45. Kuźnice - Murowaniec - Krzyżne - Dolina Pięciu Stawów - przeł. Kozia - Czarny Staw Gąsiennicowy - Kużnice

komentarzy: 0

 ## Statystyki Trasy ###  Dystans trasy ok: 27,9 km, Przewyższenie: 1 660,42 m

 

 

 

 

  • 1. Kuźnice - Przeł. Między Kopami: szlak żółty (przebyty dystans:3,3km; czas przejścia:100min)
 


  • 2. Przeł. Między Kopami - Murowaniec: szlak niebieski (przebyty dystans:1,6km; czas przejścia:20min)

Wraz z rozwojem turystyki tatrzańskiej pojawiła się potrzeba zbudowania miejsca na nocleg dla turystów.

Dlatego też w roku 1890 Towarzystwo Turystyczne kupiło część Hali Gąsienicowej wraz z dwoma szopami. Jedna z tych szop została w roku 1891 przebudowana najpierw na altankę a potem w roku 1894 roku na schronisko. Druga z szop została przerobiona na kuchnię. 

 

Schronisko to było miejscem odwiedzin wielu znanych osobistości. Byli tutaj między innymi:Maria Skłodowska-Curie, Sienkiewicz, Paderewski, Żeromski, Orkan, Kasprowicz, Helena Modrzejewska.

 

Budynek murowany - tzw. Murowaniec taki jaki znamy dzisiaj powstał w latach 1921-25. Budynek schroniska Murowaniec został sfinansowany przez Odział Warszawski TT. Powstał przede wszystkim dzięki zabiegom ówczesnego prezesa Stanisława Osieckiego. Autorem projektu architektonicznego byli Zdzisław Kalinowski i Karol Siciński. W budowę Murowańca znaczący wkład włożyła Kompania Wysokogórska 3 PSP.

 

Uroczyste otwarcie schroniska Murowaniec odbyło się 12 lipca 1925 roku przez prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego. 

W roku 1949 powstała tutaj placówka Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz stacja meteorologiczna.

 

Hala stała się współwłasnością wielu osób, ze znacznym udziałem Polskiego Towarzystwa Turystycznego - później przemianowanego na  PTTK. W roku 1964 zakończył się wykup oraz wywłaszczenie gruntów przez powstały Tatrzański Park Narodowy. 

 

W latach 1950-51 powiększono schronisko Murowaniec dobudowując skrzydło zachodnie i modernizując wnętrze.

 

W roku 1963 schronisko Murowaniec uległo częściowemu spaleniu, po czym zostało odbudowane, nieznacznie przebudowując przy okazji wnętrze. 

 

Długoletnim, od roku 1983, kierownikiem schroniska Murowaniec jest Andrzej Kusion, ratownik GOPR i TOPR.

 

Należy wiedzieć, że obok schroniska Murowaniec znajduje się małe, drewniane schronisko Polskiego Związku Alpinizmu potocznie nazywane Betlejemką. Mieści się w nim Centralny Ośrodek Szkolenia PZA. Budynek ten to dawne schronisko rodziny Bustryckich. W Betlejemce swoje pierwsze kroki stawiali najwybitniejsi polscy alpiniści. 


  • 3. Murowaniec - Przeł. Krzyżne: szlak żółty (przebyty dystans:5,2km; czas przejścia:165min)
Krzyżne (2112 m n.p.m.) – przełęcz w Tatrach Wysokich, pomiędzy doliną Pańszczycą a Doliną Roztoki, jeden ze skrajnych punktów szlaku Orlej Perci.

Krzyżne od dawna należało do najbardziej znanych punktów widokowych w Tatrach. Roztacza się z niego rozległy widok na całe Tatry Wysokie i Bielskie (te ostatnie nie są widoczne z najgłębszego wcięcia, tylko z równinki). Od około 1865 do 1915 było coraz częściej odwiedzane przez turystów. Po wybudowaniu przezTowarzystwo Tatrzańskie najpierw w Dolinie Waksmundzkiej (ok. 1875), a później (1880) na trawiastej równi powyżej siodła przełęczy na wysokości ok. 2135 m kamiennej chatki popularne stały się wycieczki połączone z oglądaniem wschodu słońca i panoramy Tatr z Krzyżnego i pobliskiego Wołoszyna. Chatka (nazwana imieniemMaksymiliana Nowickiego) była użytkowana do ok. 1915. Obecnie na równi widoczne są jeszcze fragmenty jej murów.

Wejście na przełęcz było znane od dawna. Przejście przez nią jest najłatwiejszym i najwygodniejszym połączeniem doliny Pańszczycy i Doliny Pięciu Stawów Polskich. Pierwsze odnotowane wejścia turystyczne:Ludwik Zejszner z grupą turystów 3 sierpnia 1838 r., zimą Karol Potkański z przewodnikami w styczniu 1894 r. W 1900 spędził na niej noc, „dzwoniąc zębami” z zimna, ks. Walenty Gadowski. Dawniej wycieczki na przełęcz prowadziły przez Dolinę Waksmundzką, później także przez dolinę Pańszczycę. Ksiądz Gadowski w latach 1903–1906 poprowadził przez Krzyżne Orlą Perć, zaczynającą się przy Wodogrzmotach Mickiewicza i biegnącą przez Wołoszyn, Buczynowe Turnie, GranatyKozi Wierch aż do Zawratu. Początkowy odcinek do Krzyżnego został zamknięty w 1932, od tej pory przełęcz jest jednym z dwóch krańców szlaku.

Nazwa Krzyżne pochodzi od położenia w miejscu, w którym krzyżują się trzy grzbiety. Czasami przełęcz bywa nazywana Krzyżnem Polskim lub Krzyżnem Wołoszyńskim, aby odróżnić ją od szczytu Krzyżne Liptowskie.  • 4. Przeł. Krzyżne - Wielki Staw Polski(Dolina Pięciu Stawów):    szlak żołty (przebyty dystans:3km; czas przejścia:80min)
 Jest to drugie co do powierzchni jezioro w Tatrach po Morskim Oku (34,54 ha). Według niektórych źródeł powierzchnia Wielkiego Stawu jest w rzeczywistości większa niż Morskiego Oka, a pierwszeństwo tego ostatniego wynika z wykonania pomiaru przy wyższym stanie wody.Wielki Staw Polski jest najgłębszym i najdłuższym (998 m) jeziorem w Tatrach i trzecim pod względem głębokości w Polsce(najgłębsze jest jezioro Hańcza). Pojemność zbiornika wynosi ok. 13 mln m³ wody i jest to największa pojemność jeziora w Tatrach (jego pojemność stanowi 1/3 pojemności wszystkich jezior tatrzańskich).Zagłębienie Wielkiego Stawu zostało wyżłobione w plejstocenie w miejscu konfluencjilodowca spływającego z kotła pod Szpiglasowym Wierchem z lodowcem z Dolinki pod Kołem i Dolinki Pustej. Wyrzeźbieniu głębokiej misy sprzyjał opór stawiany masom lodu przez pobliskie wzniesienie Wyżniej Kopy (1713 m).Brzegi porasta kosodrzewina, której zarośla powoli zwiększają swą powierzchnię po dawnych zniszczeniach spowodowanych gospodarką pasterską. Uwagę turystów zwraca pojedynczy okaz modrzewia kilkumetrowej wysokości. Nad północno-zachodnim brzegiem, na wysokości ok. 1725 m znajduje się najstarszy szałas tatrzański, wzmiankowany już w XVII wieku, a odnowiony w roku 1986. W jego pobliżu znajdują się liczne nienazwane małe oczka wodne. W maju 1952 r. utonął w Wielkim Stawie niedźwiedź, pod którym załamała się kra (został przez pracowników schroniska wydobyty i znajduje się w Muzeum Tatrzańskim


  • 5. Wielki Staw Polski - Kozia Przełęcz:    szlak niebieski (przebyty dystans:1km; czas przejścia:15min), szlak żółty (przebyty dystans:1,3km; czas przejścia:80min)

Kozia Przełęcz, Niżnia Kozia Przełęcz (słow. Kozí sedloniem. Kozia-Schartewęg. Kozia-csorba, 2137 mn.p.m.) – wąska przełęcz w długiej wschodniej grani Świnicy, w polskich Tatrach Wysokich, pomiędzy Zamarłą Turnią a Kozimi Czubami leżącymi w masywie Koziego Wierchu. Przełęcz jest dwumetrowej szerokości wrębem między skałami i leży w strefie mylonitów. Przejście przez przełęcz ułatwione jest przez klamry, drabinkę i łańcuchy. Szczególnie znana jest 12-metrowa stalowa drabinka, którą szlak Orlej Perci schodzi na przełęcz ze stoków Zamarłej Turni.

Przełęcz położona na trasie Orlej Perci dostępna jest także z Doliny Gąsienicowej (z Dolinki Koziej) i Doliny Pięciu Stawów Polskich (Dolinki Pustej). Szlak prowadzi z Dolinki Koziej początkowo ścianą Zamarłej Turni, później żlebem, w którym nawet latem często zalega śnieg na Kozią Przełęcz, następnie schodzi ścianą Kozich Czub do Dolinki Pustej. Przejście ułatwiają łańcuchy założone na wejściu i zejściu.

Pierwsze odnotowane przejście przez Kozią Przełęcz dokonane zostało około 1860 r. przez Szymona Tatara, przewodnika tatrzańskiego, podczas jednej z jego myśliwskich wypraw. Drogą tą poprowadził on ok. 1876 r. Tytusa Chałubińskiego i osoby jemu towarzyszące. Pierwsze zimowe przejście: Józef LesieckiLeon LoriaMariusz ZaruskiStanisław Zdyb 1 kwietnia 1911 r. Droga z Dolinki Pustej na przełęcz została zbudowana przez ks. Walentego Gadowskiego w roku 1911  • 6. Kozia Przełęcz - Murowaniec:    szlak żółty (przebyty dystans:1km; czas przejścia: 35min); szlak niebieski(przebyty dystans:3km; czas przejścia50min)
 


  • 7. Murowaniec - Przeł. Między Kopami:    szlak niebieski (przebyty dystans:1,6km; czas przejścia: 25min)
 
 
 
  • 8. Przeł. Między Kopami - Kuźnice: szlak żółty(dystans: 3,3km; czas: 70min)
 
 
 
 

Zobacz Album GALERIA TRASY

 

Wiecej MAP: pozostałe oznaczone ścieżki w okolicy, przebieg, wysokosci, nachylenie prędkość

 

 


 
 

 


  

 

 

 

TU: Strona Zewnętrzna

 

 

 

Kategorie wpisu: tatry
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Opisy dla poszczególnych punktów trasy zaczerpnięte z Wikipedii
zdjęcia,wyliczenia tras - własne..

Ja na Facebooku


Instagram


Pogoda

temperatura
ciśnienie

Ostrzeżenia meteo

prognoza ostrzeżeń meteo na najbliższe 24h 
Ostrzeżenia meteo dla Polski i Europy - serwis meteoalarm

Warunki śniegowe