79. Szczawnica(przystań) - Szafranówka - Schronisko pod Durbaszką - Wysoka (szczyt Korony Gór Polski) - Wąwóz Homole

komentarzy: 0

 ### Statystyki trasy :

przebyty dystansczas trwania** kalorii* spalonych...
24,8 08:41 5320 burgerów: 10 / kostek czekolady: 166
przewyższeniełącznie pod górę
613 m 1444 m

* przy założeniu że 1 burger=ok 560 kcal, kostaka czekolady = ok 32 kcal

** wartość orientacyjna wyliczona aplikacją ENDOMONDO 

 

 

 

 

 • 1. Szczawnica Łęgi parking przy ul. Pienińskiej - Szcawnica - przystań flisacka

(czas przejścia: 5 min ; długość odcinka: 309 m , dystans w górę: 171 m ( 55 %), w dół: 138 m ( 45 %)

 

do tej pory u zbiegu ulic Pienińskiej i Flisackiej znajdował się sporej wielkosci parking.

Aktualnie trwa tam budowa jakiegoś wiekszego obiektu…miejsca postojowe wydzielono wzdłuż ul. Głównej i Pienińskiej (wzdłuż chodnika) ..
 • 2. przystań flisacka - skrzyżowanie przy Orlicy

szlak : czerwony (wzdłuż ul. Zyblikiewicza) (czas: 5 min ; długość: 386 m , w górę: 300 m ( 78 %), w dół: 86 m ( 22 %)

 

 
 • 3. skrzyzowanie - Schronisko PTTK Orlica

szlak : niebieski (czas: 5 min ; długość: 166 m , w górę: 100 m ( 60 %), w dół: 66 m ( 40 %)

 

"Schronisko znajduje się na wysokości 520 metrów n.p.m. na skarpie nad brzegiem Dunajca, powyżej Drogi Pienińskiej. Budynek został wzniesiony w 1932 roku jako prywatny pensjonat z bardzo atrakcyjnym widokiem na góry oraz rzekę. W 1952 r. obiekt został wydzierżawiony przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, które dokonało niewielkich przeróbek i uruchomiło schronisko. Kolejna modernizacja nastąpiła w latach 70. XX wieku, wtedy też PTTK kupiło obiekt na własność. Przez długie lata kierownikiem schroniska był Czesław Winiarski – weteran bitwy pod Monte Cassino. Współcześnie jest to budynek trzypiętrowy, popularny wśród turystów, z racji swojego położenia stanowiący dobry punkt wypadowy zarówno w Małe Pieniny jak i Pieniny Właściwe. W pobliżu do roku 2007 znajdowało się turystyczne przejście graniczne ze Słowacją.

 • 50 miejsc noclegowych w pokojach wieloosobowych oraz mniejszych (część wyposażona w łazienki i TV),
 • jadalnia z telewizorem,
 • bufet,
 • przechowalnia bagażu i sprzętu sportowego,
 • domki kempingowe;
 • w jednym z nich działa Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej KTTG PTTK,
 • 5-metrowa ścianka wspinaczkowa." • 4. Schronisko PTTK Orlica - Szafranówka

szlak : niebieski (czas: 55 min ; długość: 1,71 km , w górę: 1,62 km ( 95 %), w dół: 89 m ( 5 %)

 

Szafranówka (słow. Šafranovka) – szczyt o wysokości 742 m n.p.m.. Sam graniczny wierzchołek jest zalesiony od południa, jednak w kierunku północnym i zachodnim rozciąga się z niego widok na Pieniny, Gorce i Pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Ponadto widać też masyw najwyższej w Beskidzie Wyspowym Mogielicy. Na stokach po północnej stronie usytuowane są trasy narciarskie oraz wyciąg orczykowy.
 • 5. Szafranówka - skrzyżowanie pod Durbaszką

szlak : niebieski (czas: 140 min ; długość: 5,64 km , w górę: 3,29 km ( 58 %), w dół: 1,75 km ( 42 %)

 

Punkt trasy : Wysoki wierch - Wysoki Wierch (słow. Šlachtovsky vrch lub Šlachtovsky) – kopulaste wzniesienie w Małych Pieninach o wysokości 899 m. Jest to dość wyodrębniony, bezleśny, kopulasty szczyt, ze wszystkich stron otoczony dużymi łąkami. Dzięki temu rozciągają się z niego jedne z najładniejszych w Pieninach widoków na Masyw Trzech Koron, Tatry, Gorce, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki i pobliską Grupę Golicy. W dole dwie słowackie wsie: Leśnica i Wielki Lipnik oraz polska Szlachtowa. Dzięki temu, że szczyt jest odkryty, jest również wykorzystywany przez paralotniarzy oraz modelarzy samolotowych, którzy urządzają na nim zawody modeli latających. Na otaczających go łąkach odbywa się wypas kulturowy owiec. Dawniej były to tereny uprawowe Łemków ze wsi Szlachtowa (wysiedlonych w ramach Akcji Wisła). Zimą są to doskonałe tereny narciarskie. Z powodu zaniechania uprawy rolnej na jego zboczach oraz zaprzestania koszenia łąk, szczególnie na bardziej stromych zboczach po słowackiej stronie, zarastają one lasem i wkrótce, jeśli nie zostaną przedsięwzięte żadne środki, szczyt straci swoje walory widokowe. Góra notowana jest w dokumentach już z początku XIX w pod nazwami; Rabsztyński Groń lub Koguci Wierch (taką nazwę, błędnie przypisywał jej Kazimierz Sosnowski). Łemkowie ze Szlachtowej nazywali ją Groniem


widok na Tatrywidok na tatry

 • 6. skrzyżowanie - Schronisko / Górski Osrodek Szkolno-Wypoczynkowy pod Durbaszką

szlak : czarny (czas: 10 min ; długość: 639 m , w górę: 218 m ( 34 %), w dół: 421 m ( 66 %)

 

"Schronisko pod Durbaszką (właściwie Górski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy MDK) – schronisko turystyczne, położone na północnym stoku Durbaszki w Małych Pieninach na wysokości 834 m n.p.m… Budynek powstał w latach 1949–1952 jako wzorcowa bacówka do wypasu owiec. Ostatecznie nie został on jednak wykorzystany do celów hodowlanych, a w 1973 roku z inicjatywy grupy instruktorów harcerskich przejął go Wydział Oświaty Miasta Krakowa, celem stworzenia bazy turystycznej dla młodzieży. W latach 70. i 80. w budynku przeprowadzono szereg prac remontowych i adaptacyjnych. Obecnie pod względem organizacyjnym obiekt stanowi filię Młodzieżowego Domu Kultury DOM HARCERZA w Krakowie..Obecnie obiekt posiada 86 miejsc noclegowych(w pokojach trzy osobowych na piętrze, oraz w pokojach 5-6 osobowych na parterze /częściowo łóżka piętrowe.) oraz prowadzi wyżywienie dla gości pobytowych.. Na tarasie są miejsca do wypoczynku i relaksu z widokiem na Pieniny, Gorce i Beskid Sądecki. Niedaleko budynku znajduje się zadaszony krąg na ognisko z podwieszanym rusztem ,dookoła ławki, doskonałe miejsce do pieczenia kiełbasek. Dla bardziej aktywnych boiska do koszykówki i siatkówki plażowej, a dla najmłodszych - plac zabaw. W sezonie zimowym zapraszamy na wyciąg orczykowy długości 560 metrów i różnicy wzniesień 112 m , stok utrzymywany jest ratrakiem, na śniegu naturalnym. Wyciąg czynny do zmierzchu."
 • 7. Ośrodek - skrzyżowanie pod Durbaszką

szlak : czarny (czas: 15 min ; długość: 639 m , w górę: 421 m ( 66 %), w dół: 218 m ( 34 %)

 

 
 • 8. skrzyżowanie - pod Wysoką

szlak : niebieski (czas: 30 min ; długość: 1,96 km , w górę: 1,49 km ( 76 %), w dół: 463 m ( 24 %)

 

Punkt odcinka: Durbaszka(934 m) Durbaszka od południowej, słowackiej strony jest całkowicie zalesiona. W lesie tym znajdują się wapienne skały zwane Kościelnymi Skałami. Z prześwitów między drzewami miejscami ładne widoki na Tatry. Przed II wojną światową były to tereny uprawowe Łemków ze wsi Jaworki. Wypasano tu na łąkach bydło, część stoków była zaorana. Po wojnie i wysiedleniu Łemków, założono socjalistyczną spółdzielnię produkcyjną. Wybudowano dużą bacówkę nr 1 na wysokości 835 m n.p.m. Okazała się jednak niepraktyczna, a gdy spółdzielnie upadły i bacówka niszczała, postanowiono ją adaptować na bazę harcerską. Obecnie jest to gruntownie zmodernizowane schronisko pod Durbaszką i punkt ratowniczy GOPR.
 • 9. pod Wysoką - Vysoké Skalky (Wyskoka)

szlak : czarny (czas: 20 min ; długość: 346 m , w górę: 277 m ( 80 %), w dół: 69 m ( 20 %)

 

Wysokie Skałki, Wysoka(słow. Vysoké Skalky, 1050 m n.p.m.) szczyt położony na granicy polsko-słowackiej; jednocześnie najwyższy szczyt całych Pienin i Pienińskiego Pasa Skałkowego. Dawniej szczyt ten miał również inne, lokalne nazwy: Pamiarky, Kiczera. Używana przez tutejszą ludność (Łemków) nazwa Pamiarky pochodzi prawdopodobnie od istniejącej tu niegdyś wieży triangulacyjnej, nazwa "Kiczera" od Połoniny Kiczera znajdującej się pod szczytem, na południowo-zachodniej stronie góry. Równie często używana była też nazwa "Wysoka". Góra zaliczana do Korony Gór Polski. Szczyt Wysokie Skałki (Wysoka) notowany jest już w starych źródłach historycznych. Prowadzono na nim nawet poszukiwania górnicze i już wtedy wiedziano, że jest najwyższym szczytem Pienin. W dokumencie górniczym z 1739 r. przeczytać możemy: „Ta góra jest najwyższa między innymi górami i okrągła, na której skała jest jako zamek. Przystęp do niej jest zbyt przykry, zaledwie człek pieszy wniść może.” Od dawna też była zwiedzana przez turystów. W 1929 r. odnotowano pierwsze wejście zimowe na nartach dokonane przez Mariana Gotkiewicza z towarzyszami.Roztaczają się stąd imponujące widoki na Tatry, Babią Górę, Pasmo Radziejowej, Magurę Spiską, Góry Lewockie i Pieniny.


tatry raz jeszcze
WysokaTaras widokowy

 • 10. Wysoka - pod Wysoką

szlak : czarny (czas: 10 min ; długość: 346 m , w górę: 69 m ( 20 %), w dół: 277 m ( 80 %)

 

 
 • 11. pod Wysoką - Polana pod Wysoką

szlak : niebieski (czas: 5 min ; długość: 200 m w dół: 200 km ( 100 %)

 

 
 • 12. Polana - wyjście z Wawozu Homole

szlak : zielony (czas: 90 min ; długość: 2,9 km , w górę: 381 m ( 13 %), w dół: 2,52 km ( 87 %)

 

"Punkt trasy: Wąwóz Homole – Nazwa pochodzi od ruskiego słowa homoła, gomoła, które oznacza obły, bezrogi (nawiązanie do kształtu doliny). Ma długość ok. 800 m. Po wąskim dnie doliny płynie potok Kamionka. Na uwagę zasługują tutaj przede wszystkim jego niezwykłe i malownicze kaskady a w jego korycie znajdują się ogromne głazy... Wąwóz to jedna z największych przyrodniczych atrakcji Pienin. Od 1963 r. jest rezerwatem przyrody, licznie odwiedzanym przez turystów i wycieczki szkolne. Od dawna (już w XV wieku) był on penetrowany przez poszukiwaczy skarbów. Istnieje wiele legend związanych z skarbami ukrytymi w nim,  Jego nazwa znajduje się np. w testamencie Piotra Wydźgi, znanego w swoich czasach poszukiwacza skarbów. Dokument z roku 1529, tzw. „Castrum Homola”, wspomina o opustoszałym zamku zwanym Homola. Jak wskazują badania archeologiczne przeprowadzone w 1988 r., niegdyś w wąwozie Homole istniała warownia broniona przez skały oraz sztucznie wykonany przekop z wodą. Znaleziono m.in. XVI-wieczne cegły i fragmenty ceramiki. W 1547 r. właścicielem całych Jaworek stał się Stanisław Nawojowski; być może, zamek został odbudowany. Później jednak popadł znów w ruinę. Przed utworzeniem rezerwatu wąwóz był wypasany, wpuszczonych do niego owiec nie trzeba było pilnować – i tak nie mogły z niego nigdzie wyjść. Turystyczna ścieżka przekracza kilkakrotnie potok. Dawniej pokonywano go przeskakując po dużych kamieniach na jego dnie, co wymagało nieco zręczności, obecnie dla wygody turystów wykonano metalowe mostki. Wejście do wąwozu leży tuż obok szosy prowadzącej przez Jaworki, zaraz za parkingiem i oznakowane jest dużą tablicą. Po przejściu przez drewniany mostek potoku Kamionka, zaraz po lewej stronie skała zwana Wapiennik, a za nią ciągnie się dalej długa niemal pionowa ściana Grzebienia. Po przeciwległej (prawej) stronie ciągną się wyższa od nich i równie stroma Prokwitowska Homola. Istnieją w niej szyby górnicze – w przeszłości poszukiwano tu złota. Skały te mają czerwonawe zabarwienie, świadczące o zawartości żelaza. Dalej trasa prowadzi lesistym i zawalonym rumowiskiem dużych głazów zboczem, po lewej stronie potoku. Dość strome podejście ułatwiają drewniane stopnie i poręcze. Towarzyszy nam szum potoku spadającego po kaskadach. Potok rozwidla się w kilku miejscach. Ścieżka wyprowadza na Dubantowską Dolinkę, gdzie znajduje się koszona polana, ławki i stoły dla turystów. Znajdują się tutaj tzw. Kamienne Księgi - skały, na których według miejscowych podań zapisano ludzkie losy aż do końca świata. Od strony wyjścia z wąwozu wał kamienny, a dookoła polanki wykonana z naturalnych kamieni ścieżka. Idąc nią można z bliska przyglądnąć się wapiennym, zabarwionym na czerwonawo ścianom skalnym na otaczających polankę zboczach."
 • 13. wyjście z Wawozu Homole - Szczawnica (kolej linowa)

(czas: 90 min ; długość: 5,53 km , w górę: 1,22 km ( 22 %), w dół: 4,32 km ( 78 %)

 

opuszczjąc wąwóz Homole ostatecznie ostatecznie schodzimy z gór, opuszczamy las - powracamy do cywilizacji.

Oznacza to że droga powrotna do Szczawnycy bedzie wiodła wzdłuz drogi. do samego końca będziemy maszerowac chodnikiem...
 • 14. kolej linowa - parking przy przystani flisaków

(czas: 45 min ; długość: 1,93 km

 

 
 
 

Wiecej MAP:  przekrój, przebieg, wysokosci, nachylenie, prędkość, tempo,

 

 

 

 

 

 

 

Galeria trasy : 

 

 

 

 

 

  
 

  

 

 

 

 

 

 

Kategorie wpisu: pieniny i gorce
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Opisy dla poszczególnych punktów trasy zaczerpnięte z Wikipedii
zdjęcia,wyliczenia tras - własne..

Ja na Facebooku


Instagram


Pogoda

temperatura
ciśnienie

Ostrzeżenia meteo

prognoza ostrzeżeń meteo na najbliższe 24h 
Ostrzeżenia meteo dla Polski i Europy - serwis meteoalarm

Warunki śniegowe