62. Pod Spálenou(parking)-Ťatliakova chata-Smutné sedlo-Plačlivý Roháč-Roháčske plesá

komentarzy: 0

 ### Statystyki trasy :

przebyty dystansczas trwaniaprzewyższeniekaloriispalonych...
19,3 8:27 1027 m 4949 burgerów:9 / kostek czekolady:155

przy założeniu że 1 burger=ok 560kcal, kostka czekolady = ok 32kcal

 

 

 

  • 1. Pod Spálenou(parking) - Šindľovec, rázcestie:

szlak zielony (czas przejścia: 15min; długość odcinka: 800m)
  • 2. Šindľovec, rázcestie - Ťatliakova chata :

szlak czerwony (czas przejścia: 90min; długość odcinka: 3,58km dystans w górę: 3,4kmkm(95%) w dół: 179m(5%)

 

Ťatliakova chata (pl. Bufet Rohacki ) obsługujący turystów bufet położony na wysokości 1380 m n.p.m. w Dolinie Rohackiej(Roháčska dolina) w słowackich Tatrach Zachodnich. Czynny jest w sezonie letnim. Znajduje się przy końcu asfaltowej drogi prowadzącej tą doliną (zamkniętej dla ruchu samochodowego). Obok bufetu znajduje się obelisk upamiętniający Jána Ťatliaka – pioniera turystyki górskiej. Również słowacka nazwa bufetu nawiązuje do tego zasłużonego dla turystyki słowackiej działacza. Obok bufetu położony jest płytki staw, Czarna Młaka (Ťatliakove pleso). Pierwsze schronisko powstało tutaj w 1883 r. dzięki staraniom piewcy Tatr, malarza i leśnika Alexiusa Demiana. Wcześniej istniały tylko starannie sklecone z kory i świerków koleby wolarskie. Schronisko to stało po przeciwnej stronie Rohackiego Potoku. Mieczysław Karłowicz tak opisywał go w 1908 r.: "wybornie zbudowany mały domek o jednej izbie, zaopatrzony w ławy do spania, stół, kilka ławek i piec żelazny". W 1933 r. dobudowano drugie pomieszczenie, tak, że było tu 30-40 miejsc do spania. Staraniem Jána Ťatliaka w 1937 r. rozpoczęto budowę nowego schroniska. Podczas II wojny światowej ukrywały się w nim liczne rodziny żydowskie i schronisko zostało spalone przez Niemców. W latach 1946-47 wybudowano nowe schronisko na 100 miejsc noclegowych. Spłonęło ono 28 maja 1963 r. Ocalała tylko piętrowa narciarnia przy tym schronisku, w której od 1971 r. mieści się Bufet Rohacki. Dzięki włączeniu tego rejonu Tatr w 1987 r. do TANAP zrezygnowano z planów budowy gigantycznych inwestycji turystyczno-narciarskich w Dolinie Zuberskiej i Rohackiej.
  • 3. Ťatliakova chata - Rázcestie v Smutnej doliné :

szlak niebieski (czas przejścia: 40min, odległość: 1,24km, dystans w górę: 1,16km(94%) w dół: 78m(6%)

   • 4. Rázcestie v Smutnej doliné - Smutné sedlo :

szlak niebieski(czas: 120min, odległość: 2km, w górę: 1,89km(94%) w dół: 112m(6%)

 

Smutna Przełęcz - położona na wysokości 1963 m n.p.m. przełęcz w słowackich Tatrach Zachodnich. Znajduje się w grani głównej, pomiędzy Rohaczem Płaczliwym (2125 m) a Przednią Kopą (pierwszy ze szczytów Trzech Kop, 2136 m) Z przełęczy widoki na dwa zaskakująco odmienne krajobrazy. Po północnej stronie zbocza grani opadają do ciemnego, zawalonego granitowym gruzowiskiem kotła lodowcowego Doliny Smutnej, ograniczonej od wschodu stromymi ścianami Rohaczy. Jest to obszar prawdziwie alpejski, niemal pozbawiony roślin. W południowym kierunku widok na rozległą i zieloną, bo porośniętą lasem, kosówką lub trawami Dolinę Żarską ze Schroniskiem Żarskim. Na horyzoncieNiżne Tatry, w dole Liptów. W przeszłości przełęcz ta używana była jako przejście z Liptowa do Doliny Rohackiej. Obecnie jest ważnym węzłem szlaków turystycznyc h. Pierwsze wejście zimowe: Mariusz Zaruski z towarzyszami w 1911 r. Tuż powyżej przełęczy, w południowo-wschodniej grani Skrajnej Kopy, a naprzeciwko Zielonego Wierchu Rohackiego, znajdują się niewybitne, ale dość wyraźnie zarysowane Smutne Turniczki. Zimą ze Smutnej Przełęczy, szczególnie do Doliny Smutnej często schodzą duże lawiny i zdarzały się tutaj wypadki


Nagranie z przełęczy.  • 5. Smutné sedno - Plačlivý Roháč :

szlak czerwony(czas: 35min, odległość: 1,17km, w górę: 812m(70%) w dół: 353m(30%)

 

Rohacz Płaczliwy - szczyt w słowackich Tatrach Zachodnich o wysokości 2125 m n.p.m.Znajduje się w grani głównej Tatr Zachodnich pomiędzy Rohaczem Ostrym (2088 m), oddzielony od niego Rohacką Przełęczą (1955 m), aTrzema Kopami (2136 m), od których dzieli go Smutna Przełęcz (1963 m). Jego północne, bardzo strome ściany opadają zerwą ok. 200–250 m wysokości do polodowcowego kotła Doliny Smutnej. W południowym kierunku odbiega od niego boczny grzbiet, poprzez Żarską Przełęcz do Barańca. Rozdziela on Dolinę Jamnicką od Doliny Żarskiej. Jest to jeden z dwu szczytów Rohaczy – wyższy od Rohacza Ostrego, ale o nieco łagodniejszych kształtach. Doskonały punkt widokowy. Obydwa Rohacze są bardzo popularnymi celami turystycznymi. Od szczytu Rohacza Płaczliwego w kierunku zachodnim ciągnie się skalista grań o długości prawie 1 km. W niektórych miejscach szlak turystyczny prowadzi tą granią, ponad przepaścistą ścianą północną, odcinki te można jednak ominąć ścieżką prowadzącą bardziej łagodnym południowym zboczem. Najbardziej eksponowany jest odcinekRohackiego Konia. Szczyt uczęszczany był od dawna, m.in. zwiedzał go Juliusz Kossak, Mieczysław Karłowicz, Tytus Chałubiński. Najstarsze odnotowane wejście należy do Pála Kitaibela ok. 1804 r. W 1813 r. Ludwik Zejszner i Göran Wahlenberg zmierzyli jego wysokość barometrycznie. Stromą północną ścianę zdobyli w 1907 r. bracia Walery Goetel i Ferdynand Goetel oraz Tadeusz Pawlewski.
  • 6. Plačlivý Roháč - Smutné sedlo :

szlak niebieski(czas: 25min, odległość: 1,17km, w górę: 353m(30%) w dół: 812m(70%)  • 7. Smutné sedno - Rázcestie v Smutnej doliné :

szlak niebieski(czas: 90min, dystans: 2km, w górę: 112m(6%) w dół: 1,89km(94%)
  • 8. Rázcestie v Smutnej doliné - Roháčske plesá :

szlak zielony(czas: 80min, dystans: 2.33km, w górę: 1,59km(68%) w dół: 738m(32%)

 

Rohackie Stawy - cztery leżące na trzech poziomach stawy w Dolinie Rohackiej w słowackiej części Tatr Zachodnich. Znajdują się w górnej części tej doliny . Stawy te są różnego pochodzenia. Najniższy powstał na dnie kotła polodowcowego, środkowe w korycie wyżłobionym przez lodowiecspływający do Rohackiej Doliny, zaś najwyższy, którego wody spływają ku Dolinie Spalonej, powstał na dnie zbiornika firnowegozniszczonego później przez erozję. Od dawna uroda tych stawów i okolicy przyciągała turystów. Niżni Staw nazywany był nawet przez dawnych turystów Orawskim Morskim Okiem. TANAP wykonał ścieżkę dydaktyczną z dobrze przygotowanym szlakiem turystycznym, ławkami, stołami i wiatami dla turystów oraz tablicami informującymi o przyrodzie tych okolic. Według tych tablic w okolicy stawów żyją 22 gatunki ssaków i 46 gatunków ptaków, m.in.kozica, świstak, nornik tatrzański, jeleń szlachetny, siwerniak, strzyżyk, drozd obrożny, głuszec, cietrzew, jarząbek, zagląda tu niedźwiedź brunatny, wilk, ryś. Z roślin górskich rosną tu pospolicie: miłosna górska, ciemiężyca zielona, omieg górski, jaskier platanolistny,prosienicznik jednogłówkowy, sasanka alpejska, pięciornik złoty, modrzyk górski, tojad mocny, goryczka kropkowana. Stawy upodobało sobie również kilka par kaczek krzyżówek, która dokarmiane i oswojone przez turystów podpływają do brzegów.
  • 9. Roháčske plesá - Adamcuľa:

szlak niebieski(czas: 95min, dystans: 2.50km, w górę: 223m(9%) w dół: 2.27km(91%)
  • 10. Adamcuľa - Pod Spálenou(parking):

szlak czerwony(czas: 45min, dystans: 2.14km, w górę: 124m(6%) w dół: 2.01km(94%)
 
 
 

 

Zobacz Album GALERIA TRASY

 

Wiecej MAP:  przebieg, wysokosci, nachylenie, km/h, pozostałe oznaczone ścieżki w okolicy

 

 

 

 

 

 


 
 

 


  

 

 

 

 

 

 

Kategorie wpisu: tatry słowackie
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Opisy dla poszczególnych punktów trasy zaczerpnięte z Wikipedii
zdjęcia,wyliczenia tras - własne..

Ja na Facebooku


Instagram


Pogoda

temperatura
ciśnienie

Ostrzeżenia meteo

prognoza ostrzeżeń meteo na najbliższe 24h 
Ostrzeżenia meteo dla Polski i Europy - serwis meteoalarm

Warunki śniegowe