47. Zakopane/ Rusinowa Polana - Gęsia Szyja

komentarzy: 0

 

  • 1. Parking przy drodze Oswalda Balzera) - Rusinowa Polana: szlak zielony (przebyty dystans: 3,5km; czas przejścia: 60min)

Polana nosiła i nosi szereg nazw poza wymienioną powyżej: Węgierska Góra (1633 r.), Rusienka (1699 r.), oraz współcześnie: Jaworzyna Rusinowa, Jaworzynka lub Jaworzyna, Rusinka. Jest to polana o całkowitej powierzchni 100 ha (w tym 20 ha łąk). Wchodziła w skład Hali Jaworzyna Rusinowa, która od dawna była miejscem wypasu owiec i krów. Nazwę hali i polany wywodzi się od nazwiska Rusinów, sołtysów z Gronia, którym została nadana przez króla Zygmunta III Wazę w roku 1628. Na Rusinowej Polanie zlokalizowana była osada pasterska, licząca w połowie XX wieku 20 obiektów drewnianych – szałasów i szop. Wg zachowanych informacji wypasano tam nawet do 400 owiec. Osada ta zamieszkiwana była w części przez cały rok. Po utworzeniu Tatrzańskiego Parku Narodowego uznano, że wypas bydła i owiec na terenie parku stanowi zagrożenie dla roślinności i stopniowo wprowadzono zakaz wypasu (ostatnie owce wypasał Jan Murzański nielegalnie w 1973 r.). Zabudowania osady pasterskiej zostały uznane za obiekty zabytkowe, co nie uchroniło ich od zniszczenia, dewastacji lub pożaru. Obecnie zachowało się w różnym stanie około 6 obiektów. W 1981 r. przywrócono ponownie wypas owiec – do 200 sztuk.


Rusinowa Polana ceniona jest wśród turystów ze względu na piękne widoki na wschodnią część Tatr i leżącą poniżej Dolinę Białej Wody. Nie bez znaczenia dla części turystów jest możliwość odwiedzenia położonego w bezpośredniej bliskości Sanktuarium Matki Boskiej na Wiktorówkach. Na polanie tej bywał kardynał Karol Wojtyła – papież Jan Paweł II. W bacówce sprzedawane są oscypki i inne wyroby z mleka owiec  • 2. Rusinowa Polana - Gęsia Szyja: szlak zielony (przebyty dystans: 1,3km; czas przejścia: 30min)
 Gęsia Szyja – szczyt o wysokości 1489 m n.p.m. położony w reglowej części Tatr Wysokich. Jest najwyższy w grupie masywu o tej samej nazwie. Jego zbocza porośnięte są lasami świerkowymi. Grupę Gęsiej Szyi od Koszystejoddziela Rówień Waksmundzka.Już z Rusinowej Polany, a także z drogi na szczyt i samego wierzchołka, można podziwiać szeroką panoramę Tatr od Tatr Bielskich przez Tatry Wysokie do Tatr Zachodnich. Z polany widoczne są Tatry Bielskie i Wysokie do Mięguszowieckiego Szczytu. Panorama była propagowana przez Tytusa Chałubińskiego jako „widok na 100 szczytów i przełęczy” już w 1878 r.Jako pierwsi zimą na Gęsią Szyję weszli Józef Borkowski i Mariusz Zaruski na nartach 4 kwietnia 1907 r.


  • 3. Gęsia Szyja - Rówień Waksmundzka: szlak zielony (przebyty dystans: 1km; czas przejścia:30min)
Rówień Waksmundzka – położona na wysokości 1400–1440 m n.p.m. szeroka i trawiasta rówień naWaksmundzkiej Przełęczy pomiędzy Małą Koszystą a Gęsią Szyją w polskich Tatrach Wysokich. Dawniej polana ta i przylegające do niej serwitutowe lasy należały do terenów pasterskich Hali Waksmundzkiej. Stał tutaj jeden szałas postawiony w 1929 roku przez górali z Maruszyny. Po zaprzestaniu użytkowania polana zarasta lasem. W 1955 miała powierzchnię ok. 5 ha, ale w 2004 w wyniku zarośnięcia jej powierzchnia zmniejszyła się o ok. 49%


  • 4. Rówień Waksmundzka - Polana pod Wołoszynem:    szlak czerwony(przebyty dystans: 2,1km; czas przejścia: 40min)

Polana pod Wołoszynem lub Wyżnia Polana pod Wołoszynem – polana w Tatrach Wysokich, położona na północno-wschodnim stoku schodzącym z grani Wołoszyna, na wysokości od ok. 1245–1320 m n.p.m. Nad jej zachodnim i północno-zachodnim brzegiem wznoszą się lesiste stoki Wyżniej i Niżniej Kopki (1323 m n.p.m.), stąd polana była nazywana przez górali Pod Kopki. Dawniej wchodziła w skład Hali Wołoszyńskiej i była główną polaną tej hali, później wyłączona została w samodzielną polanę. Znajdował się na niej szałas i szopy. W latach 50. XX w. w wyniku oberwania chmury w tym rejonie została zasypana kamieniami i żwirem, stając się zupełnie niemal nieużyteczną z gospodarczego punktu widzenia.

Po zaprzestaniu koszenia i wypasania polana już niemal całkowicie zarosła lasem. W 1955 r. miała powierzchnię ok. 4 ha, ale w 2004 w wyniku zarośnięcia jej powierzchnia zmniejszyła się o 90%. W lesie, na południowy wschód od polany, znajduje się niewielka (ok. 20 m długości) Jaskinia Wołoszyńska(niedostępna dla turystów). Przed utworzeniem rezerwatu przyrody grzbietem Wołoszyna na polanę schodził szlak Orlej Perci. W okolicy polany znajduje się też Wołoszyński Stawek.  • 5. Polana pod Wołoszynem - Rusinowa Polana:    szlak czarny (przebyty dystans:2,6km; czas przejścia:35min), 
 


  • 6. Rusinowa Polana - parking:    szlak zielony (przebyty dystans: 3km; czas przejścia: 45min)
 
 
 

 

Zobacz Album GALERIA TRASY

 

Wiecej MAP: pozostałe oznaczone ścieżki w okolicy, przebieg, wysokosci, nachylenie prędkość

 

 


 
 

 


  

 

 

 

TU: Strona Zewnętrzna

 

 

 

Kategorie wpisu: tatry
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Opisy dla poszczególnych punktów trasy zaczerpnięte z Wikipedii
zdjęcia,wyliczenia tras - własne..

Ja na Facebooku


Instagram


Pogoda

temperatura
ciśnienie

Ostrzeżenia meteo

prognoza ostrzeżeń meteo na najbliższe 24h 
Ostrzeżenia meteo dla Polski i Europy - serwis meteoalarm

Warunki śniegowe