53. Strbske pleso- Popradske pleso- Velke Hincovo pleso- Koprovsky stit- parking

komentarzy: 0

 ### Statystyki trasy:  Dystans: 22,1 km ;  Czas trwania: 9 h 35 min ;  Średnia prędkość: 2,31 km/h ;  Przewyższenie: 1 693,38 m ;  


  • 1. Strbske Pleso(Szczyrbskie Jezioro) - Chata Popradske Pleso

 szlak czerwony (przebyty dystans: 5km ; czas przejścia: 75min)

 Szczyrbskie Jezioro– miejscowość u podnóża Tatr Wysokich naSłowacji. Położone na południowym brzegu jeziora o tej samej nazwie Szczyrbskie Jezioro (słow. Štrbské pleso – drugi człon małą literą w odróżnieniu od nazwy miejscowości) i otoczone lasem świerkowym, zniszczonym jednak bardzo przez huraganowy wiatr w2004. Ośrodek turystyczny i sportów zimowych (duża skocznia narciarska – nieczynna K120 oraz normalna K90), na których w 1970roku rozgrywano Mistrzostwa Świata w Skokach Narciarskich. Osada jest położona na wysokości 1315-1385 m n.p.m.

W roku 1872 Józef Szentivany, właściciel ziemski, wybudował na południowym brzegu Szczyrbskiego Jeziora myśliwską chatę, która stała się zarodkiem późniejszego turystycznego centrum Szczyrbskie Jezioro.

Węgierskie Towarzystwo Karpackie w roku 1875 zainspirowało budowę schroniska turystycznego. W krótkim czasie powstały dalsze hotele i restauracje, sanatorium i kilka willi. W roku 1885 przyznano osadzie status uzdrowiska. Ukoronowaniem rozbudowy z czasów węgierskich było postawienie w 1906 roku hoteli Hviezdoslav i Krywań.

W roku 1876 wybudowano drogę Tatrzańska Szczyrba – Szczyrbskie Jezioro (w roku 1921 dostosowano ją do ruchu samochodów). Natomiast w 1896 roku uruchomiono mniej więcej równoległą do drogi kolej zębatą, którą w roku 1933 zastąpiły autobusy. W roku 1885 wybudowano drogę między Szczyrbskim Jeziorem a Starym Smokowcem, a w roku 1911 oddano do użytku kolej elektryczną. Obecnie do Szczyrbskiego Jeziora można dojechać krótką drogą dojazdową od skrzyżowania na podtatrzańskiej Drodze Wolności.

Sytuacja po II wojnie światowej zmusiła do przebudowy hoteli na sanatoria antyastmatyczne, jednak w związku z przygotowaniami do narciarskich mistrzostw świata w 1970 roku postawiono nowoczesne budynki, aby zabezpieczyć odpowiednią liczbę noclegów i jadalni. Jednocześnie rozbudowano system komunikacji, łącznie z nową elektryczną „zębatką” z Tatrzańskiej Szczyrby, przejść, sklepów i usług, a przy wyjściu z Doliny Młynickiej powstało nowe centrum narciarskie. W roku 1976 oddano do użytku nowoczesny dom leczniczy Helios.

W Szczyrbskim Jeziorze mieszkał Gustáv Nedobrý (1893–1966), jeden z założycieli wspinaczkowego klubu IAMES, organizator słowackiej turystyki, górskich przewodników i ratowników.

Ze szczytu dużej skoczni narciarskiej (K120) organizowane są skoki bungee.


Schronisko nad Popradzkim StawemSchronisko Popradzkie (słow. Popradská chata)– tatrzańskie schronisko, położone na wysokości ok. 1500 m n.p.m. Znajduje się nad północno-zachodnim brzegiem Popradzkiego Stawu (Popradské pleso) w Dolinie Mięguszowieckiej w słowackiej części Tatr WysokichJest ważnym węzłem komunikacyjnym (szlaki ze Szczyrbskiego JezioraMagistrala Tatrzańska, szlak na Rysy).Pierwsze schronisko nad Popradzkim Stawem zostało wybudowane w 1879 r. przezWęgierskie Towarzystwo Karpackie (MKE) pod nazwą Majláth-menedékház (słow.Majláthova chata, niem. Majláthhütte, Majláth-Schutzhaus) – upamiętniało ona pomysłodawcę budowy, działacza turystycznego Bélę Majlátha. Budynek kilkakrotnie niszczony był przez pożary, a następnie odbudowywany. W 1897 tereny nabył Christiana Hohenlohe, który w 1899 r. wybudował drewniany budynek. Od 1951 r. nosił on imię kpt.Štefana MorávkiSchronisko ostatecznie rozebrano po pożarze z 25 października 1964 r. i odbudowano dopiero w latach 2010–2011  • 2. Chata Popradske Pleso - rozstaje na Rysy: 

 szlak niebieski (przebyty dystans: 1,3km; czas przejścia: 30min)

 


  • 3. rozstaje - Velke Hincovo pleso: 

 szlak niebieski (przebyty dystans:2,3km; czas przejścia: 60min)

 Wielki Staw Hińczowy (słow. Veľké Hincovo pleso)– staw tatrzański położony wDolinie Hińczowej, stanowiącej górną część Doliny Mięguszowieckiej w słowackiej części Tatr Wysokich. Staw leży na wysokości 1944,8 m n.p.m. Jest to o 551 m wyżej niż Morskie Oko, dlatego też wznoszące się na północ od Wielkiego Stawu HińczowegoMięguszowieckie Szczyty nie wydają się stąd tak groźne jak od strony polskiej. Ma 20,08 ha powierzchni i 53,7 m głębokości. Wielki Staw Hińczowy jest największym i najgłębszym stawem w słowackiej części Tatr oraz czwartym co do wielkości i trzecim co do głębokości stawem w Tatrach.

Znajduje się w kotle lodowcowym o litym, skalnym dnie, od południowej strony zamkniętym skalnym ryglem. Woda jest bardzo przejrzysta; według pomiarów Ludomira Sawickiego z 1909 r. jej przeźroczystość wynosi 19 m. Natomiast w przybrzeżnych płyciznach występuje zdumiewająco bogaty jak na tej wysokości plankton. Dominuje w nim Diaptomus gracilis (według badańStanisława Minkiewicza).

Poniżej, w południowo-zachodnim kierunku, w Dolinie Hińczowej znajduje się w oddzielnej kotlinie drugi, mniejszy Mały Staw Hińczowy. Nazwa obydwu stawów pochodzi według ludowych podań od słowackiego imienia Ignaś (Hinško).

  • 4. Velke Hincovo pleso - Vysne Koprovske sedlo:

 szlak niebieski (przebyty dystans: 1km; czas przejścia: 45min)

 Wyżnia Koprowa Przełęcz (słow. Vyšné Kôprovské sedlo) – przełęcz w głównej grani odnogi Krywania, łączącej na tym odcinku Koprowy Wierch (Kôprovský štít, 2363 m) z Koprowymi Czubami (Kôprovský chrbát).

Jest to trawiaste obniżenie, przez które przebiega szlak turystyczny łączący Dolinę Hlińską z Hińczową. Oprócz Wyżniej Koprowej Przełęczy w pobliżu znajduje się Niżnia Koprowa Przełęcz (Nižné Kôprovské sedlo) – najniższe obniżenie (2120 m) pomiędzy Małą Koprową Turnią i Koprowymi Czubami. Obie przełęcze są niekiedy traktowane jako jedna dwusiodłowa Koprowa Przełęcz (Kôprovské sedlo).

Najstarsze informacje dotyczące przejścia przez Koprową Przełęcz pochodzą z sierpnia 1861 r. – była to wycieczka, w której uczestniczyli Józef StolarczykEdward HomolacsStanisław HomolacsWładysław Koziebrodzki, Ernst Schauer, Stanisław Wodzicki oraz przewodnicy Samek, Krzeptowscy, Maciej SieczkaJędrzej Wala starszy. Nie wiadomo tylko, w którym miejscu została przekroczona grań (przez Wyżnią czy Niżnią Koprową Przełęcz). Zimą przez Wyżnią Koprową Przełęcz pierwsi przeszli E. Baur i Alfred Martin 18 marca 1906 r.Nazwa Koprowych Przełęczy oraz pobliskich szczytów wywodzi się od położonej poniżej grani Doliny Koprowej. Ostatnio przyjęto Wyżnią Koprową Przełęcz określać nazwą po prostu Koprowej Przełęczy.
  • 5. Vysne Koprovske sedlo - Koprovsky stit:    

 szlak czerwony (przebyty dystans:0,8km; czas przejścia: 30min)

Koprowy Wierch (słow. Kôprovský štít) – szczyt o wysokości 2363 m n.p.m. w słowackiej części Tatr.

Koprowy Wierch jest łatwo dostępny tylko z Wyżniej Koprowej Przełęczy. Prowadzi na niego z przełęczy oznaczony kolorem czerwonym szlak turystyczny. Pomiędzy przełęczą a właściwym szczytem Koprowego Wierchu znajduje się jeszcze jego przedwierzchołekKoprowe Ramię i niewielka przełęcz Koprowa Przehyba opadające bardzo stromo do Doliny Hińczowej. Pozostałe drogi są znacznie trudniejsze.

Wierzchołek był odwiedzany przez koziarzy i nie jest znana data pierwszego wejścia na szczyt. Wiadomo, że na szczycie bywał Kazimierz Tetmajer w latach 1881–1896, Klemens Bachleda około 1890 r. Zimą jako pierwsi na szczycie stanęli: E. Baur i Alfred Martin 18 marca 1906 r.Szczyt Koprowego Wierchu słynie z rozległych widoków.


na zdjęciu 

Koprowy

filmy....
  • 6. Koprovsky stit - Vysne Koprovske sedlo:    

 szlak czerwony (przebyty dystans:0,8km; czas przejścia: 20min)

   • 7. Vysne Koprovske sedlo - Popradske pleso:    

 szlak niebieski (przebyty dystans:3,3km; czas przejścia: 105min)

   • 8. Popradske pleso - Trigan:    

 szlak zielony(przebyty dystans: 3km; czas przejścia: 45min)

   • 9. Trigan - Strbske Pleso:    

  szlak czerwony (przebyty dystans:2km; czas przejścia: 20min)

 !

jako ciekawostka.. na tutejszych szlakach można spotkac "tragarzy" tzw. nosiczów  - dostarczają oni na własnych barkach  zaopatrzenie do schronisk górskich. przy jednim z takich punktów znajduje się informacja wedle której kilka lat temu jeden z tragarzy pobił rekord - na swoich plecach dostarczył towar o łacznej masie 207,5kg

zaopatrzenie 3

 

 

 

 

Zobacz Album GALERIA TRASY

 

Wiecej MAP: pozostałe oznaczone ścieżki w okolicy, przebieg, wysokosci, nachylenie, speed

 

 


 
 

 


  

 

 

 

TU: Strona Zewnętrzna

 

 

 

Kategorie wpisu: tatry słowackie
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Opisy dla poszczególnych punktów trasy zaczerpnięte z Wikipedii
zdjęcia,wyliczenia tras - własne..

Ja na Facebooku


Instagram


Pogoda

temperatura
ciśnienie

Ostrzeżenia meteo

prognoza ostrzeżeń meteo na najbliższe 24h 
Ostrzeżenia meteo dla Polski i Europy - serwis meteoalarm

Warunki śniegowe