130. Ustroń - Równica - Trzy Kopce Wiślańskie - Przełęcz Salmopolska - Pod Malinowską Skałą - Barania Góra - Przełęcz Salmopolska

komentarzy: 0

##### Statystyki trasy:

data wycieczki czas trwania przebyty dystans
27.08.2016 11:25 h [1] 41,82 km [2]
 
minimalna wysokość maksymalna przewyższenie
387 m 1257 m 870 m
   
11:25 godzin ruchu i 42 km pozwoliło mi spalić :
7056 kalorii [3]
   
[4] kalkulator / przelicznik - 7056 kalorii stanowi rownowartość : 
24 pączków

przy załozeniu 1 paczek = ok 300kcal

9 burgerów

przy załozeniu 1 burger = ok 800kcal

22 porcji frytek

przy załozeniu 1 porcja 100g= ok 314kcal


[1] całkowity czas spędzony na szlaku - wartośc wraz z ewentualnymi postojami

[2]długośc trasy obliczona loggerem gps: Pathfinder 3106, wspomaganie: telefon

[3] wartośc orientacyjna, przyblizona wyliczona aplikacją ENDOMONDO z uwzglednieniem wieku, płci i "masy ciała" :)

[4] celem uświadomienia jak bardzo i jak wiele musimy się namęczyć i nagimnastykować by spalić to co spozywamy na co dzień(taką niewinną przekąskę)..

 

 

 

1. Ustroń - Równica

szlak : czerwony (czas przejścia: 100 min ; długość odcinka: 3,9 km ,

 

"Równica – szczyt górski o wysokości 885 m n.p.m.[1] w odgałęzieniu Pasma Wiślańskiego w Beskidzie Śląskim położony pomiędzy dolinami Wisły i Brennicy.


Stoki i sam wierzchołek są porośnięte lasami, głównie bukowymi i mieszanymi.


Na podszczytowej polanie, na wysokości 785 m n.p.m. znajduje się schronisko górskie założone w roku 1927, którego wygląd nawiązuje do architektury regionalnej. Wewnątrz mieści się placówka GOPR.


Do schroniska prowadzi ogólnodostępna droga asfaltowa z Ustronia. Na szczycie Równicy oraz obok schroniska znajduje się węzeł szlaków turystycznych, którymi dotrzeć można do centrum Ustronia, Ustronia Polany, Skoczowa, Brennej i na Przełęcz Salmopolską. Przebiega tędy Główny Szlak Beskidzki.


Spod szczytu rozciąga się rozległa panorama Beskidu Śląskiego ze szczytami: Czantorii Wielkiej, Małej, góry Tuł, Skrzycznego, Soszowa Wielkiego, Baraniej Góry, Malinowskiej Skały.


Na południowym stoku Równicy duży ośrodek wczasowy i sanatoryjny.


Przy szlaku z Ustronia miejsce nabożeństw protestanckich – odprawianych pod gołym niebem od czasów prześladowań religijnych do dziś."
2. Równica - Orłowa

szlak : niebieski (czas przejścia: 80 min ; długość odcinka: 3,9 km ,

 

 
3. Orłowa - Trzy Kopce Wiślańskie

szlak : niebieski (czas przejścia: 105 min ; długość odcinka: 5,4 km ,

 

"Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.) – szczyt w paśmie Równicy w Beskidzie Śląskim (w dawniejszych przewodnikach turystycznych podawany jako Malinka z kotą 809 m


Wyraźne (patrząc od północy) spiętrzenie Trzech Kopców Wiślańskich o dwóch niepozornych kulminacjach stanowi zwornik dla bocznej odnogi Kamiennego – Bukowej – Obory, odchodzącej w kierunku zachodnim oraz dla grzbieciku Gronika (662 m n.p.m.), odgałęziającego się tu ku północnemu wschodowi. Ku północy opadają spod Trzech Kopców Wiślańskich widokowe polany z maleńkim osiedlem Nowa Łąka.


Nazwa góry pochodzi od jej położenia na styku granic trzech miejscowości: Ustronia, Wisły i Brennej. W początkowym okresie rozwoju osadnictwa na tych terenach każda jednostka osadnicza znaczyła swe granice nacięciami na korze drzew (""zakrzosy"") lub właśnie kopcami układanymi z kamieni. Przymiotnik ""Wiślańskie"" dodano w celu odróżnienia góry od innych Trzech Kopców (np. Trzy Kopce u styku granic Brennej, Szczyrku i Wapienicy lub Trzy Kopce w Beskidzie Żywieckim).


Ze szczytu rozpościera się widok na Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Kotarz (974 m n.p.m.), Grabową (905 m n.p.m.), grzbiet Starego Gronia, osiedle Świniorka (ok. 700 m n.p.m.), Orłową (813 m n.p.m.), Równicę (884 m n.p.m.) i Czantorię (995 m n.p.m.).


Na grzbiecie Trzech Kopców znajduje się punkt gastronomiczny oraz miejsca noclegowe w małym prywatnym schronisku górskim ""Telesforówka""."
4. Trzy Kopce Wiślańskie - Wierch Gościejów

szlak : żółty (czas przejścia: 30 min ; długość odcinka: 1,8 km ,

 

 
5. Wierch Gościejów - Smerekowiec

szlak : żółty (czas przejścia: 15 min ; długość odcinka: 0,6 km ,

 

 
6. Smerekowiec - Przełęcz Salmopolska

szlak : żółty (czas przejścia: 70 min ; długość odcinka: 3,1 km ,

 

"Przełęcz Salmopolska (Przełęcz Salmopol, Biały Krzyż) – przełęcz położona na wysokości 934 m n.p.m. w paśmie Baraniej Góry zwanym także Wiślańskim, w Beskidzie Śląskim. Jest obok przełęczy Kubalonka istotną przełęczą komunikacyjną w tym paśmie – przebiega przez nią droga wojewódzka 942 z Wisły do Szczyrku i dalej do Bielska-Białej.


Zwyczajowa nazwa Biały Krzyż pochodzi od białego, drewnianego krzyża, znajdującego się tuż nad drogą na samej przełęczy. Zasadniczo odnosi się do miejsca w otoczeniu krzyża, jednak często jest odnoszona (niewłaściwie) do samej przełęczy.


Nazwa Salmopol dotyczy również osady, położonej poniżej przełęczy po stronie doliny Żylicy, tworzącej niegdyś osobną miejscowość, a obecnie należącą do Szczyrku. Salmopol mieli założyć ewangelicy ze Śląska Cieszyńskiego, uchodzący w te rejony przed prześladowaniami religijnymi.


W 1771 r. przez Przełęcz Salmopolską wycofywali się na Śląsk Cieszyński konfederaci barscy z litewskiej dywizji Szyca, ścigani po przegranej bitwie w Szczyrku przez przeważające siły rosyjskie.


Tuż obok krzyża w 1932 r. niemieckie towarzystwo turystyczne Beskidenverein zbudowało stację turystyczną, nazywaną „Gospodą Antoniego” lub po prostu „Białym Krzyżem”. Obecnie znajduje się tu zajazd „Biały Krzyż”, drewniany bar, parking oraz przystanek autobusowy.


W latach 1965-68 wybudowano przez przełęcz atrakcyjną krajoznawczo szosę, łączącą bezpośrednio Szczyrk z Wisłą. Szosa wspina się ze Szczyrku przez Salmopol w górę sześcioma zakosami, przechodzi przez przełęcz na stronę doliny Brennicy, po czym przekracza odgałęziający się tu grzbiet pasma Równicy i, trawersując zachodnie stoki Malinowa, śmiało opada do doliny Malinki. Drogę tę, długości 13 km, wybudowaną kosztem 30 mln ówczesnych złotych, oddano do użytku 22 lipca 1968 r. Obecnie droga ta jest fragmentem drogi wojewódzkiej 942 Bielsko-Biała – Wisła. Przełęcz Salmopolska stała się w ten sposób najwyższą dostępną komunikacyjnie przełęczą w Beskidzie Śląskim, zaś po Przełęczy Lipnickiej (Krowiarki) u stóp Babiej Góry – drugą w całych polskich Beskidach. Do przełęczy można dojechać komunikacją publiczną – od strony Szczyrku dojeżdżają busy przewoźników prywatnych i PKS w Bielsku-Białej.


W pobliżu przełęczy znajduje się Jaskinia Salmopolska, której korytarze osiągają długość ponad 100 metrów. Ze względu na zawaliskowy charakter korytarzy nie jest jednak oficjalnie udostępniona do zwiedzania (jako pomnik przyrody nieożywionej podlega ochronie prawnej)."
7. Przełęcz Salmopolska - Nad Przełęczą Malinowską

szlak : czerwony (czas przejścia: 75 min ; długość odcinka: 3,1 km ,

 

 
8. Nad Przełęczą Malinowską - Pod Malinowską Skałą

szlak : niebieski (czas przejścia: 5 min ; długość odcinka: 0,4 km ,

 

 
9. Pod Malinowską Skałą - Gawlas

szlak : zielony (czas przejścia: 30 min ; długość odcinka: 1,4 km ,

 

 
10. Gawlas - Magurka Wiślańska

szlak : zielony (czas przejścia: 30 min ; długość odcinka: 1,6 km ,

 

 
11. Magurka Wiślańska - Barania Góra

szlak : zielony (czas przejścia: 45 min ; długość odcinka: 2,2 km ,

 

"Barania Góra – kopulasty szczyt o wysokości 1220 m n.p.m. w południowo-wschodniej części Beskidu Śląskiego, drugi (po Skrzycznem) pod względem wysokości szczyt tego pasma. Jednocześnie jest najwyższym szczytem polskiej części Śląska Cieszyńskiego i polskiego Górnego Śląska.


Góra leży na granicy powiatów cieszyńskiego i żywieckiego. Szczyt znajduje się na terenie miasta Wisła.


Na zachodnich stokach obszar źródliskowy Wisły: tam wypływają potoki źródłowe (Biała i Czarna Wisełka) – teren źródlisk jest chronionym obszarem. Zbocza porośnięte lasami jodłowo-bukowymi z domieszką jesionów, jaworów i świerków; stanowiska sztucznie wprowadzonych limb i kosodrzewiny. Występują wychodnie gruboławicowego piaskowca istebniańskiego.


Rezerwat przyrody ""Barania Góra"" o powierzchni 386 ha obejmuje szczytowe partie góry wraz z obszarem źródliskowym Wisły. Ponadto ochronie w ramach rezerwatu przyrody ""Wisła"" podlegają cieki wodne Czarnej Wisełki, Białej Wisełki i Malinki (ochrona pstrąga potokowego). Ciekawa flora: z bardzo rzadkich w Polsce roślin występuje tutaj tocja karpacka i tojad morawski a także wierzbownica zwieszona (częsta w Sudetach, rzadka w Karpatach)


Węzeł szlaków turystycznych prowadzących m.in. na Skrzyczne, Malinowską Skałę, Przełęcz Salmopolską, do Wisły Czarne i Węgierskiej Górki. Przez szczyt przebiega Główny Szlak Beskidzki.


Barania Góra – zwłaszcza obecnie, gdy wycięte zostały znaczne połacie lasów na jej wschodnich i południowych stokach – jest doskonałym punktem widokowym. Dodatkowo na jej szczycie znajduje się ogólnodostępna, stalowa wieża widokowa, oferując panoramę gór trzech państw: Polski, Czech i Słowacji. Widok z niej obejmuje: Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Makowski, Beskid Żywiecki z Babią Górą, Tatry, Góry Choczańskie, Małą Fatrę, Góry Strażowskie, Jaworniki i Beskid Śląsko-Morawski, a przy szczególnie dobrej widoczności nawet Jesioniki należące już do Sudetów.


Na polanie Przysłop pod Baranią Górą (900 m n.p.m.) od 1925 r. działa schronisko turystyczne (aktualnie PTTK). Obecne schronisko, murowane, wybudowane zostało w 1978 r. w miejsce dawnego, drewnianego, przeniesionego w 1985 r. do centrum Wisły."
12. Barania Góra - Pod Malinowską Skałą

szlak : zielony (czas przejścia: 95 min ; długość odcinka: 5,2 km ,

 

 
13. Pod Malinowską Skałą - Nad Przełęczą Malinowską

szlak : niebieski (czas przejścia: 10 min ; długość odcinka: 0,4 km ,

 

 
14. Nad Przełęczą Malinowską - Przełęcz Salmopolska

szlak : czerwony (czas przejścia: 55 min ; długość odcinka: 1,4 km ,

 

 
 

#### Mapka podglądowa 

Wiecej MAP:  przekrój, przebieg, wysokość, nachylenie,

 

 

 

### Galeria trasy (kliknij w zdjęcie) : 

 

 

 

 
 
## Serwis pogodowy: KRAJOWY INSTYTUT METEOROLOGII
  

(szczegółowa prognoza pogody pod obrazkiem - klinkij)


 

 

 

 

 

 

Kategorie wpisu: beskid śląski
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Opisy dla poszczególnych punktów trasy zaczerpnięte z Wikipedii
zdjęcia,wyliczenia tras - własne..

Ja na Facebooku


Instagram


Pogoda

temperatura
ciśnienie

Ostrzeżenia meteo

prognoza ostrzeżeń meteo na najbliższe 24h 
Ostrzeżenia meteo dla Polski i Europy - serwis meteoalarm

Warunki śniegowe