32. Zakopane/Kościelisko(gajówka)-Strążyńska Polana-Wodospad Siklawica-Sarnia Skała-Dolina Białego-parking

komentarzy: 0

## Statystyki trasy: Dystans: 16,1 km (10,00 mi); Czas trwania: 6 h 14 min; Przewyższenie: 1 078,87 m (3 539,60 ft); Średnia prędkość: 2,58 km/h (1,60 mi/h); Stopień trudności: Średni

 


  • 1. Gajówka Małej Łąki - Wielka Polana: szlak żółty(czas przejścia odcinka ok 55min,długość odcinka: 2,3km)....

Wielka Polana Małołącka – polana reglowa znajdująca się w Dolinie Małej Łąki w Tatrach. Położona jest na wysokości 1150-1200 m n.p.m.

Powstała na terenie dawnego jeziora polodowcowego, które z czasem zostało zapełnione osadamizniesionymi z gór przez spływające wody. Można znaleźć jeszcze po wschodniej stronie polany dobrze zachowane moreny boczne. Jezioro było dość głębokie, gdyż jego denne osady mają miąższość ok. 65 m.Górale otrzymali ją do wypasu w 1593 r. odJana Pieniążka. Polana była koszona, a obrzeża były wypasane do lat 1961–1964, kiedy to TPN wykupił lub przejął poprzez wywłaszczenia polanę od górali. Na polanie stało wówczas kilkanaście szałasów. Wodę niezbędna dla trzód i pasterzy zapewniało jedyne w okolicy źródło znajdujące się ponad południowo-wschodnim końcem polany w tzw. Stawkach. Nadmierny wypas owiec doprowadził do erozji stromych stoków Skoruśniaka i Grzybowca oraz znacznego zniszczenia roślinności alpejskiej. W 1955 polana miała powierzchnię ok. 28 ha, ale w 2004 w wyniku zarośnięcia jej powierzchnia zmniejszyła się o ok. 49% i nadal zmniejsza się w wyniku zarastania lasem. Z polany rozciągają się interesujące widoki na Giewont, Mały Giewont i urwisko Wielkiej Turni.

 
  • 2. Wielka Polana - Przeł. w Grzybowcu: szlak czarny(czas: 35min,długość: 1,1km)...
 
 
  • 3. Przełęcz w Grzybowcu - Polana Strążyska: szlak czerwony(czas: 30 min,długość: 1,8km)...
 
 
  • 4. Polana Strążyńska - Wodospad Siklawica: szlak żółty(15min, długość: 500m)...
Wodospad opada z dwóch prawie pionowo nachylonych ścian (pod kątem 80°). Łączna wysokość wodospadu wynosi 23 metry (wysokość ściany dolnej wynosi 13 m, a ściany górnej 10 m). Pomiędzy górną i dolną jego częścią istnieje skalna półka, w której w skale wymyte zostało siłą uderzenia wody i niesionych przez nią odłamków skalnych wgłębienie wypełnione wodą.Nazwa wodospadu pochodzi od Wielkiej Siklawy w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Dawniej nazywany był także Siczącą, Siczawą, Siklawą. Był odwiedzany od samych początków turystyki w Tatrach. Ludwik Zejszner w 1849 r. pisał o nim: "...godzien ze wszech miar widzenia". Ponad wodospadem znajduje się jedno z dwóch górnych odgałęzień Doliny Strążyskiej zwane Małą Dolinką. Niegdyś prowadziła przez nią i dalej bardzo stromym żlebem Warzecha najkrótsza z Zakopanego ścieżka turystyczna na Giewont.
 
  • 5. Wodospad Siklawica - Sarnia Skała: szlak żółty(15min powrót znad wodospadu),szlak czarny(60min, długość: 2km); 
 
 
  • 6. Sarnia Skała - Sucha Dolina: szlak czarny(20min,długość: 900m)...
 
 
  • 7. Sucha Dolina - Droga pod Reglami: szlak żółty(55min,długość: 2,9km)...
 
 
  • 8. Droga Pod reglami - gajowka/parking: szlak czarny(65min, długość: 4,1km)...

 

 

Zobacz Album GALERIA TRASY

 

 

Wiecej MAP: pozostałe oznaczone ścieżki w okolicy, przebieg, wysokosci, nachylenie

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz cały szlak: TRASEO

 

 

 

Kategorie wpisu: tatry
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Opisy dla poszczególnych punktów trasy zaczerpnięte z Wikipedii
zdjęcia,wyliczenia tras - własne..

Ja na Facebooku


Instagram


Pogoda

temperatura
ciśnienie

Ostrzeżenia meteo

prognoza ostrzeżeń meteo na najbliższe 24h 
Ostrzeżenia meteo dla Polski i Europy - serwis meteoalarm

Warunki śniegowe