123.Żabnica-Stacja Turystyczna Abrahamów-Stacja Turystyczna Słowianka-Romanka-Rysianka-Hala Lipowska-Hala Boracza-parking

komentarzy: 0

##### Statystyki trasy:

data wycieczki czas trwania przebyty dystans
30,07,2016 12:03 h [1] 30,02 km [2]
 
minimalna wysokość maksymalna przewyższenie
454 m 1380 m 926 m
   
12:03 godzin ruchu i 30 km pozwoliło mi spalić :
7442 kalorii [3]
   
[4] kalkulator / przelicznik - 7442 kalorii stanowi rownowartość : 
25 pączków

przy załozeniu 1 paczek = ok 300kcal

9 burgerów

przy załozeniu 1 burger = ok 800kcal

24 porcji frytek

przy załozeniu 1 porcja 100g= ok 314kcal


[1] całkowity czas spędzony na szlaku - wartośc wraz z ewentualnymi postojami

[2]długośc trasy obliczona loggerem gps: Pathfinder 3106, wspomaganie: telefon

[3] wartośc orientacyjna, przyblizona wyliczona aplikacją ENDOMONDO z uwzglednieniem wieku, płci i "masy ciała" :)

[4] celem uświadomienia jak bardzo i jak wiele musimy się namęczyć i nagimnastykować by spalić to co spozywamy na co dzień(taką niewinną przekąskę)..

 

 

 

1. Żabnica - Stacja Turystyczna Abrahamów

szlak : czerwony (czas przejścia: 120 min ; długość odcinka: 5,6 km ,

dystans w górę: 4 km ( 71 %), w dół: 1,6 km ( 29 %)

przewyższenie : 400

 

 
2. Stacja Turystyczna Abrahamów - Stacja Turystyczna Słowianka

szlak : czerwony (czas przejścia: 40 min ; długość odcinka: 1,9 km ,

dystans w górę: 1,2 km ( 63 %), w dół: 0,7 km ( 37 %)

przewyższenie : 100

 

 
3. Stacja Turystyczna Słowianka - Suchy Groń

szlak : czerwony (czas przejścia: 20 min ; długość odcinka: 1,1 km ,

dystans w górę: 0,7 km ( 64 %), w dół: 0,4 km ( 36 %)

przewyższenie :

 

 
4. Suchy Groń - Romanka

szlak : niebieski (czas przejścia: 95 min ; długość odcinka: 2,9 km ,

dystans w górę: 2,9 km ( 100 %),

przewyższenie :

 

 
5. Romanka - Przełęcz Pawlusia

szlak : żółty (czas przejścia: 25 min ; długość odcinka: 1,7 km ,

dystans w górę: 0,1 km ( 6 %), w dół: 1,6 km ( 94 %)

przewyższenie :

 

 
6. Przełęcz Pawlusia - Hala Pawlusia

szlak : czerwony (czas przejścia: 10 min ; długość odcinka: 0,6 km ,

dystans w górę: 0,4 km ( 67 %), w dół: 0,2 km ( 33 %)

przewyższenie :

 

 
7. Hala Pawlusia - Schronisko PTTK Na Rysiance

szlak : czerwony (czas przejścia: 15 min ; długość odcinka: 0,6 km ,

dystans w górę: 0,6 km ( 100 %), w dół: 0 km ( 0 %)

przewyższenie :

 

"""Hala Rysianka – wielka polana w Beskidzie Żywieckim, położona na wschodnich i południowo-wschodnich zboczach Rysianki. Jej nazwa, podobnie jak nazwa szczytu, pochodzą od rysia. Polana rozciąga się na wysokości od ok. 1150 do 1260 m n.p.m., a więc jeszcze w zakresie wysokości zajmowanych w Beskidach Zachodnich przez regiel górny. Z tego powodu nie jest halą w sensie naturalnego piętra roślinnego w górach, a nazwa nawiązuje jedynie do funkcjonującego tu dawniej gospodarstwa pasterskiego.


Hala Rysianka jest jedną z najbardziej widokowych hal w Beskidach. Panorama z niej obejmuje m.in. Pilsko, Babią Górę, a przy dobrej pogodzie również Tatry i Małą Fatrę. W pobliżu hali znajduje się rezerwat Romanka, położony na stokach Romanki oraz rezerwat Pod Rysianką. W górnej części hali funkcjonuje Schronisko PTTK na Hali Rysiance, którego początki działalności sięgają 1937 r


Schronisko PTTK na Hali Rysiance w Beskidzie Żywieckim jest położone na wysokości 1290 m n.p.m. Wybudowane zostało w latach 1933-1937 przez Gustawa Pustelnika. Jako że początkowo budynek miał być domem mieszkalnym, a do tego był budowany bez zezwolenia, budowa została wstrzymana przez władze administracyjne. Za powstrzymaniem powstawania nowego budynku lobbowała również organizacja Beskidenverein, posiadająca znajdujące się nieopodal Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej. Dopiero interwencja krakowskiego Tatrzańskiego Towarzystwa Narciarzy pozwoliła ukończyć budynek przyszłego schroniska. W czasie II wojny światowej dom Pustelnika został rozbudowany i służył za bazę dla żołnierzy niemieckich. Po wojnie budynek dosyć długo stał opuszczony, stopniowo porządkowany przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie a następnie PTTK, któremu został ostatecznie przekazany 25 stycznia 1955 roku. Schronisko zyskało centralne ogrzewanie, instalację wodną, światło elektryczne w trakcie remontu przeprowadzonego w latach 1965 - 1970. W okolicy schroniska znajduje się 500-metrowy wyciąg narciarski. Ze schroniska roztacza się widok na Pilsko, Babią Górę, a przy dobrej widoczności także na Tatry i Małą Fatrę."" "
8. Schronisko PTTK Na Rysiance - Schronisko PTTK Hala Lipowska

szlak : zielony (czas przejścia: 15 min ; długość odcinka: 0,9 km ,

dystans w górę: 0,4 km ( 44 %), w dół: 0,5 km ( 56 %)

przewyższenie :

 

"Hala Lipowska – rozległa polana na południowo-wschodnim stoku Lipowskiego Wierchu (1324 m), na obszarze Żywieckiego Parku Krajobrazowego. W przeszłości była intensywnie użytkowana pastersko, stąd tradycyjna nazwa ""hali"", nie mająca jednak nic wspólnego z halą jako piętrem roślinnym w górach. Drugi człon nazwy pochodzi od lip, które dawniej zapewne tutaj rosły. Poniżej dolnego, południowo-wschodniego krańca Hali Lipowskiej znajduje się druga, przylegająca do niej polana, na mapie Geoportalu podpisana jako Toczysko. Wraz z nią Hala Lipowska rozciąga się od wysokości około 1150 po 1290 m. Obecnie obydwie te polany obejmuje się wspólną nazwą Hala Lipowska. Na górnym skraju Hali Lipowskiej, pod lasem znajduje się Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej. Wybudowała je w latach 30. XX wieku niemiecka organizacja Beskidenverein i już wówczas trwała konkurencja pomiędzy nim a pobliskim obiektem na Hali Rysiance. W czasie II wojny światowej wypoczywali w nim oficerowie Wermachty. Po II wojnie światowej przejęło je PTT, a później PTTK i uruchomiło już w 1946. Po generalnych remontach budynek wygląda inaczej niż pierwotnie – ze starego obiektu pozostało właściwie tylko podpiwniczenie. Wypasu na hali zaprzestano już dawno. Pozostałością po nim jest drewniany krzyż, przy którym dawniej odprawiano msze święte dla pasterzy z tej hali i z innych okolicznych. Obecnie krzyż odnowiono, wybudowano obok kaplicę i zamontowano głaz pamiątkowy, przy którym kończy się Droga Światła upamiętniająca biskupa krakowskiego Karola Wojtyłę, który bywał na Hali Lipowskiej. Z polany widać panoramę Tatr, Małej Fatry oraz Beskidu Żywieckiego. Zimą na polanie działa orczykowy wyciąg narciarski"
9. Schronisko PTTK Hala Lipowska - Schronisko PTTK Na Hali Boraczej

szlak : zielony (czas przejścia: 90 min ; długość odcinka: 5,8 km ,

 

"Hala Boracza – hala pasterska położona w Beskidzie Żywieckim w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki, na przełęczy o wysokości około 860 m, pomiędzy szczytem Prusowa (1010 m) a wierzchołkiem 998 m na północno-zachodnim grzbiecie Redykalnego Wierchu. Hala zajmuje siodło tej przełęczy, opada też dość nisko w północno-wschodnim kierunku do doliny Żabniczanki i w zachodnim do doliny Milowskiego Potoku. Nazwa hali pochodzi najprawdopodobniej od nazwiska właściciela, w okolicach występuje bowiem nazwisko Borak. Na hali znajduje się niewielkie osiedle należące administracyjnie do Żabnicy oraz schronisko PTTK na Hali Boraczej. Zostało wybudowane w 1928 przez żydowską organizację sportową ""Makkabi"". Odbudowane w 1932 po pożarze (według innej wersji wybudowano nowy obiekt, gdyż stary był za mały. , w okresie okupacji częściowo splądrowane przez Niemców, następnie opuszczone. Od 1946 ponownie udostępnione turystom (najpierw przez PTT, a następnie PTTK). W latach 1968-1970 przeszło generalny remont. Jesienią 2008 r. elewacja schroniska została wymieniona na drewnianą Dawniej rejon Hali Boraczej pokrywały pola uprawne. Uprawiano głównie owies i ziemniaki. Pozostałością po nich są liczne kupy zbieranych z pól kamieni, które składowano z reguły pod jarzębinami. Po zaprzestaniu uprawy dawne pola zarosły roślinnością trawiastą, wśród której wyróżnia się około 40-60 gatunków roślin kwiatowych. Wiosną masowo zakwita rzeżucha łąkowa. W rejonie hali znajduje się najbardziej znana jaskinia Beskidu Żywieckiego – Jaskinia w Boraczej i węzeł 6 szlaków turystycznych.Hala jest dobrym punktem widokowym na Grupę Romanki i Liptowskiego Wierchu, Suchą Górę oraz doliny Żabnianki i Soły"
10. Schronisko PTTK Na Hali Boraczej - Żabnica

szlak : niebieski (czas przejścia: 120 min ; długość odcinka: 6,7 km ,

 
 

#### Mapka podglądowa 

Wiecej MAP:  przekrój, przebieg, wysokość, nachylenie,

 

 

 

### Galeria trasy (kliknij w zdjęcie) : 

 

 

 

 
 
## Serwis pogodowy: KRAJOWY INSTYTUT METEOROLOGII
  

(szczegółowa prognoza pogody pod obrazkiem - klinkij)


 

 

 

 

 

 

Kategorie wpisu: beskid żywiecki
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Opisy dla poszczególnych punktów trasy zaczerpnięte z Wikipedii
zdjęcia,wyliczenia tras - własne..

Ja na Facebooku


Instagram


Pogoda

temperatura
ciśnienie

Ostrzeżenia meteo

prognoza ostrzeżeń meteo na najbliższe 24h 
Ostrzeżenia meteo dla Polski i Europy - serwis meteoalarm

Warunki śniegowe