33. Zakopane(Wierch Poroniec/parking)-Rusinowa Polana-Sanktuarium MB Królowej Tatr

komentarzy: 0

## Statystyki trasy: Dystans: 8,19 km (5,09 mi); Czas trwania: 4 h 9 min; Przewyższenie: 1 183,55 m (3 883,04 ft); Średnia prędkość: 1,97 km/h (1,22 mi/h); Stopień trudności: ŁatwyNiedzielny spacerek - delikatna, spokojna wycieczka dla całej rodziny..

1. Parking - Rusinowa Polana: szlak zielony (czas przejścia odcinka: 80min, długość ok: 3,3km)...

Polana nosiła i nosi szereg nazw poza wymienioną powyżej: Węgierska Góra (1633 r.), Rusienka (1699 r.), oraz współcześnie: Jaworzyna Rusinowa, Jaworzynka lub Jaworzyna, Rusinka. Jest to polana o całkowitej powierzchni 100 ha (w tym 20 ha łąk). Wchodziła w skład Hali Jaworzyna Rusinowa, która od dawna była miejscem wypasu owiec i krów. Nazwę hali i polany wywodzi się od nazwiska Rusinów, sołtysów z Gronia, którym została nadana przez króla Zygmunta III Wazę w roku 1628. Na Rusinowej Polanie zlokalizowana była osada pasterska, licząca w połowie XX wieku 20 obiektów drewnianych – szałasów i szop. Wg zachowanych informacji wypasano tam nawet do 400 owiec. Osada ta zamieszkiwana była w części przez cały rok. Po utworzeniu Tatrzańskiego Parku Narodowego uznano, że wypas bydła i owiec na terenie parku stanowi zagrożenie dla roślinności i stopniowo wprowadzono zakaz wypasu (ostatnie owce wypasał Jan Murzański nielegalnie w 1973 r.). Zabudowania osady pasterskiej zostały uznane za obiekty zabytkowe, co nie uchroniło ich od zniszczenia, dewastacji lub pożaru. Obecnie zachowało się w różnym stanie około 6 obiektów. W 1981 r. przywrócono ponownie wypas owiec – do 200 sztuk.


Rusinowa Polana ceniona jest wśród turystów ze względu na piękne widoki na wschodnią część Tatr i leżącą poniżej Dolinę Białej Wody. Nie bez znaczenia dla części turystów jest możliwość odwiedzenia położonego w bezpośredniej bliskości Sanktuarium Matki Boskiej na Wiktorówkach. Na polanie tej bywał kardynał Karol Wojtyła – papież Jan Paweł II. W bacówce sprzedawane są oscypki i inne wyroby z mleka owiec


2. Rusinowa Polana - Sanktuarium MB Królowej Tatr: szlak niebieski (czas: 10min, długość: 700m)...

Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Matki Bożej Jaworzyńskiej

Powstanie sanktuarium wiązane jest z osobą góralki Marysi Murzańskiej, pasterki z Rusinowej Polany.

Na podstawie informacji przekazanych przez 80-letniego Wojciecha Łukaszczyka, a spisanych przez ks. Szymona Kossakiewicza, u którego pracował on jako pasterz, wynika, że około 1860 roku dziewczynce – pasterce mającej wówczas 14 lat – zaginęły pasące się owce(czasami mówi się też o krowach, co wydaje się bardziej prawdopodobne, gdyż wypasem owiec zajmowali się mężczyźni, a wypas krów powierzano dzieciom). Szukając ich we wieczornej mgle, miała dostrzec wśród gałęzi jednego z drzew postać, którą to sama określiła jako Piękną Panią lub Jaśniejącą Panią. Postać obiecała jej szybkie odnalezienie zgubionych zwierząt i dała trzy polecenia: pierwsze z nich dotyczyło opuszczenia Rusinowej Polany, bo grożą jej tu duchowe niebezpieczeństwa, pozostałe dwa polecenia dotyczyły przypominania ludziom, aby nie grzeszyli i pokutowali za winy. Marysia zwierzęta faktycznie znalazła, a o zdarzeniu opowiedziała pasterzowi, który na drzewie umieścił obrazek, a później zrelacjonował tę historię. Jeszcze w latach 50. ubiegłego stulecia zmurszały pień tego drzewa przetrwał przymocowany do młodych świerków.3. Sanktuarium - parking: szlak niebieski- powrót na Rusinową Polanę 15min, długość: 700m); szlak zielony (czas: 60min, długość: 3,3km)
 

Zobacz Album GALERIA TRASY

 

 

Wiecej MAP: pozostałe oznaczone ścieżki w okolicy, przebieg, wysokosci,

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz cały szlak: TRASEO

 

 

 

 

Kategorie wpisu: tatry
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Opisy dla poszczególnych punktów trasy zaczerpnięte z Wikipedii
zdjęcia,wyliczenia tras - własne..

Ja na Facebooku


Instagram


Pogoda

temperatura
ciśnienie

Ostrzeżenia meteo

prognoza ostrzeżeń meteo na najbliższe 24h 
Ostrzeżenia meteo dla Polski i Europy - serwis meteoalarm

Warunki śniegowe