35. Smerek(wieś)-Wetlina-przeł. Orłowicza-Smerek(szczyt)-Kalnica-Smerek(wioska)

komentarzy: 0

## Statystyki trasy: Dystans: 16,14 km (10,03 mi); Czas trwania: 5 h 50 min; Przewyższenie: 834,12 m (2 736,61 ft); Średnia prędkość: 2,77 km/h (1,72 mi/h); Stopień trudności: Średni
UWAGA!!! poszczególne czasy przejść mogą się różnic w zależnosci od posiadanej mapy - różnice te mogą sięgać nawet 1,5 godziny (przykład szlak niebieski Kremeneros - Raba Skała.. na mojej mapie czas przejścia: 3:45 w rzeczywistosci 5:30minut)

  • 1. Smerek(wieś) - Wetlina.. wycieczkę rozpoczynamy w wiosce Smerek(zjazd z drogi głównej do Leśniczówki - Smerek 27).. wzdłuż drogi 897 kierujemy sie na Wetlinę.. mijamy most na rzece Wetlina i kolejno sklep spozywczy oraz pijalnię piw polskich i czeskich.. w tym właśnie miejscu powinnismy juz dostrzec oznaczenia szlaku zółtego.. za pijalnia odbijamy w lewo w kierunku gór..
 
  • 2. Wetlina - Przełęcz M. Orłowicza: szlak żółty (czas:135min; długość:4,2km)...
 
 
  • 3. Przełęcz M. Orłowicza - Smerek(szczyt): szlak czerwony (czas:25min; długość:1,2km)...

Smerek (1222 m) – szczyt w Bieszczadach Zachodnich. Pod taką nazwą najczęściej jest opisywany na mapach i w przewodnikach. Na niektórych jednak mapach opisany jest pod nazwą Wysoka. Na zachodzie grzbiet opiera się o doliny Wetliny i potoku Kindrat. Na północ odbiega z wierzchołka długi grzbiet, który między innymi poprzez Wysokie Berdo, Siwarnę, Połomę i Tołstą ciągnie się aż po Jezioro Solińskie, wcinając się pomiędzy doliny Sanu i Solinki.Na udostępnionym dla turystów wierzchołku południowym znajduje się żelazny krzyż w miejscu, gdzie piorun zabił turystę.Połoniny znajdujące się na północnych stokach Smereka jeszcze do lat 40. XX wieku stanowiły własność Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo w Rajskiem. Z połonin Smereka rozciągają się szerokie panoramy widokowe. Z najwyższego punktu góry roztacza się dookólna panoramaBieszczadów i Gór Sanocko-Turczańskich, jednak ze względu na przepisy Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w którym Smerek się znajduje (zachodnia jego granica przebiega zachodnim stokiem), umożliwiające poruszanie się jedynie wyznaczonymi szlakami, można wejść tylko na niższy szczyt południowy, gdzie stoi metalowy krzyż. Widać stąd Połoninę Wetlińską, pasmo graniczne zWielką Rawką i Riabą Skałą, Pasmo Łopiennika i Durnej, Wysoki Dział z Wołosanią a także miejscowości Wetlina oraz Smerek.Wiedzie tam oznakowany na czerwono Główny Szlak Beskidzki; z kolei północny stok trawersuje czarny szlak Jaworzec – Przełęcz Orłowicza.

 
  • 4. Smerek - Kalnica: szlak czerwony (czas: 120min; długość:5,2km)...
 
  • 5. Kalnica - Smerek(wieś): wzdłuz drogi 897/ trasa rowerowa (czas: 30min; dugość:2,6km)
 
 

 

Zobacz Album GALERIA TRASY

 

Wiecej MAP: pozostałe oznaczone ścieżki w okolicy, przebieg, wysokosci, nachylenie

 


 
 

 

 

 

Zobacz cały szlak: TRASEO

 

 

 

Kategorie wpisu: bieszczady
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Opisy dla poszczególnych punktów trasy zaczerpnięte z Wikipedii
zdjęcia,wyliczenia tras - własne..

Ja na Facebooku


Instagram


Pogoda

temperatura
ciśnienie

Ostrzeżenia meteo

prognoza ostrzeżeń meteo na najbliższe 24h 
Ostrzeżenia meteo dla Polski i Europy - serwis meteoalarm

Warunki śniegowe