129. Przełęcz Karpnicka - Skalne Bramy - Ruiny zamku Bolczów - Skała Krowiarka - Przełęcz Karpnicka - Schronisko PTTK Szwajcarka - Sokolik - Krzyżna Góra - Husyckie Skały - powrót na parking

komentarzy: 0

##### Statystyki trasy:

data wycieczki czas trwania przebyty dystans
07.08.2016 06:46 h [1] 19,21 km [2]
 
minimalna wysokość maksymalna przewyższenie
438 m 693 m 255 m
   
06:46 godzin ruchu i 19 km pozwoliło mi spalić :
4184 kalorii [3]
   
[4] kalkulator / przelicznik - 4184 kalorii stanowi rownowartość : 
14 pączków

przy załozeniu 1 paczek = ok 300kcal

5 burgerów

przy załozeniu 1 burger = ok 800kcal

13 porcji frytek

przy załozeniu 1 porcja 100g= ok 314kcal


[1] całkowity czas spędzony na szlaku - wartośc wraz z ewentualnymi postojami

[2]długośc trasy obliczona loggerem gps: Pathfinder 3106, wspomaganie: telefon

[3] wartośc orientacyjna, przyblizona wyliczona aplikacją ENDOMONDO z uwzglednieniem wieku, płci i "masy ciała" :)

[4] celem uświadomienia jak bardzo i jak wiele musimy się namęczyć i nagimnastykować by spalić to co spozywamy na co dzień(taką niewinną przekąskę)..

 

 

 

1. Przełęcz Karpnicka - Rozdroże pod Jańską Górą

szlak : niebieski (czas przejścia: 35 min ; długość odcinka: 1,7 km ,

 

 
2. Rozdroże pod Jańską Górą - Rozdroże pod Lwią Górą

szlak : niebieski (czas przejścia: 15 min ; długość odcinka: 0,7 km ,

 

 
3. Rozdroże pod Lwią Górą - Czaszka

szlak : niebieski (czas przejścia: 45 min ; długość odcinka: 2,3 km ,

 

 
4. Czaszka - Skalne Bramy

szlak : niebieski (czas przejścia: 15 min ; długość odcinka: 0,5 km ,

 

 
5. Skalne Bramy - Ruiny zamku Bolczów

szlak : czarny (czas przejścia: 10 min ; długość odcinka: 0,8 km ,

 

Zamek Bolczów (niem.: Bolzenschloss, później Bolkoschloß, Bolzenstein) – zamek z fragmentami naturalnych skalnych ścian, znajdujący się około 15 km od Jeleniej Góry, w północnej części Rudaw Janowickich, na skalistym, granitowym występie, ok. 561 m n.p.m.


Powstanie zamku w roku 1375 przypisuje się dworzaninowi księcia Bolka II z rodu Bolczów. Budowniczy zamku Clericus Bolze popierał ruch husycki, a Bolczów stał się gniazdem raubritterów. W pierwszej połowie XV wieku zniszczony podczas bitwy wrocławskich i świdnickich mieszczan z husytami. Po zniszczeniach wojennych zamek został odbudowany dopiero w latach 1517-1518 prawdopodobnie przez Hansa Dippolda von Burghaus. Powstał wtedy dziedziniec, a w południowym narożniku wzniesiono wieżę obronną, zaś w murach umieszczono szereg strzelnic. Zamek kolejno zmieniał właścicieli – w latach 1537-1543 należał do Justusa Decjusza z Krakowa, dworzanina i sekretarza króla polskiego Zygmunta Starego. W latach 1520-1550 ponownie rozbudowano zamek, między innymi wzniesiono, wysunięty przed wieżę bramną, kamienny mur oraz zbudowano basteję, suchą fosę, przystosowano także mury do broni artyleryjskiej poprzez wykonanie strzelnic kluczowych. Prace kontynuowano do 1550 r. W 1562 r. zamek wraz z Janowicami i Miedzianką przechodzi na własność braci Hansa i Franza Heilmannów. Prawdopodobnie na początku XVII w. Daniel Schaffgotsch, ówczesny właściciel Janowic zlecił dalsze prace na zamku. Kolejne przekształcania nastąpiły wskutek działań wojny trzydziestoletniej. W 1645 r. został zajęty przez Szwedów, którzy opuszczając zamek w grudniu tego roku podpalili zabudowania mieszkalne. Od tego czasu Bolczów pozostaje w ruinie. Zainteresowanie turystyką w połowie XIX w. (w 1824 gościł tu Fryderyk Wilhelm III) spowodowało, że zamek z inicjatywy hrabiego Stolberg-Wernigerode został poddany w 1848 r. pracom rekonstrukcyjnym, mieściła się w nim, zbudowana na starych fundamentach, niewielka gospoda w stylu szwajcarskim. Po wojnie w budynku gospody mieściło się schronisko turystyczne, które z czasem uległo dewastacji. Obecnie zamek jest własnością Lasów Państwowych, oddaną w użytkowanie Stowarzyszeniu „Mieszkańcy Gminie” z Mniszkowa. Zamek wchodzi w skład powstałego w 2008 r. Parku Kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej.


Zachowane do dziś ruiny pozwalają odtworzyć trzy główne części budowli, na które składają się: zamek średniowieczny, złożony z murów obwodowych, budynku mieszkalnego i czworobocznej wieży; część XV-wieczna, składająca się z dwóch dziedzińców, muru południowego z otworami strzelniczymi oraz część XVI-wieczna, z której zachowały się mury barbakanu, basteje oraz brama wjazdowa.
6. Ruiny zamku Bolczów - Skała Krowiarka

szlak : zielony (czas przejścia: 25 min ; długość odcinka: 1,2 km ,

 

 
7. Skała Krowiarka - Rozdroże pod Jańską Górą

szlak : zielony (czas przejścia: 30 min ; długość odcinka: 1,4 km ,

 

 
8. Rozdroże pod Jańską Górą - Przełęcz Karpnicka

szlak : niebieski (czas przejścia: 25 min ; długość odcinka: 1,7 km ,

 

 
9. Przełęcz Karpnicka - Schronisko PTTK Szwajcarka

szlak : niebieski (czas przejścia: 15 min ; długość odcinka: 0,9 km ,

 

"Schronisko PTTK „Szwajcarka” – górskie schronisko w Sudetach Zachodnich, w Górach Sokolich (Rudawy Janowickie), w woj. dolnośląskim.


Schronisko położone jest na wysokości 520 m n.p.m., na południowo-wschodnim stoku Krzyżnej Góry (654 m n.p.m.), na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Mieści się w drewnianym zabytkowym budynku, wybudowanym w 1823 roku, w stylu tyrolskim. Położone jest przy węźle pięciu szlaków turystycznych.


Początek historii schroniska sięga roku 1823. Wtedy to właściciel zamku w niedalekich Karpnikach, Wilhelm von Hohenzollern (1783-1851), brat króla Prus, Fryderyka Wilhelma III, wydał polecenie zbudowania na Krzyżnej Górze domku myśliwskiego na wzór budynku z Wyżyny Berneńskiej w Szwajcarii. Na parterze znajdowały się pomieszczenia leśniczego, a na piętrze urządzony był gabinet księcia (sala z ogromnym kominkiem zachowała się w schronisku do dnia dzisiejszego). W niedługim czasie obiekt stał się miejscem bardzo popularnym. W kilka lat po wybudowaniu domku, na parterze urządzono gospodę. Funkcję schroniska ""Szwajcarka"" (Schweizerei) zaczęła pełnić dopiero w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej budynek był niezagospodarowany i niszczał. W 1950 roku obiekt przejęło PTTK i uruchomiło w nim schronisko turystyczne, a pierwszym jego dyrektorem był Tadeusz Steć


„Szwajcarka” jest jedynym całkowicie drewnianym schroniskiem w Sudetach. Drewniany budynek „Szwajcarki” w niezmienionej postaci stoi od roku 1823 do obecnych czasów. Pierwszym polskim gospodarzem obiektu jako schroniska turystycznego był Tadeusz Steć – przewodnik i znawca Sudetów."
10. Schronisko PTTK Szwajcarka - Pod Krzyżną Górą

szlak : czerwony (czas przejścia: 10 min ; długość odcinka: 0,4 km ,

 

 
11. Pod Krzyżną Górą - Husyckie Skały

szlak : czerwony (czas przejścia: 2 min ; długość odcinka: 0,1 km ,

 

 
12. Husyckie Skały - Sokolik

szlak : czerwony (czas przejścia: 25 min ; długość odcinka: 0,7 km ,

 

"Sokolik (niem. Forst Berg lub Forstberg, 622 i 642 m n.p.m.) – drugi co do wysokości szczyt w Sokolich Górach, w Rudawach Janowickich.


Położony jest w północno-zachodniej części Rudaw Janowickich, w Górach Sokolich, na północ od bliźniaczej Krzyżnej Góry, od której oddziela go Przełączka. Na szczycie i zboczach duże nagromadzenie skałek oraz pojedynczych bloków skalnych. Wiele z nich posiada własne nazwy. Najbardziej znane skałki ""Sokoliki"", znajdujące się w północno-wschodniej części szczytu, składają się z dwóch filarów skalnych, z których zachodni, wyższy (642 m n.p.m.) zwieńczony jest stalową platformą widokową, na którą prowadzą żelazne schody. Co do daty powstania schodów i platformy w literaturze funkcjonują dwie wersje. Według pierwszej z nich schody w tym miejscu zostały wykute w 1885 z inicjatywy Riesengebirgsverein, które w najbardziej stromych miejscach zamontowało dodatkowo drewniane drabiny. Inne źródła przypisują inicjatywę właścicielowi dóbr w Maciejowej Carlowi Emilowi Beckerowi, a jako czas realizacji podają rok 1884. Pomiędzy pośrednimi pomostami istniała kiedyś żeliwna tabliczka z napisem Piękny widok i rokiem budowy schodów. Na szczycie Becker nakazał ustawić maszt, na który wciągano flagę z jego imieniem i nazwiskiem.


Niektóre skałki pokrywające szczyt i zbocza masywu, to: ""Krzywa Turnia"", ""Sukiennice"", ""Chatka"", ""Stodoła"", ""Jastrzębiec"", ""Okienna"", ""Ząbek"", ""Wysoka"", ""Michały"", ""Szafa"", ""Loża"", ""Solarium"", ""Skałka nad Ogniskiem"", ""Gilotyna"", ""Kiełek"", ""Zipserowa Czuba"", ""Ptak"", ""Tępa"", ""Leśna"" i inne.


Na Sokoliku kultywowany był występujący w Sudetach do 1945 r. zwyczaj umieszczania w specjalnie przygotowanych metalowych puszkach (tzw. puszkach szczytowych) książek szczytowych oraz ołówków, umożliwiających wpisywanie turystom informacji o kolejnych wejściach na wierzchołek i – ewentualnie – o towarzyszących temu wrażeniach. Trudno ustalić, kiedy zwyczaj ten się pojawił; zanikł on natomiast definitywnie po wymianie ludności w Sudetach po II wojnie światowej.


Z platformy rozpościera się widok na Karkonosze, dolinę Bobru, północną część Rudaw Janowickich oraz Góry Kaczawskie. Sokolik jest często wykorzystywany jako teren do ćwiczeń wspinaczkowych."
13. Sokolik - Pod Krzyżną Górą

szlak : czerwony (czas przejścia: 18 min ; długość odcinka: 0,8 km ,

 

 
14. Pod Krzyżną Górą - Krzyżna Góra

szlak : czarny (czas przejścia: 15 min ; długość odcinka: 0,4 km ,

 

"Krzyżna Góra (niem. Falker Bge. - Kreuzberg), 654 m n.p.m. - jeden z dwóch najbardziej znanych wierzchołków Gór Sokolich (drugi, bardziej znany to Sokolik (642 m n.p.m.), w północno-zachodniej części Rudaw Janowickich).


Krzyżna Góra położona jest na południowym wschodzie Gór Sokolich, nad Przełęczą Karpnicką, od której oddziela ją niewielkie wzniesienie Trzy Korony.


Zbudowana z granitu karkonoskiego. Na szczycie i zboczach duże nagromadzenie skałek i bloków skalnych.


Na wierzchołek prowadzą wykute w skale stopnie.


U jej podnóża, pomiędzy nią a Karpnikami, znajduje się schronisko „Szwajcarka”. Pod szczytem pozostałości Zamku Sokolec.


Dawniej wzgórze nazywane było Sokolą Górą (niem. Falkenberg). Dzisiejszą nazwę zawdzięcza siedmiometrowemu żelaznemu krzyżowi, który ufundowała księżna Maria Anna Amalie von Hessen-Homburg, dla upamiętnienia rocznicy urodzin jej męża Wilhelma von Hohenzollerna. Krzyż odlano w hucie gliwickiej w 1830 r., poświęcony został 28 maja 1832 r. Napis na krzyżu (po niemiecku) głosi: Krzyża błogosławieństwo dla Wilhelma, jego potomnych i całej doliny."
15. Krzyżna Góra - Pod Krzyżną Górą

szlak : czarny (czas przejścia: 5 min ; długość odcinka: 0,4 km ,

 

 
16. Pod Krzyżną Górą - Schronisko PTTK Szwajcarka

szlak : czerwony (czas przejścia: 5 min ; długość odcinka: 0,4 km ,

 

 
17. Schronisko PTTK Szwajcarka - Przełęcz Karpnicka

szlak : czerwony (czas przejścia: 15 min ; długość odcinka: 0,9 km ,

 

 
 

#### Mapka podglądowa 

Wiecej MAP:  przebieg, wysokość, nachylenie,

 

 

 

### Galeria trasy (kliknij w zdjęcie) : 

 

 

 

 
 
## Serwis pogodowy: KRAJOWY INSTYTUT METEOROLOGII
  

(szczegółowa prognoza pogody pod obrazkiem - klinkij)


 

 

 

 

 

 

Kategorie wpisu: rudawy janowickie
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Opisy dla poszczególnych punktów trasy zaczerpnięte z Wikipedii
zdjęcia,wyliczenia tras - własne..

Ja na Facebooku


Instagram


Pogoda

temperatura
ciśnienie

Ostrzeżenia meteo

prognoza ostrzeżeń meteo na najbliższe 24h 
Ostrzeżenia meteo dla Polski i Europy - serwis meteoalarm

Warunki śniegowe