175. Rytro - Pod Kanarkówką - Wdżary Niżne - Wierch Przehyby - Schronisko PTTK Przehyba - Radziejowa - Wielki Rogacz - Niemcowa - powrót na parking

komentarzy: 0

## Statystyki trasy:

Data wycieczki Czas trwania Przebyty dystans
28.04.2018 08:30 h [1] 29,15 km [2]
   
[3] Punkty GOT : 33
 
Całkowity dystans pod górę w dół po płaskim
10,5 km 10,7 km 7,9 km
 
Minimalna wysokość maksymalna przewyższenie
332 m 1266 m 934 m
 
Suma wszystkich podejść / Dystans "pod górę" ( Wartość dla całej trasy )
3120 m
   
8:30 godzin ruchu i 29 km pozwoliło mi spalić : 5285 kalorii [4]
   
[5] Kalkulator / przelicznik - 5285 kalorii stanowi rownowartość : 
18 pączków

przy załozeniu 1 paczek = ok 300kcal

7 burgerów

przy załozeniu 1 burger = ok 800kcal

17 porcji frytek

przy załozeniu 1 porcja 100g= ok 314kcal

 

[1] całkowity czas spędzony na szlaku - wartośc wraz z ewentualnymi postojami

[2] długośc trasy obliczona loggerem gps: Pathfinder 3106, wspomaganie: telefon. Wartośc szacunkowa

[3] Suma punktów GOT dla całej wycieczki

[4] wartośc orientacyjna, przyblizona wyliczona e z uwzglednieniem wieku, płci i "masy ciała" :)

[5] Spalenie jednego pączka (300kcal) następuje po 20 minutach wbiegania po schodach lub 60 minutach szybkiego spaceru lub 40 minutach pedałowania na rowerze stacjonarnym. W tabeli przeliczam produkty w oparciu o ilości kalorii (Jest to próba zobrazowania jak wiele potrzeba ruchu celem spalenia danej drobnej przekąski )

 

 

 

1. Rytro (parking/dworzec PKP) - Pod Kanarkówką

szlak : żółty (czas przejścia: 110 min ; długość odcinka: 4,8 km ,

 

Rytro

 


2. Pod Kanarkówką - Wdżary Niżne

szlak : zielony (czas przejścia: 25 min ; długość odcinka: 1 km ,

 

 


3. Wdżary Niżne - Wierch Przehyby

szlak : niebieski (czas przejścia: 110 min ; długość odcinka: 4,4 km ,

 

 


4. Wierch Przehyby - Schronisko PTTK Przehyba

szlak : niebieski (czas przejścia: 20 min ; długość odcinka: 0,9 km ,

 

"Schronisko PTTK na Przehybie (1150 m n.p.m.) – górskie schronisko turystyczne położone w Beskidzie Sądeckim, w Paśmie Radziejowej.


Pierwsze plany budowy schroniska pojawiły się już w 1908 w miejscowym Towarzystwie Tatrzańskim. Projekty te jednak zostały odłożone do czasu zebrania odpowiedniej sumy pieniędzy. Powrócono do nich dopiero 20 lat później, wtedy jednak pojawiły się problemy z kupnem odpowiedniej parceli. Najpierw nie chciała jej sprzedać gmina Szlachtowa, a później hrabia Adam Stadnicki, właściciel okolicznych terenów. Porozumienie zawarto dopiero w 1936. Pierwszą część schroniska (parter) udostępniono w październiku 1937, a na początku następnego roku możliwości noclegowe zwiększyły się do 52 miejsc. Dzierżawcą schroniska został góral ze Szczawnicy, Walenty Symela. W 1938 otrzymało imię Kazimierza Sosnowskiego.


W okresie okupacji schronisko było czynne do 1943, przy czym w latach 1940 - 1941 gospodarzył tam reichsdeutsch Aleksander Bittner, zapalony turysta górski i narciarz. Był to człowiek rozdarty pomiędzy lojalnością wobec dwóch ojczyzn - Polski i Niemiec, życzliwy wobec Polaków, a nawet konspiracji - na początku 1942 popełnił samobójstwo. Być może przerosła go sytuacja ciągłego lawirowania pomiędzy Niemcami i Polakami. Następnym gospodarzem był volksdeutsch Jorman, który również przymykał oko na turystów mających kontakty z partyzantami. W 1944 Jorman opuścił teren, który z powodu działań partyzanckich stał się zbyt niebezpieczny - wtedy na dobre zagościły w schronisku różne grupy bojowe. Nie mogło to ujść uwadze władz i w listopadzie Niemcy ostrzelali obiekt z działka przeciwlotniczego, a w grudniu oddział Wehrmachtu spalił resztki zabudowań.


Po wojnie problemem w odbudowie stały się znowu środki finansowe. W 1953 PTTK postawiło schron turystyczny, mogący pomieścić 16 osób - część materiałów wnoszono na plecach. Wkrótce rozpoczęto budowę schroniska z prawdziwego zdarzenia i w sierpniu 1958 stanął kamienny obiekt, kryty gontem, architekturą wpisujący się w beskidzki krajobraz. Posiadał centralne ogrzewanie i ciepłą wodę, a także oświetlenie elektryczne i telefon, co w tamtym czasie wcale nie było normą wśród schronisk. Dawny schron służył turystom jeszcze do 1982.


17 grudnia 1991 spłonęła drewniana część obiektu. Na szczęście w budowie był już nowy budynek, tzw. Jaśkówka, który już od następnego roku mógł przyjąć 30 osób. Obok postawiono tymczasowy bufet, a spalony budynek schroniska odbudowano i od 1998 ponownie pełni swoją funkcję."

schronisko

widok na tatry

szlak


5. Schronisko PTTK Przehyba - Wierch Przehyby

szlak : czerwony (czas przejścia: 20 min ; długość odcinka: 0,9 km ,

 

 


6. Wierch Przehyby - Radziejowa

szlak : czerwony (czas przejścia: 80 min ; długość odcinka: 4 km ,

 

"Radziejowa (1266,5 m)– najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Nazwa szczytu pochodzi od osoby o nazwisku lub przydomku Radziej. Radziejowa należy do Korony Gór Polski.


Na północnym stoku Radziejowej znajduje się rezerwat przyrody Baniska z jaskinią Bania w Radziejowej oraz małe osuwiskowe jeziorko Młaka, w pobliżu miejsce zwane Ołtarz, z niewielką wychodnią skalną oraz śladami jaskini szczelinowej u podnóża. Na południowym stoku w pobliżu rozejścia dróg (przełęcz Żłobki – Zawory) znajduje się wydajne źródło okresowe nazywane lokalnie Smocze Gardło.


Radziejowa zbudowana jest z piaskowców. Zarówno wierzchołek, jak i stoki Radziejowej są niemal całkowicie porośnięte lasem. Dużą osobliwością jest jedyne w całej Polsce stanowisko pierwiosnka omączonego. Znajduje się na niewielkiej polanie na wysokości 800 m. Odkryte zostało w 1959 r., później wielokrotnie potwierdzone (m.in. w 2000 r.)


W 2006 r. na Radziejowej oddana została do użytku drewniana wieża widokowa o wysokości około 20 m. W czerwcu 2010 roku została poważnie uszkodzona, prawdopodobnie przez piorun. Po gruntownym remoncie była znów czynna. Obecnie (od dnia 15.11.2017 r.) jest ponownie niedostępna ze względu na zły stan techniczny – konstrukcja jest spróchniała. Roztaczała się z niej rozległa panorama na wszystkie strony[8]. Wraz z budową wieży wyznaczono nową ścieżkę przyrodniczą „Rogasiowy Szlak” w dolinie Roztoki Małej.


Oprócz wieży na szczycie znajdują się również pomnik 1000-lecia Polski oraz betonowy obelisk."


widok na tatry

Tatry

7. Radziejowa - Wielki Rogacz

szlak : czerwony (czas przejścia: 30 min ; długość odcinka: 1,5 km ,

 
Radziejowa Radziejowa
RadziejowaRadziejowaWielki Rogacz

 


8. Wielki Rogacz - Niemcowa

szlak : czerwony (czas przejścia: 45 min ; długość odcinka: 0 km ,


 albo giń

 


9. Niemcowa - Schronisko Kordowiec

szlak : czerwony (czas przejścia: 40 min ; długość odcinka: 2,6 km ,

 

 

10. Schronisko Kordowiec - dworzec PKP / Rytro

szlak : czerwony (czas przejścia: 65 min ; długość odcinka: 4,1 km ,

 

 


 

## ## Mapka podglądowa 

Wiecej MAP: 

 

 

 

### Galeria trasy (kliknij w zdjęcie) : 

 

 

 

Kategorie wpisu: beskid sądecki
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Opisy dla poszczególnych punktów trasy zaczerpnięte z Wikipedii
zdjęcia,wyliczenia tras - własne..

Ja na Facebooku


Instagram


Pogoda

temperatura
ciśnienie

Ostrzeżenia meteo

prognoza ostrzeżeń meteo na najbliższe 24h 
Ostrzeżenia meteo dla Polski i Europy - serwis meteoalarm

Warunki śniegowe