schronisko PTTK na Polanie Chochołowsksiej

szlak : czarny (czas: 5 min ; długość: 396 m , w górę: 181 m ( 46 %), w dół: 215 m ( 54 %)

 

"Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej - obiekt znajduje się na wysokości 1146 m n.p.m. i jest zarządzany przez PTTK. Jest główną bazą noclegową w rejonie Doliny Chochołowskiej. jest największym schroniskiem w Tatrach Polskich. Jest czynne przez cały rok. Turystom oferuje 121 miejsc noclegowe w pokojach 2-, 3-, 4-, 6-, 8- i 14-osobowych. Posiada także świetlicę, przechowalnię całoroczną nart, kuchnię turystyczną i suszarnię ubrań. Obok schroniska znajduje się dyżurka, w której okresowo dyżurują ratownicy TOPR. W schronisku można bezpłatnie zagotować sobie wodę w czajniku elektrycznym w kuchni turystycznej. Stałe zasilanie elektryczne. 


Administracyjnie schronisko znajduje się na terenie wsi Witów. 


Pierwsze schronisko wybudowane zostało przez Warszawski Klub Narciarski w latach 1930–32. W styczniu 1945 r. spalone zostało przez Niemców. Obecny budynek został wybudowany w latach 1951–1953. Podczas swojej drugiej pielgrzymki do ojczyzny 23 czerwca 1983 r. przebywał w Dolinie Chochołowskiej papież Jan Paweł II. Pobyt ten został upamiętniony tablicą pamiątkową przy wejściu do schroniska, a także wytyczeniem szlaku papieskiego w Dolinie Jarząbczej. W schronisku znajduje się również rzeźba – podarunek dla papieża od Lecha Wałęsy.


Na potrzeby schroniska w 1958 r. uruchomiono na Chochołowskim Potoku niedużą elektrownię wodną. Wytwarza ona energię elektryczną również do ogrzewania schroniska. Obok schroniska zasadzono limby. Dla upamiętnienia akcji ratunkowej TOPR z 11–12 lutego 1945 r. (przetransportowanie rannych partyzantów ze Skrajnego Salatyna) wmurowano na ścianie schroniska tablicę pamiątkową. Pamiątkową tablicą na ścianie schroniska upamiętniono także próbę startu balonu „Gwiazda Polski” na Polanie Chochołowskiej w październiku 1938 r.
 • 12. Schronisko PTTK na Polanie Chochołowsksiej - Siwa Polana / powrót na parking

szlak : zielony (czas: 165 min ; długość: 7,67 km , w górę: 1,98 km ( 26 %), w dół: 5,69 km ( 74 %)

 

 
 
 

Wiecej MAP:  przekrój, przebieg, wysokosci, nachylenie, prędkość, tempo,

 

 

 

Galeria trasy : 

 

 

 

 
 

 


  


 

 

 

 

 

 

Kategorie wpisu: tatry
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Opisy dla poszczególnych punktów trasy zaczerpnięte z Wikipedii
zdjęcia,wyliczenia tras - własne..

Ja na Facebooku


Instagram


Pogoda

temperatura
ciśnienie

Ostrzeżenia meteo

prognoza ostrzeżeń meteo na najbliższe 24h 
Ostrzeżenia meteo dla Polski i Europy - serwis meteoalarm

Warunki śniegowe