58. Węgierska Górka – stacja turystyczna „Słowianka” - Hala Rysianka – Hala Lipowska – Hala Boracza – Żabnica Mała – parking

komentarzy: 0

 ### Statystyki trasy :

przebyty dystansczas trwaniaprzewyższeniekaloriispalonych burgerów
35,31km 9:41 852.84 m 5671 10

 

 

 

  • 1. Węgierska Górka – stacja turystyczna „Słowianka:

szlak czerwony (główny szlak beskidzki) (czas przejścia: 140min; dystans: 9,87km, w górę: 7,54km(76%) w dół: 2,34km(24%)

 
na w/w odcinku znajdują się fortyfikacje obronne - 5 bunkrów, fortów z czasów II wojny swiatowej. uważam że warto na chwilkę zboczyć z drogi by je obejrzeć  (opis troszkę niżej *)

Pierwsze wzmianki o Węgierskiej Górce sięgają roku 1477, wtedy to dochodzi do zatargów granicznych między królem Polski Kazimierzem Jagiellończykiem, a królem Węgier Maciejem Korwinem. Mówi o tym legenda: Węgrzy, którzy mieli wielki apetyt na Żywiecczyznę, aby nie popełnić krzywoprzysięstwa, świadczyli, że im jest przynależna ziemia, na której klęczą (po uprzednim uzupełnieniu nogawic ziemią z Węgier), rzeczywiście klęczeli na ziemi węgierskiej. Fortel ten się nie udał, a z ziemi z nogawic spodni usypano „górki"” – stąd, według legendy, wywodzi się nazwa Węgierska Górki.

W 1706 roku Franciszek Wielopolski założył u ujścia Żabnicy do Soły folwark lokowany na gruntach wsi Cięcina i nazwał go Węgierską Górką.

W okresie międzywojennym Węgierska Górka uzyskała status zimowiska. Frekwencja roczna wynosiła 1500 osób. W pensjonatach było do dyspozycji 50 miejsc. Koszt miesięcznego pobytu wynosił ok. 20 zł, a utrzymanie dzienne – 3,50 zł. Dojazd dorożką z dworca kolejowego kosztował 50 gr. Na miejscu był lekarz i apteka. Przepływająca przez wieś Soła nadawała się do kąpieli. Poza tym w Węgierskiej Górce znajdowały się boiska sportowe, korty tenisowe, strzelnica małokalibrowa. Większość obiektów posiadało oświetlenie elektryczne co ułatwiało organizowanie licznych festynów i dancingów. Szlaki turystyczne prowadziły na Romankę, Baranią Górę i Prusów.

!!

* Węgierska Górka - Westerplatte południa.
W 1939 roku przez trzy dni, od 1 do 3 września, 70-osobowa I Kompania Forteczna "Węgierska Górka" pod dowództwem kapitana Tadeusza Semika stawiała opór nacierającym od południa przeważającym siłom niemieckim z 7. Bawarskiej Dywizji Piechoty. Polacy rozlokowani byli w czterech bunkrach: "Waligóra", "Włóczęga", "Wąwóz" i "Wędrowiec".
Dzięki bohaterstwu żołnierzy walczących w Węgierskiej Górce opóźnione zostało rozbicie Armii "Kraków".

Fortyfikacji Węgierskiej Górki broniło 1200 osób. Byli to ściągnięci jeszcze wiosną spod Wilna żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, żołnierze Batalionów Obrony Narodowej i artylerzyści z kilku różnych jednostek. Same bunkry 30 sierpnia obsadzili żołnierze kompanii fortecznej pod dowództwem kapitana Tadeusza Semika. Dwa dni później zaatakowali ich Bawarczycy służący w dwóch pułkach 7. Dywizji Piechoty. Do złamania polskich pozycji gotowało się 17 tys. ludzi.

Sytuacja obrońców Węgierskiej Górki od samego początku była fatalna. Schrony nie były wykończone. Okazało się, że nie tylko brakuje wyposażenia i amunicji, ale także elektryczności, łączności, a nawet bieżącej wody.

Wyczerpana załoga, której zabrakło wody i amunicji, zmuszona została do kapitulacji 3 września nad ranem. W trakcie walk zginęło 11 polskich żołnierzy i około 200 Niemców a niemieckich żołnierzy zostało rannych 300
(opis z drobnymi zmianiami zaczerpniety z blogmedia24.pl)

Pierwszego dnia wojny Niemcom udało się zająć Zwardoń i Rajczę. W jednym z meldunków niemieccy oficerowie pisali, że walka z żołnierzami KOP jest niezwykle trudna, bo polscy żołnierze doskonale znają teren i są bardzo dobrze wyszkoleni. Fortyfikacje Węgierskiej Górki ostrzeliwała artyleria - bez rezultatu.

Drugiego dnia wojny Niemcy kilkakrotnie usiłowali złamać opór. Za każdym razem musieli wycofać się pod naporem polskich karabinów maszynowych, dział przeciwpancernych i armat 65. Pułku Artylerii Lekkiej. Mimo to wieczorem nadszedł rozkaz opuszczenia pozycji. Załoga Węgierskiej Górki miała wycofać się na wschód i osłaniać odwrót polskiej dywizji wycofującej się z Bielska. Rozkaz wykonali jedynie artylerzyści, część żołnierzy KOP i załoga Waligóry. Do reszty żołnierzy rozkaz albo nie dotarł, albo ci postanowili bronić pozycji do końca. 

3 września Niemcy okrążyli fortyfikacje. Bunkry obrzucano granatami i ostrzeliwano z dział przeciwpancernych. Pierwszy, rano, poddał się Włóczęga, późnym popołudniem skapitulowała załoga Wędrowca. Żołnierzom z Wąwozu udało się opuścić pozycję i wycofać do Żywca.

Dzięki bohaterstwu żołnierzy walczących w Węgierskiej Górce opóźnione zostało rozbicie Armii "Kraków".

Obrona to przeszła do historii jako "Westerplatte Południa" 

jeśli dokładnie i uważnie przyjrzymy się tym zdjęciom - zauważymy ślady po kulach, niemieckim ostrzale.

więcej zdjęc w galerii...  • 2. „Słowianka” - Hala Rysianka/ schronisko PTTK:

szlak czerwony (główny szlak beskidzki) (czas przejścia: 180min, dystans: 6,01km, w górę: 3,76km(63%) w dół: 2,25km(37%)

 

Hala Rysianka – wielka polana w Beskidzie Żywieckim, położona na wschodnich i południowo-wschodnich zboczach Rysianki. Jej nazwa, podobnie jak nazwa szczytu, pochodzą od rysia. Polana rozciąga się na wysokości od ok. 1150 do 1260 m n.p.m., a więc jeszcze w zakresie wysokości zajmowanych w Beskidach Zachodnich przez regiel górny. Z tego powodu nie jest halą w sensie naturalnego piętra roślinnego w górach, a nazwa nawiązuje jedynie do funkcjonującego tu dawniej gospodarstwa pasterskiego.

Hala Rysianka jest jedną z najbardziej widokowych hal w Beskidach. Panorama z niej obejmuje m.in. Pilsko, Babią Górę, a przy dobrej pogodzie również Tatry i Małą Fatrę. W pobliżu hali znajduje się rezerwat Romanka, położony na stokach Romanki oraz rezerwat Pod Rysianką.

W górnej części hali funkcjonuje Schronisko PTTK na Hali Rysiance, którego początki działalności sięgają 1937 r
  • 3. Hala Rysianka - Hala Lipowska / schronisko PTTK:

zlak zielony(czas: 15min, dystans: 751m, w górę: 415m(55%) w dół: 335m(45%)

Hala Lipowska – rozległa polana na południowo-wschodnim stoku Lipowskiego Wierchu (1324 m), na obszarze Żywieckiego Parku Krajobrazowego. W przeszłości była intensywnie użytkowana pastersko, stąd tradycyjna nazwa "hali", nie mająca jednak nic wspólnego z halą jako piętrem roślinnym w górach. Drugi człon nazwy pochodzi od lip, które dawniej zapewne tutaj rosły. Poniżej dolnego, południowo-wschodniego krańca Hali Lipowskiej znajduje się druga, przylegająca do niej polana, na mapie Geoportalu podpisana jako Toczysko. Wraz z nią Hala Lipowska rozciąga się od wysokości około 1150 po 1290 m. Obecnie obydwie te polany obejmuje się wspólną nazwą Hala Lipowska. Na górnym skraju Hali Lipowskiej, pod lasem znajduje się Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej. Wybudowała je w latach 30. XX wieku niemiecka organizacja Beskidenverein i już wówczas trwała konkurencja pomiędzy nim a pobliskim obiektem na Hali Rysiance. W czasie II wojny światowej wypoczywali w nim oficerowie Wermachty. Po II wojnie światowej przejęło je PTT, a później PTTK i uruchomiło już w 1946. Po generalnych remontach budynek wygląda inaczej niż pierwotnie – ze starego obiektu pozostało właściwie tylko podpiwniczenie.

Wypasu na hali zaprzestano już dawno. Pozostałością po nim jest drewniany krzyż, przy którym dawniej odprawiano msze święte dla pasterzy z tej hali i z innych okolicznych. Obecnie krzyż odnowiono, wybudowano obok kaplicę i zamontowano głaz pamiątkowy, przy którym kończy się Droga Światła upamiętniająca biskupa krakowskiego Karola Wojtyłę, który bywał na Hali Lipowskiej.

Z polany widać panoramę Tatr, Małej Fatry oraz Beskidu Żywieckiego. Zimą na polanie działa orczykowy wyciąg narciarski
  • 4. Hala Lipowska – Hala Boracza/ schronisko PTTK:

szlak zielony(czas: 120min, dystans: 5.62km, w górę: 1.82km(32%) w dół: 3.80km(68%)

 

Hala Boracza – hala pasterska położona w Beskidzie Żywieckim w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki, na przełęczy o wysokości około 860 m, pomiędzy szczytem Prusowa (1010 m) a wierzchołkiem 998 m na północno-zachodnim grzbiecie Redykalnego Wierchu. Hala zajmuje siodło tej przełęczy, opada też dość nisko w północno-wschodnim kierunku do doliny Żabniczanki i w zachodnim do doliny Milowskiego Potoku. Nazwa hali pochodzi najprawdopodobniej od nazwiska właściciela, w okolicach występuje bowiem nazwisko Borak. Na hali znajduje się niewielkie osiedle należące administracyjnie do Żabnicy oraz schronisko PTTK na Hali Boraczej. Zostało wybudowane w 1928 przez żydowską organizację sportową "Makkabi". Odbudowane w 1932 po pożarze (według innej wersji wybudowano nowy obiekt, gdyż stary był za mały. , w okresie okupacji częściowo splądrowane przez Niemców, następnie opuszczone. Od 1946 ponownie udostępnione turystom (najpierw przez PTT, a następnie PTTK). W latach 1968-1970 przeszło generalny remont. Jesienią 2008 r. elewacja schroniska została wymieniona na drewnianą

Dawniej rejon Hali Boraczej pokrywały pola uprawne. Uprawiano głównie owies i ziemniaki. Pozostałością po nich są liczne kupy zbieranych z pól kamieni, które składowano z reguły pod jarzębinami. Po zaprzestaniu uprawy dawne pola zarosły roślinnością trawiastą, wśród której wyróżnia się około 40-60 gatunków roślin kwiatowych. Wiosną masowo zakwita rzeżucha łąkowa.

W rejonie hali znajduje się najbardziej znana jaskinia Beskidu Żywieckiego – Jaskinia w Boraczej i węzeł 6 szlaków turystycznych.Hala jest dobrym punktem widokowym na Grupę Romanki i Liptowskiego Wierchu, Suchą Górę oraz doliny Żabnianki i Soły  • 5. Hala Boracza - Żabnica Mała:

szlak niebieski(czas: 135min, dystans: 7.21km, w górę: 2.50(35%) w dół: 4.71km(65%)

  • 6. Żabnica Mała – parking :

szlak czerwony(czas: 30min, dystans: 2.62km, w górę: 395m(15%) w dół: 2.22km(85%)

 
 
 
 

 

Zobacz Album GALERIA TRASY

 

Wiecej MAP:  przebieg, wysokosci, nachylenie, km/h, pozostałe oznaczone ścieżki w okolicy

 

 


 
 

 


  

 

 

 

 

 

 

Kategorie wpisu: beskid żywiecki
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Opisy dla poszczególnych punktów trasy zaczerpnięte z Wikipedii
zdjęcia,wyliczenia tras - własne..

Ja na Facebooku


Instagram


Pogoda

temperatura
ciśnienie

Ostrzeżenia meteo

prognoza ostrzeżeń meteo na najbliższe 24h 
Ostrzeżenia meteo dla Polski i Europy - serwis meteoalarm

Warunki śniegowe