29. Zakopane(Kuźnice) - Kasprowy Wierch - Beskid - Liliowe - Murowaniec - Kuźnice

komentarzy: 0
## Statystyki trasy: Dystans: 18,68 km (11,61 mi); Czas trwania: 8 h 44 min; Przewyższenie: 1 396,78 m (4 582,61 ft); Stopień trudności: Średni


  • 1. Kuźnice - Myślenickie Turnie: wycieczkę rozpoczynamy u skrzyżowania ulic Karłowicza z Bulwarami Słowckiego (górny odcinek).. w kierunku Kuźnic będziemy podążać końcowym odcinkiem Bulwarów - szlakiem zielonym wzdłuź Bystrej: mimo iz odcinek dość krótki to obfituje w nie lada atrakcje:) mijamy min. Tea - najstarszą chatę w Zakopanem (mozliwe zwiedzanie), 300 metrów dalej znajduje się zapora i niewielki zbiornik wodny. po deszczu powstaje piekny wodospad..; chcac dotrzec do Kuźnic wchodzimy na szlak niebieski(czas przejścia ok 10min) ; nieopodal stacji Kolei Linowej znajduje się wejscie do TPN oraz poczatek szlaku zielony na Kasprowy (czas przejścia odcinka:75min , długość odcinka: 4 km)...
 
  • 2. Myślenickie Turnie - Kasprowy Wierch: szlak zielony (czas: 105min; długość: 3,1km)...
 
  • 3. Kasprowy Wierch - Beskid: szlak czerwony (czas: 10min; długość: 800m)...
 
  • 4. Beskid - Liliowe: szlak czerwony (czas: 10min; długość: 600m)...
Przełęcz Liliowe stanowi powszechnie uznawaną geologiczną i krajobrazową granicę pomiędzy Tatrami Wysokimi a Zachodnimi. W dół obydwu dolin granica ta biegnie żlebami schodzącymi spod przełęczy.Przełęcz Liliowe to szerokie, trawiaste siodło zbudowane z mało odpornych na erozję jurajskich skał wapiennych. Występuje w jej rejonie kilka niewielkich zagłębień terenu, w których bujnie rozwijają się, mimo dużej wysokości wysokogórskie ziołorośla[3]. W sierpniu bujnie zakwitają w nich całe kępy: tojadu mocnego, różeńca górskiego, miłosnej górskiej. Z rzadkich roślin w rejonie przełęczy występują ukwap karpacki, babka górska i szarota Hoppego – gatunki w Polsce występujące tylko w Tatrach i to na nielicznych stanowiskachNazwa pochodzi od rośliny pełnik alpejski, przez miejscową ludność zwaną „lelują”.

Ulubione miejsce poety Kazimierza Tetmajera. Pisał on: "Liliowa Przełęcz, z której tylekroć patrzałem do Wierchcichej, do doliny na dole, która wydawała mi się jak cudowny złocisty sen".

W 1902 planowano budowę kolejki zębatej na tę przełęcz oraz na Świnicką Przełęcz. Projekt ten budził wielki opór miłośników przyrody i Tatr i nie doszło do jego realizacji.Przed II wojną światową istniał dość popularny wśród polskich turystów szlak turystyczny z przełęczy Liliowe przez Zawory do słowackiej Doliny Ciemnosmreczyńskiej (zamknięto go po wojnie)

 

  • 5. Liliowe - Schronisko PTTK "Murowaniec": szlak zielony (czas: 35min; długość:); szlak żółty (czas: 40min; długość: 2,6km)...
"MUROWANIEC" wystawił w latach 1921 - 25 Oddział Warszawski PTT, głównie staraniem prezesa Stanisława Osieckiego ( tablica pamiątkowa 1969 ). Pierwsze szkice budowli "z dużych głazów nieobrabianych na zewnątrz" nakreślił wiosną 1914 arch. Jan Koszyc-Witkiewicz, autorami ostatecznego projektu byli Zdzisław Kalinowski i Karol Siciński. W budowę wiele trudu włożyła Kompania Wysokogórska 3 PSP.
Otwarcia dokonał 12 lipca 1925 prezydent RP, Stanisław Wojciechowski. W l. 1950-51 dobudowano zach. skrzydło i przerobiono wnętrze, powiększając obiekt do obecnych rozmiarów. W r. 1963 schronisko spaliło się częściowo, po czym zostało odbudowane ( nb. bez słynnej sali zwanej Trumną ) Kierownikiem schroniska jest od r. 1983 ratownik GOPR i TOPR, Andrzej Kusion, który prowadzi w ostatnich latach modernizację obiektu. U wejścia do schroniska wisi tablica poświęcona pamięci Adama Asnyka, wmurowana w r. 1929, odsłonięta w 1930. Projekt z r. 1927 przewidywał wkucie jej w jedną ze skał nad Morskim Okiem.

W barierkach na schodach w "Murowańcu" wkomponowany jest znak swastyki . Skąd się wziął w tym miejscu i na Kamieniu Karłowicza? Na Podhalu pojawił się w tej formie na początku lat dwudziestych XX wieku. Wcześniej górale zdobili elementy konstrukcji domów i sprzęty codziennego użytku "krzyżykiem niespodzianym" , który został "podrasowany" przez młodopolskich filozofów i poetów zafascynowanych symboliką i filozofią hinduską, po czym w sposób sztuczny rozwinął się w swastykę powszechnie znaną do dzisiaj. Stała się ona odznaką pułków podhalańskich, używał jej wcześniej St. Eljasz Radzikowski ozdabiając w ten sposób swoje publikacje, pojawiła się również na pieczęci ZG PTTK. Także Mieczysław Karłowicz malował małe swastyki na skałach podczas swych tatrzańskich wypraw. Właśnie z tego powodu, iż był to ulubiony znak Karłowicza, wyryto swastykę na kamieniu upamiętniającym jego śmierć w lawinie pod Małym Kościelcem. 
Znak swastyki wielu ludziom kojarzy się wyłącznie z hitleryzmem, przy czym zapomina się, że hitlerowskie Niemcy przywłaszczyły sobie wiele elementów z symboliki Cesarstwa Rzymskiego oraz innych starożytnych wierzeń i ideologii, czyniąc z nich symbole przynależne "tysiącletniej Rzeszy" - symbol czysto aryjski - (MSTP}. Najstarsze swastyki (IV w. p.n.e.) pochodzą z terenów Indii i Iranu (Persji), ten kultowy znak znany był ponoć i pierwszym Słowianom.
Według Małego Słownika Terminów Plastycznych swastyka to motyw dekoracyjny równoramiennego krzyża o końcach ramion zagiętych przeważnie pod kątem prostym. Nazwa podkreśla znaczenie magiczne swastyki przyjętej przez wiele kultur (...). Używana także jako element ornamentu ciągłego. Według opracowania Świat Symboliki Chrześcijańskiej pierwotnie symbolizowała ogień i słońce ("krzyż gamma" - cztery odwrócone greckie litery gamma). U buddystów oznacza klucz do raju, w kulcie Antargis jest symbolem życia, w Skandynawii oznacza młot Tora, później znajduje się ją u Germanów (...). W ornamentyce kościelnej stylu romańskiego (...) znak chroniący przed szatanem
Tekst Juliusz Wysłouch z dwumiesięcznika Na Szlaku

  • 6. Murowaniec - Przełęcz miedzy Kopami: szlak niebieski (czas: 25min; długość: 1,4km)...
 
  • 7. Przełęcz miedzy Kopami - Kuźnice: szlak żółty (czas: 70min; długość: 3,4km)...
 
  • 8. Kuźnice - Bulwary Słowackiego/Parkingszlak niebieski, zielony(czas: 15min)
 

 

Zobacz Album GALERIA TRASY

 

 

Wiecej MAP: pozostałe oznaczone ścieżki w okolicy, przebieg, wysokosci, nachylenie

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz cały szlak: TRASEO

 

 

Kategorie wpisu: tatry
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Opisy dla poszczególnych punktów trasy zaczerpnięte z Wikipedii
zdjęcia,wyliczenia tras - własne..

Ja na Facebooku


Instagram


Pogoda

temperatura
ciśnienie

Ostrzeżenia meteo

prognoza ostrzeżeń meteo na najbliższe 24h 
Ostrzeżenia meteo dla Polski i Europy - serwis meteoalarm

Warunki śniegowe