42. Lysa Polana - Litvorove pleso

komentarzy: 0

 

  • 1. Lysa Polana - polana Białej Wody: szlak niebieski (czas przejścia: 45min; dystans ok: 3,5km)

Polana Biała Woda (słow. Bielovodská poľana, niem. Bialkawiese, węg. Bialka-rét[1]) – polana w słowackiej części Doliny Białkiw Tatrach Wysokich. Znajduje się w odległości 3 km od Łysej Polany i jest to pierwsza polana, jaką napotykają turyści idący Doliną Białki w górę. Położona jest na wysokości 1005–1150 m n.p.m., na zbudowanym z miękkich margli albu dużym i płaskim rozszerzeniu dna Białki, u podnóży Golicy i Zadniej Kopy.

Dawniej polana wypasana była przez polskich górali z Jurgowa, Rzepisk i Czarnej Góry. Wówczas znajdowały się na niej liczne szałasy. W 1879 r. cała dolina została wykupiona dla celów myśliwskich przez księcia Christiana Hohenlohego, który zniósł na niej pasterstwo i w 1900 r. wybudował domek dla leśników.

Obecnie na polanie znajduje się leśniczówka (Horareň Biela voda), a przy niej obudowane źródełko dobrej wody z tekstem wierszaChotárne studničky słowackiego poety Milana Rúfusa. Przez środek polany prowadzi dobra droga, często składowane jest przy niej drzewo. Dla turystów znajdują się tu wiata i ławki. Widok z polany należy do jednego z bardziej atrakcyjnych, obejmuje grań Tatr Wysokich od Gerlacha po Dolinę Roztoki. Na pierwszym planie na środku góruje potężny masyw Młynarza i Żabiej Czuby, a pomiędzy nimi wysoko zawieszona Dolina Żabich Stawów Białczańskich. Dawniej polana była często odwiedzana, głównie przez polskich turystów. Wspomina o niej np. Stanisław Witkiewicz, który w 1888 r. odpoczywał tutaj „na miękkim posłaniu z traw”.

Ze względu na zły stan techniczny leśniczówka na polanie jest zastępowana nowym budynkiem, usytuowanym nieco dalej od lasu. Budowę obiektu rozpoczęto w lecie 2012 roku
  • 2. polana Białej Wody - Litvorove pleso (Litworowy Staw): szlak niebieski (czas: 300min ; dystans:10km)
Litworowy Staw (słow. Litvorové pleso, niem. Litvorovysee, węg. Litvorovy-tó) – staw położony w odnodze Doliny Białej Wody –Dolinie Litworowej, w słowackiej części Tatr Wysokich. Znajduje się za stromym progiem i jest od strony północno-zachodniej zamknięty ryglem oraz regularnym, półkulistym wałem moreny czołowej. Położony jest na wysokości 1863 m n.p.m.

Według informacji „Przeglądu Zakopiańskiego” z 1899 r. w pobliżu stawu pochowani są dwaj zbójnicy, zabici przez juhasów.

Znad brzegów stawu widok na masyw Rumanowego Szczytu, Ganek, Rysy i Niżnie Rysy, wywierający, jak pisze Józef Nyka,„przejmujące wrażenie”.

Przy szlaku kilka metrów od brzegu (na północny wschód od stawu) znajduje się dość solidna koleba zapewniająca schronienie nawet 3–4 osobom w razie załamania pogody.
  • 3. Litvorove pleso (Litworowy Staw) - Lysa Polana: szlak niebieski (czas:255min; dystans:13,5km)

 

 

 

Zobacz Album GALERIA TRASY

 

Wiecej MAP: pozostałe oznaczone ścieżki w okolicy, przebieg, wysokosci, nachylenie, prędkość

 

 


 
 

 


  

 

 

 

Kategorie wpisu: tatry
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Opisy dla poszczególnych punktów trasy zaczerpnięte z Wikipedii
zdjęcia,wyliczenia tras - własne..

Ja na Facebooku


Instagram


Pogoda

temperatura
ciśnienie

Ostrzeżenia meteo

prognoza ostrzeżeń meteo na najbliższe 24h 
Ostrzeżenia meteo dla Polski i Europy - serwis meteoalarm

Warunki śniegowe