40. Sopotnia Wielka - Romanka - Hala Lipowska - Trzy Kopce - Pilsko - Korbielów - parking

komentarzy: 0

## Statystyki Trasy: Dystans: 32,6 km; Czas trwania: 10 h 31 min; Średnia prędkość: 3,1 km/h; Średnia wysokość: 1072.61m; Najniższy punkt: 595.3 m; Najwyższy punkt: 1559.8 m; Maksymalna różnica: 964.5 m; Stopień trudności: Trudny

 

 

  • 1. Sopotnia Wielka(wodospad) - Kotarnica: szlak czarny (czas przejścia odcinka:70min; długość ok: 3,4km)...
 
 
 
 
 • 2. Kotarnica - Romanka: szlak niebieski (czas ok: 50min; długość: 2,7km)...

Romanka – szczyt w Beskidzie Żywieckim o wysokości 1366 m n.p.m.

Stoki Romanki podczas II wojny światowej były schronieniem oddziałów partyzanckich, które pod koniec wojny toczyły walki z okupantem. Jedną ze spektakularnych akcji było spacyfikowanie schroniska na Rysiance, gdzie znajdował się ośrodek wypoczynkowy dla oficerów niemieckich.

Od 1963 szczytowe partie zostały objęte ochroną w formie rezerwatu w celu ochrony jednego z ostatnich fragmentów puszczy karpackiej.

Drzewostan to świerk pospolity, jarzębina, porzeczka skalna i dziki bez koralowy. Zwierzęta pojawiające się w okolicach Romanki to m.in. wilk, dzik, jeleń szlachetny, ryś, głuszec, a nawet niedźwiedź brunatny

 
 
 
 • 3. Romanka - Hala Rysianka (schronisko PTTK): szlak żółty (czas: 60min; długość: 3,1km)...

Schronisko PTTK na Hali Rysiance w Beskidzie Żywieckim jest położone na wysokości 1290 m n.p.m.

Wybudowane zostało w latach 1933-1937 przez Gustawa Pustelnika. Jako, że początkowo budynek miał być domem mieszkalnym, a do tego był budowany bez zezwolenia, budowa została wstrzymana przez władze administracyjne. Za powstrzymaniem powstawania nowego budynku lobbowała również organizacja Beskidenverein, posiadająca znajdujące się nieopodal Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej. Dopiero interwencja krakowskiego Tatrzańskiego Towarzystwa Narciarzy pozwoliła ukończyć budynek przyszłego schroniska. W czasie II wojny światowej dom Pustelnika został rozbudowany i służył za bazę dla żołnierzy niemieckich. Po wojnie budynek dosyć długo stał opuszczony, stopniowo porządkowany przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie a następniePTTK, któremu został ostatecznie przekazany 25 stycznia 1955 roku. Schronisko zyskało centralne ogrzewanie, instalację wodną, światło elektryczne w trakcie remontu przeprowadzonego w latach 1965 - 1970.

W okolicy schroniska znajduje się 500-metrowy wyciąg narciarski.

Ze schroniska roztacza się widok na Pilsko, Babią Górę, a przy dobrej widoczności także na Tatry i Małą Fatrę.

 
 
 
 • 4. Hala Rysianka - Hala Lipowska (schronisko PTTK): szlak żółty (czas 15min; długość: 900m)...
Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej znajduje się w Beskidzie Żywieckim, kilkaset metrów na wschód od wierzchołka Lipowskiej Góry (1324 m n.p.m.), na wysokości 1290 m n.p.m. Swoją historią sięga okresu międzywojennego.

Budowę rozpoczęto w 1931 z inicjatywy niemieckiego towarzystwa górskiego Beskidenverein (jednym z powodów był zakaz rozbudowy schroniska BV na Babiej Górze), postanowiono więc wybudować nowy budynek w innym miejscu. Budowa, którą kierował Marcin Lach ze Złatnej, spotkała się ze sprzeciwem PTT, które powołując się na swoje kompetencje przyznane przez Ministerstwo Robót Publicznych próbowało ją zablokować – Niemcy zdołali jednak zebrać odpowiednie zezwolenia administracyjne i już zimą1931 / 1932 prowizorycznie zabezpieczone mogło przyjmować turystów. Oficjalne otwarcie odbyło się w sierpniu 1932. Obiekt miał 5 pokoi z 22 łóżkami, kuchnią, jadalnią i zapleczem gospodarczym.

W 1936 doprowadzono linię telefoniczną. W okresie poprzedzającym II wojnę światową pomiędzy nim a schroniskiem na Hali Rysiance trwała swoista wojna o turystów (schronisko na Rysiance wybudowali Polacy).

Podejrzewany o działalność antypolską zarządzający schroniskiem Alojzy Wagner był stale obserwowany przez polskich pograniczników; zniknął on z obiektu tuż przed wybuchem wojny i pojawił się ponownie w niemieckim mundurze jako przewodnik oddziałów Wehrmachtu. Schroniskiem administrowała jego żona, a w późniejszym okresie volksdeutsch o nazwisku Olearczyk, który zapisał się w historii niechlubną działalnością ograbiania ludności z najbliższych przysiółków wespół z niemieckim gospodarzem schroniska na Hali Boraczej. Przyłapany na nielegalnym uboju bydła Olearczyk uciekł w nieznane miejsce, a jego miejsce zajął Niemiec Hauser, który gospodarzył do końca 1944. Potem budynkiem opiekował Marcin Lach; często odwiedzali go partyzanci i dezerterzy – schronisko miało jednak szczęście – niemiecki oddział nie wykonał rozkazu wysadzenia obiektu.

Pod koniec wojny obiekt nie odniósł zniszczeń wojennych, jednak stan wnętrz pozostawał wiele do życzenia – po niezbędnych remontach oddano go do ponownego użytku już w 1946 pod patronatem PTT, a później PTTK. W 1946 miał 32 łóżka noclegowe, ale aż 20 "prymitywnych"[1].

W latach 1973-1980 dokonano istotnej modernizacji – ze starego obiektu pozostało praktycznie tylko podpiwniczenie (a właściwie jego większa część), natomiast cała nadbudowa jest nowa lub znacznie przebudowana.

Schronisko zajęło pierwsze miejsce w II rankingu polskich schronisk górskich, ogłoszonym w sierpniu 2011 przez pismo N.p.m


Wyposażenie schroniska
  pokoje 3, 4, 8 i 10 osobowe z 43 miejscami noclegowymi
                                                         jadalnia na 44 miejsca
                                                                                      bufet
                                                                   świetlica z TV
                                                                                         sauna
 możliwość zorganizowania ogniska w pobliskiej bacówce
 
 
 
 • 5. Hala Lipowska - Hala Rysianka - powrót - szlak żółty (czas:15min; długość: 900m)...
 
 
 
 
 • 6. Hala Rysianka - Trzy Kopce: szlak czerwony (czas: 30min; długość: 2,1km)...
 
 
 
 
 • 7. Trzy Kopce - Góra Pięciu Kopców: szlak niebieski (czas: 150min; długość: 5,3km)...
Góra Pięciu Kopców (1543 m) – niższy wierzchołek Pilska w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w grzbiecie Babia Góra – Trzy Kopce, przez który przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny oddzielający zlewnię Morza Bałtyckiegood Morza Czarnego. Jest rzadkim przypadkiem, że główny grzbiet i główny wododział nie biegną tutaj przez najwyższy szczyt, którym jest Pilsko (1557 m), lecz przez niższe wzniesienie w jego północnym grzbiecie.
Po II wojnie światowej była najwyższym punktem, na który mogli wejść turyści z Polski; wejście na Pilsko było zakazane i było surowo karane jako przekroczenie granicy państwowej. Później utworzono tutaj turystyczne przejście graniczne.Obecnie Góra Pięciu Kopców jest węzłem szlaków turystycznych, a wejście z niej na Pilsko odbywa się bez żadnych ograniczeń. Panorama widokowa jest nieco inna, niż z Pilska; lepsza na stronę północną, gorsza na południową.Pomiędzy Górą Pięciu Kopców a Pilskiem znajduje się na wysokości 1550 m jedno z najwyżej w Beskidzie Żywieckim położonych źródeł (wyżej jest tylko źródło na Babiej Górze). Należy od szlaku turystycznego w połowie podejścia z Góry Pięciu Kopców na Pilsko przejść na prawo około 20 m trawnikiem wśród kosodrzewiny. Źródło wypływa ze szczeliny między skałami, a jego woda wkrótce niknie w trawnikach
 
 
 
 • 8. Góra Pięciu Kopców - Pilsko: szlak zielony (czas 10min; długość: 300m)...
 
 
 
 
 • 9. Pilsko - Przeł. Glinne(Karkonowska/ przejście graniczne): początkowo szlak zielony - powrót na Górę Pięciu Kopców, później szlak niebieski (czas: 90min; długość: 4,6km)...
 
 
 
 
 • 10. Przeł. Glinne - Korbielów: szlak czarny (czas: 60min; długość: 4,5km)...
 
 
 
 
 • 11. Korbielów - Przeł. Przysłopy: szlak niebieski (czas: 60min; długość: 2,4km)...
 
 
 
 
 • 12. Przeł. Przysłopy - parking w Sopotni: szlak żółty (czas: 35; długość: 3,5km)...
 
 
 

 

Zobacz album: GALERIA TRASY 1, GALERIA 2

 

Wiecej MAP: pozostałe oznaczone ścieżki w okolicy, przebieg, wysokosci, nachylenie

 


 
 

 


  

 

 

Zobacz cały szlak: Strona Zewnętrzna

 

 

 

Kategorie wpisu: beskid żywiecki
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Opisy dla poszczególnych punktów trasy zaczerpnięte z Wikipedii
zdjęcia,wyliczenia tras - własne..

Ja na Facebooku


Instagram


Pogoda

temperatura
ciśnienie

Ostrzeżenia meteo

prognoza ostrzeżeń meteo na najbliższe 24h 
Ostrzeżenia meteo dla Polski i Europy - serwis meteoalarm

Warunki śniegowe