49. Rycerka-Wielka Racza- Hala Rycerzowa

komentarzy: 0

 ### Statystyki trasy: Dystans: 29,1 km ;  Czas trwania: 9 h 7 min ;  Średnia prędkość: 3,19 km/h ;  Przewyższenie: 1 029,08 m ;
 

 

  • 1. Rycerka Górna (Kolonia) - Wielka Raczaszlak żółty  (przebyty dystans: 4,5km; czas przejścia: 105min)
 Wielka Racza (słow. Veľká Rača, 1236 m n.p.m.) – najwyższy szczyt grupy Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim

Wielka Racza jest całkowicie zalesiona, ale na jej wierzchołku jest trawiasta hala, z której rozciąga się szeroka panorama z charakterystyczną grupą Małej Fatry. Szczyt jest też największą górą Beskidów Kysuckich (słowackiej części Beskidu Żywieckiego) i jednym z najwyższych szczytów Beskidu Żywieckiego. Obserwację widoków ułatwia plaftorma widokowa wybudowana w 1997 r. wspólnie przez Polaków i Słowaków.

Na szczycie znajduje się schronisko PTTK na Wielkiej Raczy. Poniżej szczytu po stronie słowackiej znajduje się kompleks narciarski (Snow Paradise Veľká Rača Oščadnica) położony na wysokości 639-1048 m n.p.m.Wzmianka o Wielkiej Raczy pojawia się już w dokumencie z 1417 roku. W połowie XVI wieku wypasali na niej swoje stada Wołosi. Wkrótce potem między pasterzami z posiadłości ziemskich Budatina i Streczna (Budatinske a Strcnanške panstvo) dochodziło do krwawych walk o tereny pasterskie. W XVII i XIX wieku w lasach Wielkiej Raczy i w okolicach ukrywali się zbójnicy, na których uządzano obławy z udziałem miejscowej ludności okradanej przez zbójników. Wielka Racza była doskonałym punktem obserwacyjnym, co wykorzystali Niemcy, w czasie II wojny światowej urządzając w schronisku posterunek żandarmerii. Mimo to w lasach Wielkiej Raczy przez 4 lata w ukrywał się Karol Peterman. Był synem niemieckiego kolonisty, ale czuł się Polakiem i zdezerterował z niemieckiej armii. Po wojnie, aż do późnych lat 50. Wielka Racza i znajdujące się na niej schronisko były dla turystów praktycznie niedostępne. Ówczesne komunistyczne władze nie zezwalały chodzić wzdłuż granicy państwowej, można było tylko po wylegitymowaniu się u dozorcy w Rycerce Dolnej pobrać klucze do schroniska i dojść do niego drogą. Od 1 lipca 1999 r., zgodnie z podpisaną ze stroną słowacką umową, na Wielkiej Raczy funkcjonowało do grudnia 2007 turystyczne przejście graniczne dla ruchu pieszego i narciarskiego.Istnieje wiele hipotez wyjaśniających pochodzenie nazwy Racza. Nazwa ta występuje w dokumentach już z XVII i XVIII w jakoRayca. Andrzej Komoniecki w swoim Dziejopisie żywieckim przypuszcza, że musi ona być związana z nazwą pobliskiej miejscowości Rajcza. Podaje też podanie, że Komorowscy będący właścicielami „państwa żywieckiego” toczyli spory o granice z właścicielami węgierskimi. Po dojściu do porozumienia raczyli się winem i stąd niby miałaby pochodzić nazwa. W gwarze żywieckiej słowo rajczula oznacza zagrodę dla owiec. Aleksy Siemionow w Studiach beskidzko-tatrzańskich (1992 r.) zaś pisze, że nazwa góry pochodzi od staropolskiego słowa rac, racz oznaczającego rycerza i miałaby związek z nazwami miejscowości Rycerka GórnaRycerka Dolna , będącymi kiedyś własnością rycerską  • 2. Wielka Racza - Przeł. Przegibek: szlak czerwony (przebyty dystans: 10km; czas przejścia: 165min)
 


  • 3. Przeł. Przegibek - Bukowina(Wielka Rycerzowa): szlak czerwony (przebyty dystans: 3,5km; czas przejścia: 100min)
Wielka Rycerzowa (słow. Rycierova hora, 1226 m) – szczyt należący do Grupy Wielkiej Raczy, położony w Beskidzie Żywieckim(po słowackiej stronie są to Kysucké Beskydy). Przez szczyt przebiega Wielki Europejski Dział Wodny (między zlewiskiem Bałtyku iMorza Czarnego) oraz granica polsko-słowacka. Wielka Rycerzowa (słow. Rycierova hora, 1226 m) – szczyt należący do Grupy Wielkiej Raczy, położony w Beskidzie Żywieckim(po słowackiej stronie są to Kysucké Beskydy). Przez szczyt przebiega Wielki Europejski Dział Wodny (między zlewiskiem Bałtyku iMorza Czarnego) oraz granica polsko-słowacka. Na południowych, słowackich stokach Wielkiej Rycerzowej znajduje się rezerwat przyrody Vychylovské skalie z osuwiskiem.Nazwa szczytu wywodzi się od miejscowości Rycerka Dolna i Rycerka Górna (dawniej Rycerka), które prawdopodobnie były własnością rycerską. Nazwę tej wsi oraz szczytu wymienia Andrzej Komoniecki w dziele Chronografia albo dziejopis żywiecki


  • 4. Wielka Rycerzowa - Bacówka na Hali Rycerzowej:    szlak czerwony (przebyty dystans:0,8km; czas przejścia: 25min)
 Bacówka PTTK na Rycerzowej – schronisko turystyczne PTTK w Beskidzie Żywieckim. Położone jest na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego, na Hali Rycerzowej. Terytorialnie należy do gminy Ujsoły.Wybudowane zostało według projektuStanisława Karpiela, otwarte 14 września 1975 roku.Pierwotnie istniał projekt przetransportowania gotowej, złożonej bacówki helikopterem z Soblówki na halę; ostatecznie okazał się on niewykonalny z powodów technicznych. Znad schroniska roztacza się panorama, która obejmuje swym zasięgiem pasma Lipowskiej i Rysianki, masywy Pilska i Babiej GóryTatryPodhale oraz Niżne Tatry i Małą Fatrę na Słowacji.

Bacówka należy do "Klubu Bacówkarza" wraz z trzema innymi beskidzkimi bacówkami: Bacówką PTTK na Krawcowym Wierchu(Beskid Żywiecki), Bacówką PTTK na Maciejowej (Gorce) oraz Bacówką PTTK nad Wierchomlą (Beskid Sądecki).

W sierpniu 2009 Bacówka zajęła drugie miejsce w rankingu schronisk górskich, sporządzonym przez polski magazyn turystyki górskiej n.p.m. Dwa lata później, w sierpniu 2011 zajęła miejsce siódme w II edycji rankingu.W okolicy bacówki znajdują się trzy rezerwaty przyrody, do których można dotrzeć szlakami turystycznymi.  Można udać się doSkansenu Wsi Kisuckiej w Vychylovce.Bacówka organizuje imprezy tematyczne, np. "Noc Kupały", Otwarta Scena Piosenki Amatorskiej, "Gitarą i Grulem".  • 5. Bacowka - Przeł. Przegibek:    szlak niebieski(przebyty dystans: 4,5km; czas przejścia: 75min),  • 6. Przeł. Przegibek - Schronisko PTTK na Przeł. Przegibek:    szlak czarny (przebyty dystans: 0,8km; czas przejścia: 10min)
 W sierpniu 2009 schronisko PTTK na Przełęczy Przegibek otrzymało pierwsze miejsce w rankingu schronisk górskich, sporządzonym przez polski magazyn turystyki górskiej. Dwa lata później zajęło 6 pozycję.

Wybudowane zostało w 1923 roku przez Józefa Pietrusiewicza z Żywca, choć Edward Moskała podaje rok 1931[3] - wówczas na przełęczy miał powstać niewielki prywatny budynek (domek letniskowy), odkupiony w 1935 przez koło PTT z Dziedzic (wcześniej PTT posiadało tutaj stację turystyczną). W budynku oficjalnie otwarto schronisko jeszcze w tym samym roku - posiadało 7 miejsc noclegowych w zimie i 20 w lecie.

Początkowo działało jako niezagospodarowany schron turystyczny, ale w 1937 roku ruszyła rozbudowa - dobudowano kuchnię, przedłużono ganek, zakupiono także nowe łóżka i od 1938 obiekt przyjmował turystów cały rok.

Podczas II wojny światowej schroniskiem administrowało Beskidenverein (oddział Żywiec). Po wojnie, rozszabrowane, przez pierwsze lata oferowało bardzo prymitywne warunki, dopiero w 1958 rozpoczyna się modernizacja i przebudowa - m.in. powstała dzisiejsza jadalnia, ocieplono poddasze i uzyskano tam 10 dodatkowych miejsc noclegowych.

W latach 60. obok schroniska powstało małe alpinarium. Dobudowano także kuchnię turystyczną oraz szopę gospodarczą, doprowadzono także wodę ze źródeł pod Bendoszką oraz pojawiła się energia elektryczna. W 1987 roku poszerzono wschodnie skrzydło budynku oraz podniesiono dach. Obecnie schronisko prowadzą Anna i Janusz Frontowie.  • 7. Schronisko - Rycerka/parking:    szlak zielony (przebyty dystans: 4,5km; czas przejścia: 60min)
 
 

 

Zobacz Album GALERIA TRASY

 

Wiecej MAP: pozostałe oznaczone ścieżki w okolicy, przebieg, wysokosci, nachylenie prędkość

 

 


 
 

 


  

 

 

 

TU: Strona Zewnętrzna

 

 

 

Kategorie wpisu: beskid żywiecki
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Opisy dla poszczególnych punktów trasy zaczerpnięte z Wikipedii
zdjęcia,wyliczenia tras - własne..

Ja na Facebooku


Instagram


Pogoda

temperatura
ciśnienie

Ostrzeżenia meteo

prognoza ostrzeżeń meteo na najbliższe 24h 
Ostrzeżenia meteo dla Polski i Europy - serwis meteoalarm

Warunki śniegowe