174. Ujsoły-Muńcuł-Przełęcz Kotarz-Rycerzowa Mała-Hala Rycerzowa-Bacówka PTTK Na Rycerzowej-Rycerzowa Wielka-Przełęcz Przegibek-Schronisko PTTK na Przełęczy Przegibek-Mlada Hora-Przełęcz Kotarz-Muńcuł-powrót na parking

komentarzy: 0

## Statystyki trasy:

Data wycieczki Czas trwania Przebyty dystans
22.04.2018 09:41 h [1] 31,13 km [2]
   
[3] Punkty GOT : 40
 
Całkowity dystans pod górę w dół po płaskim
11,8 km 12,3 km 7 km
 
Minimalna wysokość maksymalna przewyższenie
543 m 1235 m 692 m
 
Suma wszystkich podejść / Dystans "pod górę" ( Wartość dla całej trasy )
3695 m
   
9:41 godzin ruchu i 31 km pozwoliło mi spalić : 6022 kalorii [4]
   
[5] Kalkulator / przelicznik - 6022 kalorii stanowi rownowartość : 
20 pączków

przy załozeniu 1 paczek = ok 300kcal

8 burgerów

przy załozeniu 1 burger = ok 800kcal

19 porcji frytek

przy załozeniu 1 porcja 100g= ok 314kcal

 

[1] całkowity czas spędzony na szlaku - wartośc wraz z ewentualnymi postojami

[2] długośc trasy obliczona loggerem gps: Pathfinder 3106, wspomaganie: telefon. Wartośc szacunkowa

[3] Suma punktów GOT dla całej wycieczki

[4] wartośc orientacyjna, przyblizona wyliczona e z uwzglednieniem wieku, płci i "masy ciała" :)

[5] Spalenie jednego pączka (300kcal) następuje po 20 minutach wbiegania po schodach lub 60 minutach szybkiego spaceru lub 40 minutach pedałowania na rowerze stacjonarnym. W tabeli przeliczam produkty w oparciu o ilości kalorii (Jest to próba zobrazowania jak wiele potrzeba ruchu celem spalenia danej drobnej przekąski )

 

 

 

1. Ujsoły - Muńcuł

szlak : zielony (czas przejścia: 135 min ; długość odcinka: 4,7 km ,

 

Polana pod Muńcułem


 


2. Muńcuł - Przełęcz Kotarz

szlak : zielony (czas przejścia: 25 min ; długość odcinka: 1,8 km ,

 

Muńcuł Kotarz 


3. Przełęcz Kotarz - Rycerzowa Mała

szlak : zielony (czas przejścia: 70 min ; długość odcinka: 2,7 km ,

 

 


4. Rycerzowa Mała - Hala Rycerzowa

szlak : zielony (czas przejścia: 5 min ; długość odcinka: 0,4 km ,

 

 


5. Hala Rycerzowa - Bacówka PTTK Na Rycerzowej

szlak : zielony (czas przejścia: 3 min ; długość odcinka: 0,3 km ,

 

"Bacówka PTTK na Rycerzowej – schronisko turystyczne PTTK w Beskidzie Żywieckim. Położone jest na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego, na Hali Rycerzowej. Terytorialnie należy do gminy Ujsoły. Wybudowane zostało według projektu Stanisława Karpiela, otwarte 14 września 1975 roku. Pierwotnie istniał projekt przetransportowania gotowej, złożonej bacówki helikopterem z Soblówki na halę; ostatecznie okazał się on niewykonalny z powodów technicznych. Znad schroniska roztacza się panorama, która obejmuje swym zasięgiem pasma Lipowskiej i Rysianki, masywy Pilska i Babiej Góry, Tatry, Podhale oraz Niżne Tatry i Małą Fatrę na Słowacji.


Bacówka należy do „Klubu Bacówkarza” wraz z trzema innymi beskidzkimi bacówkami: Bacówką PTTK na Krawcowym Wierchu (Beskid Żywiecki), Bacówką PTTK na Maciejowej (Gorce) oraz Bacówką PTTK nad Wierchomlą (Beskid Sądecki).


W sierpniu 2009 Bacówka zajęła drugie miejsce w rankingu schronisk górskich, sporządzonym przez polski magazyn turystyki górskiej n.p.m.[3]. Dwa lata później, w sierpniu 2011 zajęła miejsce siódme w II edycji rankingu"


Bacówka

6. Bacówka PTTK Na Rycerzowej - Rycerzowa Wielka

szlak : czerwony (czas przejścia: 20 min ; długość odcinka: 0,7 km ,

 

Wielka Rycerzowa (słow. Rycierova hora, 1226 m) Na wierzchołku Wielkiej Rycerzowej znajduje się punkt triangulacyjny. Z samego szczytu, który jest częściowo zalesiony, widoki są tylko wycinkowe. Można dostrzec Wielką Raczę i Przegibek wraz z Kolonią wsi Rycerka Górna (przysiółkiem Rycerki Górnej) oraz niektóre szczyty Małej Fatry, takie jak Wielki Rozsutec. Najlepsze widoki rozciągają się natomiast z Hali Rycerzowej zajmującej siodło Przełęczy Halnej i stoki Wielkiej i Małej Rycerzowej. Z hali tej widoczny jest Beskid Śląski, pasmo Lipowskiej i Pilska, a w dalszym planie pasmo Babiej Góry. Dobrym punktem widokowym jest też wychodnia na zachodnim stoku


Na południowych, słowackich stokach Wielkiej Rycerzowej znajduje się rezerwat przyrody Vychylovské skalie z osuwiskiem


Nazwa szczytu wywodzi się od miejscowości Rycerka Dolna i Rycerka Górna (dawniej Rycerka), które prawdopodobnie były własnością rycerską. Nazwę tej wsi oraz szczytu wymienia Andrzej Komoniecki w dziele Chronografia albo dziejopis żywiecki


Rycerzowa Wielka widok na Halę

7. Rycerzowa Wielka - Przełęcz Przegibek

szlak : czerwony (czas przejścia: 60 min ; długość odcinka: 3,6 km ,

 

"Przełęcz Przegibek – przełęcz w Beskidzie Żywieckim (województwo śląskie, powiat żywiecki, gmina Rajcza). Znajduje się w grupie Wielkiej Raczy, w paśmie granicznym pomiędzy szczytem Bendoszki Wielkiej (1144 m) a Banią (1124 m) na wysokości 1000 m n.p.m. Po zachodniej stronie przełęczy Przegibek znajduje się niewielkie wzniesienie zwane Bendoszką Małą (1037 m)


Na przełęczy i jej zachodnich stokach znajduje się osiedle Przegibek należące do wsi Rycerka Górna (liczba mieszkańców to około 30 osób) składające się z kilku zabudowań. Osiedle to należy do najwyżej położonych w Beskidzie Żywieckim.


Na Przegibku znajdują się niemieckie umocnienia z okresu II wojny światowej. To tam na wycofujących się pod naporem wojsk radzieckich Niemców uderzyła partyzantka radziecka – tzw. Grupa Kalinowskiego w sile 50 ludzi. W wyniku ataku Niemcy zostali zmuszeni do wycofania się w rejon wzniesienia Praszywki.


Na przełęczy znajduje się schronisko PTTK na Przełęczy Przegibek. Przy stoku narciarskim znajduje się także krzyż, poświęcony zmarłym druhom, postawiony zimą 2009 roku przez harcerzy 1 Koszalińskiej Drużyny Harcerzy ""Zielona"".


W rejonie przełęczy rośnie m.in. rzadki w Polsce i chroniony prawnie dzwonek piłkowany"


8. Przełęcz Przegibek - Schronisko PTTK na Przełęczy Przegibek

szlak : czarny (czas przejścia: 15 min ; długość odcinka: 0 km ,

 

"Schronisko PTTK na Przełęczy Przegibek – schronisko turystyczne położone w południowo-zachodniej części Beskidu Żywieckiego, na wysokości 1000 m n.p.m.

Schronisko leży na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego, otoczone widokami na Wielką i Małą Rycerzową oraz Wielką i Małą Raczę.

W sierpniu 2009 schronisko PTTK na Przełęczy Przegibek otrzymało pierwsze miejsce w rankingu schronisk górskich, sporządzonym przez polski magazyn turystyki górskiej n.p.m.

Dwa lata później zajęło 6 pozycję


Wybudowane zostało w 1923 roku przez Józefa Pietrusiewicza z Żywca, choć Edward Moskała podaje rok 1931

wówczas na przełęczy miał powstać niewielki prywatny budynek (domek letniskowy), odkupiony w 1935 przez koło PTT z Dziedzic (wcześniej PTT posiadało tutaj stację turystyczną). W budynku oficjalnie otwarto schronisko jeszcze w tym samym roku - posiadało 7 miejsc noclegowych w zimie i 20 w lecie.


Początkowo działało jako niezagospodarowany schron turystyczny, ale w 1937 roku ruszyła rozbudowa - dobudowano kuchnię, przedłużono ganek, zakupiono także nowe łóżka i od 1938 obiekt przyjmował turystów cały rok.


Podczas II wojny światowej schroniskiem administrowało Beskidenverein (oddział Żywiec). Po wojnie, rozszabrowane, przez pierwsze lata oferowało bardzo prymitywne warunki, dopiero w 1958 rozpoczyna się modernizacja i przebudowa - m.in. powstała dzisiejsza jadalnia, ocieplono poddasze i uzyskano tam 10 dodatkowych miejsc noclegowych.


W latach 60. obok schroniska powstało małe alpinarium. Dobudowano także kuchnię turystyczną oraz szopę gospodarczą, doprowadzono także wodę ze źródeł pod Bendoszką oraz pojawiła się energia elektryczna. W 1987 roku poszerzono wschodnie skrzydło budynku oraz podniesiono dach. Obecnie schronisko prowadzą Anna i Janusz Frontowie."


 
Schronisko

9. Schronisko PTTK na Przełęczy Przegibek - Joneczkowe Rycerki

szlak : zielony (czas przejścia: 45 min ; długość odcinka: 2,9 km ,

 

szlak


10. Joneczkowe Rycerki - Młada Hora

szlak : niebieski (czas przejścia: 55 min ; długość odcinka: 2 km ,

 

 


11. Młada Hora - Przełęcz Kotarz

szlak : niebieski (czas przejścia: 45 min ; długość odcinka: 2 km ,

 

 


12. Przełęcz Kotarz - Muńcuł

szlak : zielony (czas przejścia: 45 min ; długość odcinka: 0 km ,

 

z widokiem na tatry 


13. Muńcuł - powrót na parking

szlak : zielony (czas przejścia: 75 min ; długość odcinka: 4,7 km ,

 

 

## ## Mapka podglądowa 

 

 

 

### Galeria trasy (kliknij w zdjęcie) : 

 

 

 

Kategorie wpisu: beskid żywiecki
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Opisy dla poszczególnych punktów trasy zaczerpnięte z Wikipedii
zdjęcia,wyliczenia tras - własne..

Ja na Facebooku


Instagram


Pogoda

temperatura
ciśnienie

Ostrzeżenia meteo

prognoza ostrzeżeń meteo na najbliższe 24h 
Ostrzeżenia meteo dla Polski i Europy - serwis meteoalarm

Warunki śniegowe