46. Dolina Małej Łąki - Przysłop Miętusi - Dolina Kościeliska - Smreczyński Staw - Kiry

komentarzy: 0

 ## Statystyki trasy : Dystans: 22,2 kmCzas trwania: 7 h 38 min ;  Średnia prędkość: 2,9 km/h;  Przewyższenie: 1 043,68 m


  • 1. Gajówka(Mała Łąka) - Przysłop Miętusi: szlak niebieski (przebyty dystans:2,3km; czas przejścia: 60min)

Przysłop Miętusi – niewielka, szeroka przełęcz pomiędzy Skoruśniakiem i Hrubym Reglem – wzniesieniami oddzielającymi Dolinę Małej Łąki od Doliny Miętusiej i Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Z Doliny Małej Łąki podejście trwa ok. 15 min. Przełęcz to szerokie i płaskie siodło, położone na wysokości 1187 m n.p.m. Na przełęczy i na jej zachodnich stokach znajduje się Miętusia Polana. Do Doliny Małej Łąki opada spod przełęczy zalesionyGmiński Żleb.

Przełęcz stanowi dobry punkt widokowy i węzeł szlaków turystycznych. Często odpoczywają tutaj turyści. Z Przysłopu Miętusiego roztaczają się widoki na Giewont i Czerwone Wierchy z kotłami polodowcowymi Wielkiej iMałej Świstówki oraz wiszącą Doliną Litworową i Mułową, a w kierunku zachodnim na Kominiarski WierchHalę StołyZadnią Kopkę. Patrząc w kierunku Doliny Kościeliskiej, można dostrzec wznoszącą się w lesie tuż nad polaną Zawiesistą Turnię. Po północnej stronie, na skraju lasu znajduje się tzw. Czerwona Skałka, w której niegdyś wydobywano dobrą rudę żelaza.

Pastwiska na tej polanie otrzymał w roku 1595 od króla Zygmunta III Wazy niejaki T. Miętus z Cichego. Słowoprislop w języku Wołochów, którzy rozpowszechnili u nas pasterstwo, oznacza przełęcz.  • 2. Przysłop Miętusi - Cudakowa Polana: szlak czarny (przebyty dystans: 2km; czas przejścia: 40min)
 


  • 3. Cudakowa Polana - Polana Smytnia: szlak zielony(przebyty dystans: 4,1km; czas przejścia: 75min)  • 4. Polana Smytnia - Smreczyński Staw:    szlak czarny (przebyty dystans: 1,2km; czas przejścia:30min)
 Znajduje się u wylotu Doliny Pyszniańskiej i Hali Smreczyny, powyżej Doliny Kościeliskiej, na wysokości 1226 mn.p.m. Jezioro powstało w zagłębieniu między morenami dwóch lodowców. Średnia głębokość wynosi 1,8 m, głębokość maksymalna 5,3 m, powierzchnia 0,75 ha, pojemność 13 540 m³. Przeźroczystość wody wynosi zaledwie 1,5–2 m.

Cały staw otoczony jest lasem, a ponad nim widoczne są szczytySmreczyński Wierch (2086 m n.p.m.),Kamienista (2126 m n.p.m.), Błyszcz (2158 m n.p.m.), zbocza Starorobociańskiego Wierchu (2178 m n.p.m.). Biegnie po nich granica polsko-słowacka. Blisko stawu znajdują się w lesie dwie zarastające polany: Wyżnia Smreczyńska Polana i Niżnia Smreczyńska Polana.Od innych tatrzańskich jezior różni się wysokim rozwojem życia organicznego i występowaniem płazów; stwierdzono występowanie traszki górskiej i karpackiejżaby trawnej. Jest to też jedno z nielicznych tatrzańskich jezior, które nie jest położone na dnie dzikiego kotła polodowcowego otoczonego stromymi ścianami, lecz na równinie w lesie[. Jego brzegi są bagniste, porośnięte roślinami bagiennymiKazimierz Wodzicki w 1850 tak pisał o Smreczyńskim Stawie: „woda brunatna i śmierdząca, pełna robactwa”

Górale uważali dawniej, że jezioro to nie ma dna. Według legendy, gdy pewien gazda zaczął kopać rów odwadniający, by spuścić z niego wodę i zamienić go na łąkę, głos z wody ostrzegł go, że zatopi wszystkie miejscowości, aż do morza.

Smreczyński Staw był zwiedzany i podziwiany przez wielu znanych twórców. Malowali go m.in. Walery Eljasz-RadzikowskiWojciech GersonLeon WyczółkowskiStefan Żeromski opisał go w II tomie Popiołów, a Seweryn Goszczyński w utworze Oda  • 5. Smreczyński Staw - Schronisko na Hali Ornak:    szlak czarny (przebyty dystans: 1,7km czas przejścia: 20min), 
Schronisko PTTK na Hali Ornak zostało wybudowane w latach 1947-48, w stylu zakopiańskim i stanowi własność PTTK. Wybudowano je w zastępstwie dawnego schroniska na Hali Pyszniańskiej, które w czasie II wojny światowej zostało spalone przez Niemców. W 1973 r. nadano mu imię prof. Walerego Goetla(geologa, taternika, narciarza, i jednego z czołowych działaczy w dziedzinie ochrony przyrody).Schronisko posiada 55 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 4-, 8- i 14-osobowych. Z okien schroniska rozległe widoki na Kominiarski Wierch,Bystrą, Błyszcz.


  • 6. Schronisko - Kiry:    szlak zielony (przebyty dystans: 6km ; czas przejścia: 90min)
 


  • 7. Kiry - gajówka:    szlak czarny (przebyty dystans: 3km; czas przejścia: 45min)
 
 
 
 

 

Zobacz Album GALERIA TRASY

 

Wiecej MAP: pozostałe oznaczone ścieżki w okolicy, przebieg, wysokosci, nachylenie prędkość

 

 


 
 

 


  

 

 

 

TU: Strona Zewnętrzna

 

 

 

Kategorie wpisu: tatry
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Opisy dla poszczególnych punktów trasy zaczerpnięte z Wikipedii
zdjęcia,wyliczenia tras - własne..

Ja na Facebooku


Instagram


Pogoda

temperatura
ciśnienie

Ostrzeżenia meteo

prognoza ostrzeżeń meteo na najbliższe 24h 
Ostrzeżenia meteo dla Polski i Europy - serwis meteoalarm

Warunki śniegowe