120. Kuźnice-Hala Kondratowa-Kondracka Przełęcz-Giewont-Kopa Kondracka-Małołaczniak-Krzesanica-Ciemniak-Kiry-Wielka Krokiew-powrót na parking

komentarzy: 0

##### Statystyki trasy:

data wycieczki czas trwania przebyty dystans
04.07.2016 13:11 h [1] 28,65 km [2]
 
minimalna wysokość maksymalna przewyższenie
931 m 2169 m 1238 m
   
13:11 godzin ruchu i 29 km pozwoliło mi spalić :
8140 kalorii [3]
   
[4] kalkulator / przelicznik - 8140 kalorii stanowi rownowartość : 
27 pączków

przy załozeniu 1 paczek = ok 300kcal

10 burgerów

przy załozeniu 1 burger = ok 800kcal

26 porcji frytek

przy załozeniu 1 porcja 100g= ok 314kcal


[1] całkowity czas spędzony na szlaku - wartośc wraz z ewentualnymi postojami

[2]długośc trasy obliczona loggerem gps: Pathfinder 3106, wspomaganie: telefon

[3] wartośc orientacyjna, przyblizona wyliczona aplikacją ENDOMONDO z uwzglednieniem wieku, płci i "masy ciała" :)

[4] celem uświadomienia jak bardzo i jak wiele musimy się namęczyć i nagimnastykować by spalić to co spozywamy na co dzień(taką niewinną przekąskę)..

 

 

 

1. Parking przy Oswalda Balzera(pobliże PKS) - Kuźnicka Polana

Balzera - Karłowicza- Bulwary Słowackiego w kierunku Nosala (czas przejścia: 15 min ; długość odcinka: 1 km ,

dystans w górę: 0,8 km ( 80 %), w dół: 0,2 km ( 20 %)

 

 
2. Kuźnicka Polana - Kuźnice

szlak : czrny (drogą) (czas przejścia: 15 min ; długość odcinka: 1 km ,

dystans w górę: 0,8 km ( 80 %), w dół: 0,2 km ( 20 %)

 

 
3. Kuźnice - Hotel Górski na Kalatówkach

szlak : niebieski (czas przejścia: 50 min ; długość odcinka: 1,6 km ,

dystans w górę: 1,5 km ( 94 %), w dół: 0,1 km ( 6 %)

 

 
4. Hotel Górski na Kalatówkach - Schronisko na Hali Kondratowej

szlak : niebieski (czas przejścia: 60 min ; długość odcinka: 2 km ,

dystans w górę: 1,65 km ( 83 %), w dół: 0,35 km ( 18 %)

przewyższenie : 170

 

Polana Kondratowa – położona na wysokości ok. 1300-1370 m n.p.m. polana zajmująca płaskie dno Doliny Kondratowej w Tatrach Zachodnich. Powstała na dnie stawu morenowego, który wytworzył się w kotle lodowcowym. Dawniej była koszona, stanowiła część Hali Kondratowej. Stały na niej szałasy, szopy i bacówka. Ostał się tylko jeden z nich – bacówka, która w 1984 r. została przez Muzeum Tatrzańskie wyremontowana. Stoi w dolnej części polany i jest niewidoczna ze szlaku turystycznego. Od kiedy zaprzestano użytkowania gospodarczego polany, jej obszar zmniejsza się w wyniku zarastania przez las. W 1955 polana miała powierzchnię ok. 27 ha, ale w 2004 w wyniku zarośnięcia jej powierzchnia zmniejszyła się o ok. 44%. Turyści wędrujący polaną zwykle zatrzymują się przy schronisku PTTK na Hali Kondratowej. Jest to najmniejsze z tatrzańskich schronisk w polskiej części Tatr. Obok niego na polanie znajduje się kilka ogromnych głazów. Pochodzą one z lawiny kamiennej, która w 1953 r. oberwała się ze zboczy Długiego Giewontu. Jeden z nich, ważący ok. 50 ton, uderzył w ścianę schroniska, uszkadzając je. Na polanie bacował m.in. Wojtek Gał z Olczy, znany również z tego, że uprawiał zbójnictwo. W początkach rozwoju narciarstwa w Tatrach istniał na polanie (przed 1910 r.) schron narciarski wybudowany przez Uznańskich, ówczesnych właścicieli tych terenów. Przed II wojną światową istniało tutaj prywatne "dzikie" schronisko turystyczne. Po wojnie zostało rozebrane. Obecne, stojące na wysokości 1333 m n.p.m. zostało wybudowane w 1948 r
5. Schronisko na Hali Kondratowej - Kondracka Przełęcz

szlak : niebieski (czas przejścia: 75 min ; długość odcinka: 1,8 km ,

dystans w górę: 1,69 km ( 94 %), w dół: 0,11 km ( 6 %)

przewyższenie : 360

 

 
6. Kondracka Przełęcz - Giewont

szlak : niebieski (czas przejścia: 40 min ; długość odcinka: 0,6 km ,

dystans w górę: 0,5 km ( 83 %), w dół: 0,1 km ( 17 %)

przewyższenie : 130

 

"Najstarsze dokumenty wspominają o istnieniu już w XVI wieku kopalni miedzi Gyewant w Giewoncie. Nie zostało jednak do tej pory wyjaśnione ostatecznie pochodzenie nazwy góry. Nazwa góry wywodzi się prawdopodobnie z języka niemieckiego, od słowa Wand(ściana, skała). Pierwotna forma brzmiała zapewne Gewand (grupa skał) bądź Gähwand (stroma skała). Jednak wg Mariusza Zaruskiego podobnie jak wiele innych nazw tatrzańskich nazwa góry pochodzi od nazwiska góralskiego – żyje do tej pory ród Giewontów. Giewont to góra-symbol, której zarys często kojarzony jest z sylwetką śpiącego rycerza. Jedna z wersji legendy o rycerzach śpiących pod Tatrami, którzy obudzą się, gdy Polska znajdzie się w wielkim zagrożeniu, umiejscawia ich właśnie pod Giewontem. Związane jest to z tym, że w ścianach Giewontu znajdują się liczne jaskinie, m.in. Jaskinia Juhaska, Kozia Grota, Dziura w Szczerbie, Dziura nad Doliną Strążyską Masyw Giewontu złożony jest z trzech części: Wielkiego Giewontu (1894 m), Małego Giewontu (1728 m) i Długiego Giewontu (1867 m). Pomiędzy Wielkim i Małym Giewontem znajduje się Giewoncka Przełęcz (1680 m), z której opada cieszący się złą sławą (ponieważ zginęło w nim wielu turystów, którzy zboczyli ze szlaku celem skrócenia sobie drogi z Giewontu) Żleb Kirkora. Do roku 2003 zginęło w ten sposób ponad 20 turystów"
7. Giewont - Kondracka Przełęcz

szlak : niebieski (czas przejścia: 25 min ; długość odcinka: 0,6 km ,

dystans w górę: 0,1 km ( 17 %), w dół: 0,5 km ( 83 %)

 

 
8. Kondracka Przełęcz - Kopa Kondracka

szlak : żółty (czas przejścia: 60 min ; długość odcinka: 1,2 km ,

dystans w górę: 1,2 km ( 100 %), w dół: 0 km ( 0 %)

przewyższenie : 270

 

"Kopa Kondracka znajduje się w grani głównej Tatr Zachodnich, pomiędzy Suchym Wierchem Kondrackim (1890 m), oddzielona od niego Przełęczą pod Kopą Kondracką (1863 m), oraz Małołączniakiem (2096 m), od którego oddzielona jest Małołącką Przełęczą(1924 m). Przez szczyty te i przełęcze przebiega granica słowacko-polska.


Dawniej była wypasana aż pod wierzchołek. Należała od polskiej strony do dwóch hal: Hala Kondratowa (stoki wschodnie) i Hala Mała Łąka (stoki zachodnie). W tym okresie była bardziej trawiasta, niż obecnie, gdyż juhasi wycinali kosodrzewinę (dla celów opałowych, ale również po to, by zwiększyć powierzchnię wypasową). Była też bardziej kamienista, gdyż nadmierny wypas powodował erozję płytkiej gleby. Po włączeniu w obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego i zaprzestaniu wypasu jej stoki stopniowo zarastają kosodrzewiną. Pierwsze odnotowane wejście na szczyt: Franciszek Herbich w 1832 r. Nie jest to jednak wejście pierwsze; miejscowa ludność (pasterze i kłusownicy) już dużo wcześniej wchodziła na szczyt, wejście na niego nie przedstawia żadnych trudności technicznych. Pierwsze wejście zimowe Karol Potkański (prawdopodobnie w 1894 r.). Obecnie Kopa Kondracka jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów szczytem tatrzańskim. Z wierzchołka rozległe widoki, szczególnie na okazale stąd prezentujące się szczyty Tatr Wysokich."
9. Kopa Kondracka - Małołączniak

szlak : czerwony (czas przejścia: 35 min ; długość odcinka: 1,1 km ,

dystans w górę: 0,7 km ( 64 %), w dół: 0,4 km ( 36 %)

przewyższenie : 170

 

"""Małołączniak (słow. Malolúčniak, 2096 m) – szczyt w Tatrach Zachodnich należący do masywu Czerwonych Wierchów


Poza najczęściej podawaną wysokością 2096 m pojawiają się także inne koty: 2104 lub 2105 m.


Na wschód sąsiaduje z Kopą Kondracką (2005 m), oddzielony od niej Małołącką Przełęczą (1924 m), na zachód z Krzesanicą (2122 m) poprzez Litworową Przełęcz (2037 m). Jest to dosyć dobrze wyodrębniony szczyt. Niewielki fragment jego wierzchołka jest dostrzegalny z niektórych miejsc Zakopanego na południowy wschód od kulminacji Giewontu. Wznosi się nad trzema dolinami walnymi: Doliną Cichą, Doliną Małej Łąki i Doliną Kościeliską (jego nazwa wywodzi się od Doliny Małej Łąki, nad którą się znajduje)


W okolicach Małołąckiej Przełęczy w lipcu zakwitają licznie piękne i duże kwiaty rzadkiej rośliny tatrzańskiej – pełnika siedmiogrodzkiego, tworzącego tutaj duże kępy. Zbudowane z granitów stoki porośnięta są niską murawą z granitolubnymi gatunkami: boimką dwurzędową, kosmatką brunatną i sitem skuciną. Czerwieniejące już w lecie końce ich pędów (szczególnie situ skucina) nadają Małołączniakowi czerwone zabarwienie. Od tego zabarwienia pochodzi nazwa Czerwony Grzbiet, a także dawna nazwa Małołączniaka – Czerwony Wierch, jak również nazwa całego masywu Czerwonych Wierchów.


Dawniej był wypasany aż pod wierzchołek. Należał od polskiej strony do Hali Mała Łąka. Nadmierny wypas powodował erozję płytkiej gleby na jego stokach. Po włączeniu w obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego i zaprzestaniu wypasu jego stoki zregenerowały się, jednak duży ruch turystyczny spowodował silną erozję zadeptywanych szlaków turystycznych – szczególnie niebieskiego na Czerwonym Grzbiecie. Na szczyt od dawna wchodziła miejscowa ludność, wejście nie przedstawia bowiem żadnych trudności technicznych. Obecnie jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów szczytem tatrzańskim. Z wierzchołka rozległe widoki, szczególnie na okazale prezentujące się stąd szczyty Tatr Wysokich; w przeciwnym kierunku widok jest nieco ograniczony przez wyższą Krzesanicę"""
10. Małołączniak - Krzesanica

szlak : czerwony (czas przejścia: 20 min ; długość odcinka: 0,9 km ,

dystans w górę: 0,5 km ( 56 %), w dół: 0,4 km ( 44 %)

 

"Krzesanica (słow. Kresanica, 2122 m) – szczyt w grani głównej Tatr Zachodnich, najwyższy szczyt zespołu Czerwonych Wierchów.


Nazwa szczytu pochodzi od północnej ściany zwanej krzesaną. Walery Eljasz-Radzikowski w 1891 r. pisał o niej: „Krzesanica ze ścianą od północy gdyby skrzesaną i stąd tak nazwana”. Szczyt Krzesanicy to niemal pozioma, kamienista platforma o długości około 100 m. Na północną stronę opada do Mułowego Kotła ścianą o wysokości około 200 m, na południe łagodnym, trawiastym zboczem. Odchodzą od niej dwie granie boczne.


Według Mieczysława Świerza widok ze szczytu Krzesanicy „należy do najwspanialszych panoram szczytowych w Tatrach Zachodnich”. Pierwsze odnotowane zimowe wejście na szczyt miało miejsce w 1908 r. "
11. Krzesanica - Ciemniak

szlak : czerwony (czas przejścia: 15 min ; długość odcinka: 0,6 km ,

dystans w górę: 0,3 km ( 50 %), w dół: 0,3 km ( 50 %)

 

"Ciemniak (słow. Temniak, 2096 m n.p.m.) – najdalej na zachód wysunięty szczyt należący do masywu Czerwonych Wierchów w Tatrach Zachodnich. Słowackie źródła podają wysokość 2090 m.


Już w połowie lata pędy rosnącego na Twardym Grzbiecie situ skuciny zaczynają brunatnieć, nadając szczytowi czerwone zabarwienie.


W XIX wieku Ciemniak nazywany był Czerwonym Wierchem Upłaziańskim. Dawniej cały jego północny grzbiet należał do Hali Upłaz i wypasany był aż pod sam wierzchołek. W XIX wieku w Czerwonym Żlebie i Czerwonych Żlebkach funkcjonowały kopalnie rudy żelaza.


Wejście na szczyt nie przedstawia żadnych trudności technicznych i wchodzono na niego od dawna. Pierwsze wejście zimowe miało miejsce w roku 1908. Ze szczytu Ciemniaka szczególnie dobre widoki na Dolinę Kościeliską i Tatry Zachodnie, widoczne jest też Jezioro Orawskie."" "
12. Ciemniak - Chuda Przełączka

szlak : czerwony (czas przejścia: 30 min ; długość odcinka: 1,1 km ,

dystans w górę: 0,1 km ( 9 %), w dół: 1 km ( 91 %)

 

 
13. Chuda Przełączka - Cudakowa Polana

szlak : czerwony (czas przejścia: 160 min ; długość odcinka: 4 km ,

dystans w górę: 0,3 km ( 8 %), w dół: 3,7 km ( 93 %)

przewyższenie :

 

 
14. Cudakowa Polana - Kiry

szlak : zielony (czas przejścia: 15 min ; długość odcinka: 1,3 km ,

dystans w górę: 0,6 km ( 46 %), w dół: 0,7 km ( 54 %)

 

 
15. Kiry - Wielka Krokiew

szlak : czarny (Droga pod Reglami) (czas przejścia: 150 min ; długość odcinka: 8 km ,

dystans w górę: 3,8 km ( 48 %), w dół: 4,2 km ( 53 %)

 

 
16. Wielka Krokiew - powrót na parking

szlak : Bronisława Czecha, później Drogą Na Bystre, kawałek Oswalda Balzera (czas przejścia: 30 min ; długość odcinka: 1,5 km ,

dystans w górę: 1,3 km ( 87 %), w dół: 0,2 km ( 13 %)

 

 
 

#### Mapka podglądowa 

Wiecej MAP:  przekrój, przebieg, wysokość, nachylenie,

 

 

 

### Galeria trasy (kliknij w zdjęcie) : 

 

 

 

 
 
## Serwis pogodowy: KRAJOWY INSTYTUT METEOROLOGII
  

(szczegółowa prognoza pogody pod obrazkiem - klinkij)


 

 

 

 

 

 

Kategorie wpisu: tatry
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Opisy dla poszczególnych punktów trasy zaczerpnięte z Wikipedii
zdjęcia,wyliczenia tras - własne..

Ja na Facebooku


Instagram


Pogoda

temperatura
ciśnienie

Ostrzeżenia meteo

prognoza ostrzeżeń meteo na najbliższe 24h 
Ostrzeżenia meteo dla Polski i Europy - serwis meteoalarm

Warunki śniegowe