176. Wierchomla Wielka- Bacówka PTTK Nad Wierchomlą- Jaworzyna Krynicka- Diabelski Kamień - Schronisko PTTK Jaworzyna Krynicka- Jaworzyna Krynicka- Muszyna- Szczawnik- Wyżnie Młaki- Bacowka Nad Wierchomlą raz jeszcze i powrót na parking

komentarzy: 0

 

 

## Statystyki trasy:

Data wycieczki Czas trwania Przebyty dystans
29.04.2018 08:38 h [1] 31,38 km [2]
   
[3] Punkty GOT : 44
 
Całkowity dystans pod górę w dół po płaskim
12,6 km 12,8 km 5,9 km
 
Minimalna wysokość maksymalna przewyższenie
502 m 1112 m 610 m
 
Suma wszystkich podejść / Dystans "pod górę" ( Wartość dla całej trasy )
3839 m
   
8:38 godzin ruchu i 31 km pozwoliło mi spalić : 5382 kalorii [4]
   
[5] Kalkulator / przelicznik - 5382 kalorii stanowi rownowartość : 
18 pączków

przy załozeniu 1 paczek = ok 300kcal

7 burgerów

przy załozeniu 1 burger = ok 800kcal

17 porcji frytek

przy załozeniu 1 porcja 100g= ok 314kcal

 

[1] całkowity czas spędzony na szlaku - wartośc wraz z ewentualnymi postojami

[2] długośc trasy obliczona loggerem gps: Pathfinder 3106, wspomaganie: telefon. Wartośc szacunkowa

[3] Suma punktów GOT dla całej wycieczki

[4] wartośc orientacyjna, przyblizona wyliczona e z uwzglednieniem wieku, płci i "masy ciała" :)

[5] Spalenie jednego pączka (300kcal) następuje po 20 minutach wbiegania po schodach lub 60 minutach szybkiego spaceru lub 40 minutach pedałowania na rowerze stacjonarnym. W tabeli przeliczam produkty w oparciu o ilości kalorii (Jest to próba zobrazowania jak wiele potrzeba ruchu celem spalenia danej drobnej przekąski )

 

 

 

1. Wierchomla Wielka (stok narciarski) - Bacówka PTTK Nad Wierchomlą

szlak : czarny (czas przejścia: 45 min ; długość odcinka: 2,5 km ,

 

"Miejscowość ta została odnotowana w średniowieczu, gdy Ścibor ze Ściborzyc herbu Ostoja (1347-1414) jesienią 1410 r. w imieniu Zygmunta Luksemburczyka najechał na ziemię sądecką i spalił oraz ograbił Stary Sącz, został odparty w potyczkach w Piwnicznej, Łomnicy, pod Wierchomlą.


Osada została lokowana w 1603 (według innych źródeł w 1601) na przywileju biskupa Bernarda Maciejowskiego. Zasadźca miejscowości był Fedor z pobliskiego Szczawnika. Nazywana była Wierchomlą Księżą z racji świadczenia powinności na rzecz proboszcza muszyńskiego. Miejscowość zamieszkiwana była przez Rusinów (Łemków).


Stanowiła część biskupiego państwa muszyńskiego. Od 1770 w państwie Habsburgów a od 1781 była własnością skarbu cesarskiego (K.k Muszyner Cameral Verwaltung). Następne lata to wspólne dzieje z Wierchomlą Wielką. Do 1947 Łemkowie zostali przymusowo przesiedleni na Ukrainę i na ziemie odzyskane.


Wierchomla Mała jest miejscowością turystyczną w Popradzkim Parku Krajobrazowym, pomiędzy Muszyną a Piwniczną-Zdrój. Mieści się tu nowoczesna stacja narciarska (działająca od sezonu 1997/98) z 10 wyciągami, w tym najdłuższym w Polsce wyciągiem krzesełkowym (1600 m), czynnym także latem. Odbywają się tu liczne cykliczne imprezy sportowe – narciarskie, rowerowe, wyścigi psich zaprzęgów


Atrakcje turystyczne: stare połemkowskie chaty, liczne źródełka, jaskinie pod górą Pusta Wielka, grillowiska, pole do gry w paintball, skałki do wspinania, szlaki turystyczne piesze i rowerowe, basen kryty, park linowy ze ścianką wspinaczkową, bacówka nad Wierchomlą, niedaleko schronisko Na Hali Łabowskiej, trasa piesza i rowerowa na Jaworzynę Krynicką, skąd można zjechać koleją gondolową do Krynicy. W zimę narciarze mogą przemieszczać się systemem wyciągów do Muszyny – Szczawnika.


W 1921 r. spośród 336 mieszkańców 7 było wyznania rzymskokatolickiego i 329 greckokatolickiego. Odzwierciedleniem wyznania była zadeklarowana narodowość - polska dla 7 osób i rusińska dla 329ze szlaku


ze szlaka


szlakBacówka PTTK nad Wierchomlą im. Stanisława Nowaka – górskie schronisko turystyczne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego położone w Beskidzie Sądeckim, na bocznym grzbiecie pasma Jaworzyny Krynickiej pomiędzy Runkiem i Pustą Wielką, na wysokości 895 m n.p.m., na rozległej polanie nad Wierchomlą, której stoki opadają do doliny Małej Wierchomlanki. Z polany rozciągają się widoki na pasmo Radziejowej i – przy dobrej widoczności – na Tatry.


Bacówkę otwarto uroczyście 15 października 1978. Inicjatorem budowy był działacz krynickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Stanisław Nowak. Mieści się ona w przebudowanym spichlerzu, który przeniesiono ze Złockiego (stąd nietypowa dla bacówek architektura). Należy do „Klubu Bacówkarza” wraz z trzema innymi beskidzkimi bacówkami: Bacówką PTTK na Krawcowym Wierchu (Beskid Żywiecki), Bacówką PTTK na Rycerzowej (Beskid Żywiecki) oraz Bacówką PTTK na Maciejowej (Gorce).


W 1994 nadano bacówce imię Stanisława Nowaka. W 2011 obiekty poddano poważnemu remontowi i rozbudowie: dach pokryto blachodachówką, od strony południowo-zachodniej dobudowano obszerny taras widokowy, wykonano nową kuchnię i suszarnię turystyczną, a także zbudowano oczyszczalnię ścieków. Na dachu zamontowano kolektory słoneczne. Przy schronisku znajduje się Fiński Domek i Moskałówka. W pobliżu znajduje się rezerwat przyrody Lembarczek, w którym objęto ochroną buczynę karpacką. Ok. 1,5 km od bacówki znajduje się stacja narciarska Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla."


Bacówka

Bacówka


2. Bacówka PTTK Nad Wierchomlą - Runek

szlak : niebieski (czas przejścia: 50 min ; długość odcinka: 2,2 km ,

 

 


3. Runek - Pod Jaworzyną Krynicką, odejście do schroniska

szlak : czerwony (czas przejścia: 50 min ; długość odcinka: 3,1 km ,

 

szlak

 


4. Pod Jaworzyną Krynicką, odejście do schroniska - Jaworzyna Krynicka

szlak : czerwony (czas przejścia: 15 min ; długość odcinka: 0,5 km ,

 

"Jaworzyna Krynicka lub Jaworzyna (1114 m). Jaworzyna Krynicka jest silnie zagospodarowana. Na jej wierzchołek kursuje z doliny Czarnego Potoku kolej gondolowa. Dzięki temu, jak również dzięki dużym trawiastym obszarom na jej grzbiecie, jest Jaworzyna dobrym i masowo odwiedzanym punktem widokowym. Panorama widokowa (z różnych miejsc) obejmuje cały horyzont. Jest też zimą ośrodkiem narciarskim, jednym z największych w Polsce. U jej stóp w dolinie Czarnego Potoku znajduje się nowoczesna Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka: 8 tras narciarskich, obsługiwanych przez kolejkę gondolową i 7 wyciągów. Łącznie jest tutaj 14 km tras zjazdowych (w tym najdłuższa oświetlona trasa narciarska w Polsce), planowane są też następne. W górnej części północnego stoku jest Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej, obok niego dyżurka GOPR i Muzeum Turystyki Górskiej PTTK


W większości Jaworzyna jest zalesiona. Niegdyś na grzbiecie były liczne polany, użytkowane przez Łemków. Po ich wysiedleniu zostały w większości zalesione. Później na stokach wycięto część lasu na potrzeby kolejki gondolowej i narciarskich tras zjazdowych. Obecnie trasy te są dobrymi punktami widokowymi. Są też jaskinie i wychodnie. Największa z nich znajduje się na wschodnim stoku. Jest to Kamień Diabelski"


Jaworzyna

w kierunku Bieszczad ;)


5. Jaworzyna Krynicka - Diabelski Kamień

szlak : czerwony (czas przejścia: 25 min ; długość odcinka: 1,4 km ,

 

"Kamień Diabelski pomnik przyrody nieożywionej na wschodnich stokach Jaworzyny Krynickiej, najwyższego szczytu w Paśmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim. Znajduje się w lesie, przy czerwonym i zielonym szlaku turystycznym, które na tym odcinku biegną wspólnie narciarską trasą zjazdową. Kamień znajduje się w lesie powyżej sztucznego zbiornika z wodą. Jest to zbudowany z piaskowców ostaniec mający kształt dużego grzyba o wysokości około 5 m. Jego forma została ukształtowana przez działania erozyjne i niejednakową wytrzymałość na wietrzenie różnych składników skał.


Legendy Pochodzenie kamienia wśród ludności miejscowej owiane jest dwoma legendami. Pierwsza z nich mówi, że kamień ten został upuszczony przez diabła, który niósł go, by zniszczyć nim zdroje krynickie. Jednak w Krynicy zapiał kogut i diabeł upuścił kamień nie doniósłszy go.


Druga legenda ma formę bardziej rozbudowaną: Dawno temu rycerz z Muszyny zakochał się w krynickiej pasterce. Ojciec rycerza nie chciał zgodzić się na małżeństwo, bo dziewczyna była biedna. Kiedy król wezwał na wyprawę wojenną, wysłał na nią syna, myśląc, że zapomni o ubogiej ukochanej. Gdy po wyprawie rycerz wracał w rodzinne strony, na Górze Parkowej w Krynicy napadli go zbójcy. Jęki rannego usłyszała pasterka, pasąca w pobliżu owce. Zobaczywszy ukochanego, uklękła i zaczęła modlić się do Matki Boskiej, prosząc o jego uzdrowienie. Wielkie było jej zdziwienie, gdy zobaczyła wypływające tuż obok źródełko. Obmyła nim rany rycerza i ten wnet ozdrowiał, a ojciec zgodził się na małżeństwo syna z biedną pasterką. Kiedy diabły usłyszały o istnieniu w Krynicy cudownego źródełka z życiodajną wodą, postanowiły je zniszczyć. Jeden z nich podniósł z Tatr potężny kamień, by go na nie zrzucić. Ale pod szczytem Jaworzyny zapiał kur – diabeł przestraszył się i upuścił kamień. Leży tam do dziś"


Diabelski Kamień


6. Diabelski Kamień - Schronisko PTTK Jaworzyna Krynicka

szlak : zielony (czas przejścia: 35 min ; długość odcinka: 1,7 km ,

 

"Schronisko na Jaworzynie Krynickiej – schronisko położone na wysokości 1050 m n.p.m., poniżej szczytu Jaworzyna Krynicka w Beskidzie Sądeckim.


Pierwsze projekty budowy schroniska pojawiły się w 1928 wśród działaczy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Krynicy. W 1929 wykupiono grunt i zaczęto gromadzić materiały budowlane, ale sprawa budowy zaczęła się przeciągać. Otrzymane fundusze przeznaczono na dokończenie schroniska w Dolinie Chochołowskiej, gromadzenie nowych środków pieniężnych rozpoczęto dopiero w 1932. Sporna była kwestia jego lokalizacji – Kazimierz Sosnowski chciał obiektu na szczycie Jaworzyny lub przy szlakach turystycznych, natomiast dr Wacław Graba-Łęcki, naczelny lekarz Krynicy i jednocześnie prezes krynickiego oddziału PTT, na trasach spacerowych kuracjuszy.


Do prac budowlanych przystąpiono zimą 1933/1934. Najpierw wybudowano trzy betonowe zbiorniki, oczyszczalnik i kanalizację. W grudniu 1934 ukończono prace ciesielskie i na święta Bożego Narodzenia do schroniska wprowadzili się prowizorycznie pierwsi gospodarze – Maria i Jan Kamyk. Prace ostatecznie zakończono w 1937.


Schronisko posiadało 70 miejsc noclegowych, stylowo urządzoną jadalnię, budynek gospodarczy i niewielkie muzeum przyrodnicze. Nadano mu imię Józefa Piłsudskiego, który według miejscowych przekazów miał zasadzić limbę na stokach Jaworzyny, rosnącą do dnia dzisiejszego. Obiekt stał się atrakcją turystyczną, gościł tutaj m.in. Jan Kiepura, lotnicy ze Szkoły Orląt oraz księżniczka Juliana, przyszła królowa Holandii, wraz z mężem Bernhardem.


W sierpniu 1939 gospodarze opuścili schronisko. Powrócili dopiero w czerwcu roku następnego, kiedy budynek został splądrowany i zdewastowany przez szabrowników. Na polecenie niemieckiego dyrektora krynickiego uzdrowiska ponownie rozpoczęli działalność, do czego walnie przyczyniły się ukryte wcześniej zapasy alkoholu. Często przybywały tutaj grupy Hitlerjugend i niemieccy żołnierze, przebywający w Krynicy na rekonwalescencji. W 1942 Jan Kamyk został aresztowany i wywieziony do obozu w Oświęcimiu. W marcu 1943 schronisko i cały majątek Kamyków przejęła kuzynka Marii Kamyk wraz z mężem, reichsdeutschem i burmistrzem Krynicy. W czerwcu 1944 polscy partyzanci zdewastowali schronisko i po tym wydarzeniu nowi gospodarze opuścili obiekt, który w październiku spłonął, podpalony przez Niemców podczas obławy na partyzantów.


Po wojnie miejscowi działacze PTT postanowili na tym miejscu urządzić najpierw schron turystyczny o nazwie „Sarenka”, który powstał na fundamentach dawnego budynku gospodarczego. Posiadał jedną izbę, świetlicę i małą kuchnię. Schron szybko okazał się za mały; w 1960 oczyszczono stare fundamenty i piwnicę i postawiono parterowy, drewniany budynek z 20 miejscami noclegowymi, natomiast schron przeznaczono na Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej, obecnie muzeum PTTK. W kolejnych latach prowadzono dalsze prace budowlane – postawiono kamienne ściany, klatkę schodową, sanitariaty, uruchomiono centralne ogrzewanie oraz doprowadzono prąd. W dawnych suterenach urządzono kuchnię, a wyżej jadalnię. W 1967 schronisko miało już 40 miejsc noclegowych w pokojach 2-4 osobowych i salach zbiorowych.


Do ostatniej przebudowy doszło w 1993 – miała ona na celu poprawić komfort noclegów oraz zwiększyć bezpieczeństwo nocujących. Ze starego schroniska zostały tylko fundamenty. Budynek otwarto ponownie w 1997 – posiada on biologiczną oczyszczalnię ścieków oraz kolektory słoneczne dla ciepłej wody. Znacznie zwiększył się również standard schroniska i ceny za nocleg, co z kolei nie spodobało się części wytrawnych turystów, odczuwających sentyment do starego obiektu"


7. Schronisko PTTK Jaworzyna Krynicka - Pod Jaworzyną Krynicką, odejście do schroniska

szlak : zielony (czas przejścia: 10 min ; długość odcinka: 0,3 km ,

 

 


8. Pod Jaworzyną Krynicką, odejście do schroniska - Jaworzyna Krynicka

szlak : zielony (czas przejścia: 15 min ; długość odcinka: 0 km ,

 

 


9. Jaworzyna Krynicka - Muszyna, Złockie, kościół

szlak : zielony (czas przejścia: 85 min ; długość odcinka: 5,5 km ,

 

szlak

 

szlak


10. Muszyna, Złockie, kościół - Muszyna, Złockie

szlak : zielony (czas przejścia: 5 min ; długość odcinka: 0,4 km ,

 

 


11. Muszyna, Złockie - Szczawnik

szlak : żółty (czas przejścia: 30 min ; długość odcinka: 1,8 km ,

 

 


12. Szczawnik - Wyżnie Młaki

szlak : żółty (czas przejścia: 115 min ; długość odcinka: 0 km ,

 

szlak

 

szlak


13. Wyżnie Młaki - Nad Wierchomlą, odejście szlaku czarnego

szlak : niebieski (czas przejścia: 40 min ; długość odcinka: 2,6 km ,

 

 


14. Nad Wierchomlą, odejście szlaku czarnego - Bacówka PTTK Nad Wierchomlą

szlak : czarny (czas przejścia: 5 min ; długość odcinka: 0,3 km ,

 

 


15. Bacówka PTTK Nad Wierchomlą - Nad Wierchomlą, odejście szlaku czarnego

szlak : czarny (czas przejścia: 5 min ; długość odcinka: 0,3 km ,

 

 


16. Nad Wierchomlą, odejście szlaku czarnego - parking

szlak : czarny (czas przejścia: 25 min ; długość odcinka: 2 km ,

 

 


 

## ## Mapka podglądowa 

Wiecej MAP: 

 

 

 

### Galeria trasy (kliknij w zdjęcie) : 

 

 

 

Kategorie wpisu: beskid sądecki
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Opisy dla poszczególnych punktów trasy zaczerpnięte z Wikipedii
zdjęcia,wyliczenia tras - własne..

Ja na Facebooku


Instagram


Pogoda

temperatura
ciśnienie

Ostrzeżenia meteo

prognoza ostrzeżeń meteo na najbliższe 24h 
Ostrzeżenia meteo dla Polski i Europy - serwis meteoalarm

Warunki śniegowe